Szukaj szkolenia

Małym firmom UE sfinansuje nawet 90% kosztów szkolenia pracowników

 

Małym firmom UE sfinansuje nawet 90% kosztów szkolenia pracowników.

 

Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego na projekty podnoszące kwalifikacje pracowników zależy od rodzaju szkolenia i wielkości firmy. Większa pomoc otrzymają małe i średnie firmy.

 

 

 

Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego będzie pokrywała do 80 proc. kosztów szkoleń o charakterze ogólnym dla mikro, małych i średnich firm. Dla dużych przedsiębiorców ten próg wynosi maksymalnie 60 proc.

 

 

Dotacje do szkoleń specjalistycznych są znacznie niższe. W ich przypadku małe i średnie firmy mogą liczyć na zwrot do 45 proc. kosztów, a duże firmy do 35 proc. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa to takie, w których liczba pracowników nie przekracza 250 osób, roczny obrót wynosi 50 mln euro i/lub roczny bilans 43 mln euro.

Preferencje dla ogólnych

Szkolenia ogólne, teoretyczne lub praktyczne pozwalają zdobyć kwalifikacje przydatne nie tylko u aktualnego pracodawcy. Oznacza to, ze mogą być wykorzystane nie tylko w danej firmie, ale także u innych przedsiębiorców lub w innych obszarach działalności.

Natomiast szkolenie specjalistyczne jest bezpośrednio związane z zajmowanym lub przyszłym stanowiskiem pracy danej osoby. Wiedza zdobyta podczas takiego szkolenia nie może być zatem wykorzystana przez pracownika w innej firmie. Za takie szkolenie można na przykład uznać kurs obsługi specjalistycznego programu komputerowego, opracowanego wyłącznie na potrzeby danej firmy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyjaśnia, że specjalistyczny charakter szkolenia sprawia, że przedsiębiorstwo, podnosząc kwalifikacje pracownika, staje się bardziej konkurencyjne w stosunku do innych firm działających w danej branży albo w danym sektorze. Tym samym zagraża to równowadze wymiany handlowej na wspólnym rynku. Dlatego na takie szkolenia przyznawana jest niższa pomoc.

Może się jednak zdarzyć, ze projekt będzie zawierał elementy szkolenia specjalistycznego i ogólnego. Ministerstwo wyjaśnia, że w takim przypadku cale szkolenie będzie uznane za specjalistyczne.

Bonus za położenie

Dotacja w ramach POKL może być dodatkowo zwiększona o 10 pkt proc. Stanie się tak, gdy firma szkoli osoby w tzw. gorszym położeniu. W takim przypadku mała firma, organizując szkolenie ogólne, pokrywa jedynie 10 proc. wydatków. Do pracowników znajdujących się w gorszym położeniu zalicza się:

Osoby, które nie ukończyły 25 lat, a przed podjęciem pracy w firmie wysyłającej je na szkolenie nie pracowały i nie prowadziły działalności gospodarczej,
osoby zatrudnione w firmie, która wysyła je na szkolenie, nie dłużej niż na sześc. miesięcy, które przed podjęciem tej pracy były bezrobotne przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy,
osoby pozostające bez zatrudnienia i nieprowadzące własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 36 miesięcy poprzedzających dzień zatrudnienia w firmie wysyłającej na szkolenie,
osoby, które ukończyły 45 lat, mające wykształcenie co najwyżej średnie,
osoby niepełnosprawne.
Firma ze strategia

Największą szansę na dofinansowanie będą mieli pracodawcy, którzy już od dłuższego czasu prowadza w swoim przedsiębiorstwie politykę szkoleniowo-doradcza.

Dlatego do momentu ogłoszenia pierwszych konkursów dla firm (w ramach tzw. Podziałania 8.1.1) warto dokładnie przeanalizować potrzeby szkoleniowe swoich pracowników.

Projekt ubiegający się o dotacje powinien bowiem nie tylko spełniać cele i założenia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, ale również odpowiadać na udokumentowane potrzeby pracowników. Tylko bowiem uzasadnione szkolenia mogą zwiększyć konkurencyjność firmy.

WYDATKI KWALIFIKOWANE

Dofinansowanie w POKL przysługuje tylko do tzw. wydatków kwalifikowanych. Są to udokumentowane, faktycznie poniesione wydatki niezbędne do realizacji projektu, zgodnie z zatwierdzonym budżetem projektu. Do kosztów niekwalifikowanych należą m.in. podatek VAT, jeśli podlega zwrotowi lub odliczeniu oraz składki na Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach wynagrodzeń personelu. Planowane w ramach projektu wydatki musza być przedstawione w formie budżetu zadaniowego (koszty bezpośrednie).

 

Autor:


JOLANTA GÓRA
jolanta.gora@infor.pl

Źródło: gazetaprawna.pl

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe