Szukaj szkolenia

Magia pytań - dociekliwość ale nie uciążliwość

 

Magia pytań - dociekliwość ale nie uciążliwość

 

Kto pyta, nie błądzi - mówi przysłowie, które mimo upływu lat wciąż jest aktualne. Pytać warto, zwłaszcza kiedy ma się wątpliwości. Zadawane pytania świadczą o wsłuchiwaniu się w przekaz do nas kierowany, niemniej ich nadmiar, w szczególności o treści już poruszane i omówione może wskazywać na brak uwagi.

Wbrew pozorom pytań może okazać się zbyt wiele. Nie należy być zbyt dociekliwym, intuicyjnie winno się wyczuć umiar w zapytaniach. Kiedy widać po rozmówcy, iż na dany temat nie ma stosownej wiedzy i nic do powiedzenia nie warto drążyć, podobnie też widząc, że rozmówca odczuwa dyskomfort i skrępowanie w tym obszarze rozmowy.

Bardzo ważne dla zadawania pytań jest to, na jakiej stopie są rozmówcy, czy jest to rozmowa oficjalna, urzędowa, biznesowa czy też towarzyska. Charakter rozmowy wyznacza pewne granice jakich nie należy przekraczać.

Zbyt duża ilość pytań, zwłaszcza zadawanych jedno po drugim może zostać odebrane jako nachalność. Bezwzględnie pytać nie wypada o rzeczy oczywiste, zaś sposób pytania wymaga przemyślenia. Po pierwsze czy sytuacja i okoliczności są odpowiednie do zadania pytania, po drugie warto zaplanować formę grzecznościową pytania dostosowując się do okoliczności. Z pewnością nie należy zadawać pytań w trakcie wypowiedzi rozmówcy.

W zależności od formy rozmowy co pewien czas dla sprawdzenia reakcji rozmówcy warto zadać pytanie kontrolne, sprawdzające, które prócz reakcji rozmówcy może być również testem czy druga strona nas słucha. W dobrym tonie jest zadawać pytania pojedynczo. Każde pytanie winno być na temat. Trudno jest bowiem odpowiedzieć na pytania osobiste podczas rozmowy biznesowej i przeciwnie. Prócz zadania pytania istotne jest także wysłuchanie odpowiedzi nawet jeśli odpowiedz doskonale jest znana, a pytanie zadane zostało wyłącznie z grzeczności czy też dla podtrzymania rozmowy.

Często w rozmowach handlowych potrzebujemy pewnych informacji od rozmówcy, jednak by je uzyskać nie zawsze możemy zapytać o nie wprost. Warto wówczas posłużyć się swego rodzaju podstępem wypytując o rzeczy z pozoru niezwiązane z tematem bezpośrednio a na które odpowiedzi mogą nas naprowadzić na tyle, by odnaleźć się w sytuacji. Pytania mogą pokierować rozmowę na wyznaczone tory, temat rozmowy.

Handlowcy dla rozluźnienia atmosfery i skrócenia dystansu stosują szereg zabiegów posługując się pytaniami ogólnymi choćby o pogodzie, korkach, czy wakacjach. W tej kwestii należy być szczególnie delikatnym, bowiem łatwo można przekroczyć granice prywatności i spłoszyć rozmówcę przed faktem podjęcia współpracy, zakupu itp. Unikać również należy pytań tendencyjnych, retorycznych, które w powszechnej opinii zrażają rozmówcę do podejmowania dialogu. Wśród wrażliwych pytań znajdują się pytania o światopogląd polityczny jak i religię.


Serwis SZKOLENIA.COM

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe