Szukaj szkolenia

Mindful leadership  – model przywództwa tylko dla wybranych!...?

 

Mindful leadership  – model przywództwa tylko dla wybranych!...?

 

W nauce o zarządzaniu chyba nie ma tematyki bardziej wyeksploatowanej niż… przywództwo.

 

Co ciekawe, pamiętam, że kiedy rozpoczynałam moją zawodową karierę – a było to już jakieś ponad 20 lat temu  - w międzynarodowej korporacji, w której byłam wtedy zatrudniona, ciągle mówiło się o tym, jak to brakuje w naszym kraju prawdziwych liderów, ludzi, którzy potrafiliby przewodzić innym i skutecznie prowadzić ich do realizacji celów.

 

Myśleliśmy wtedy, że to raczej naturalne i zrozumiałe w kraju, który dopiero co przeszedł na gospodarkę rynkową, w którym do tej pory wszystko było centralnie sterowane, a wynik ekonomiczny zgadzał się jedynie na papierze, gdy tymczasem w realnym życiu w sklepach trzeba było stać w kolejkach za papierem toaletowym.

 

W takiej rzeczywistości trudno było zdobyć doświadczenie w skutecznym zarządzaniu, czy przewodzeniu ludziom.

 

Minęło ponad 20 lat od tego czasu, w mojej karierze pojawiły się kolejne korporacje, w których pracowałam na etacie i jeszcze więcej takich, dla których świadczyłam i świadczę usługi doradcze, szkoleniowe lub coachingowe. I po tych ponad 20 latach sytuacja wygląda tak samo – biznes ciągle narzeka, że brakuje mu liderów. Co więcej, moje zawodowe zaangażowanie już dawno temu przekroczyło granice Polski, a nawet naszego kontynentu – okazuje się, że przywództwo to funkcja deficytowa w większości firm na świecie.

 

Próbowano już wielu modeli, wiele szkół i teorii pojawiło się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat,

które miały pomóc osobom zarządzającym rozwijać kompetencje przywódcze. Jestem bardzo daleka od krytykowania którejkolwiek z nich – prawdę mówiąc, uważam, że każda solidnie przemyślana i oparta na rzetelnym materiale badawczym teoria jest dobra i prawdziwa. I dobrze jest się z nią zapoznać, sprawdzić, jak się ma do naszej rzeczywistości i co pożytecznego może wyniknąć dla nas, gdy zastosujemy w praktyce jej zalecenia.

 

Model Uważnego Przywództwa – Mindful Leadership – wydaje mi się o tyle ciekawszą propozycją takiej teorii, że zdaje się być uniwersalny tzn. być dobry dla każdego. I sprawdzać się u każdego, kto znajdzie w sobie chęć i dyscyplinę, by go w sobie rozwijać.

 

Uważność (ang. mindfulness) oznacza celowe kierowanie uwagi na chwilę bieżącą, z ciekawością, akceptacją i przychylnością.

 

Jeśli jesteś uważny w tym danym momencie, jesteś obecny w swoim życiu i w bieżącym doświadczeniu takim, jakie ono jest, a nie takim, jakie chciałbyś, żeby było. Nie interpretujesz za dużo, ani za mało, nie oceniasz, nie sięgasz po przeszłe doświadczenia, czy przyszłe, które potencjalnie mogą się w związku z bieżącą chwilą wydarzyć – dzięki temu nie jesteś obciążony uwarunkowaniami z przeszłości, czy potencjalnymi, wyolbrzymianymi na ogół przez nasz umysł przyszłymi konsekwencjami. Jesteś tu i teraz, z ciekawością i pozytywnym zaangażowaniem obserwując to, co się wydarza, co się w bieżącej chwili rozwija na Twoich oczach.

 

Jeśli ten opis wydaje Ci się zbyt abstrakcyjny i masz wrażenie, że nie bardzo rozumiesz, o co w tym wszystkim chodzi, zachęcam do przeczytania mojego artykułu „Bądź dla siebie uważnym przywódcą”(www.monikaschwertner.com/badz-dla-siebie-uwaznym-przywodca-czyli-jak-mozesz-zadbac-o-swoja-energie-w-pracy/), gdzie znajdziesz praktyczne wskazówki i ćwiczenia, jak rozwijać w sobie uważność, również wtedy, gdy jesteś bardzo zajętą osobą i na nic nie masz czasu.

 

W tym artykule chcę Cię przekonać do tego, że Uważne Przywództwo ma szanse całkowicie zmienić jakościowo Twoje jako lidera interakcje z ludźmi, ale również zupełnie zmienić jakościowo Twoje życie.

 

A to dlatego, że jeśli jesteś liderem, bycie uważnym powoduje, że jesteś – OBECNY!

 

Jeśli jesteś liderem, Twoja UWAŻNA OBECNOŚĆ to wypełnienie przestrzeni, to wywieranie wpływu, to inspirowanie innych, to dla niej Twoi ludzie chcą za Tobą podążać.

 

Twoja UWAŻNA OBECNOŚĆ tworzy bardzo konkretną jakość, na którą składają się skupienie, jasność, kreatywność, bliskość z innymi. Wymaga ona pełnej, całkowitej, nieosądzającej uwagi kierowanej na bieżącą chwilę. Ludzie wokół Ciebie ją widzą i czują, czują się też widziani i słyszani przez Ciebie. W tej danej chwili poświęcasz całą swoją uwagę temu, co robisz i ludzie to zauważają.

 

UWAŻNA OBECNOŚĆ to kompetencja niezwykle ważna u osób zarządzających. Tak naprawdę oznacza ona,

że Twoja uwaga idzie w trzech kierunkach: jesteś uważny na siebie, uważny na innych, uważny na to, co dzieje się wokół.

 

Uważność na siebie to bycie świadomym tego, co się ze mną dzieje w danym momencie – co czuję, co myślę, jak czuje się moje ciało. Pełna nieoceniająca świadomość siebie pozwala mi następnie być uważnym na innych – co czuje, co myśli, jak czuje się fizycznie osoba, z którą właśnie rozmawiam? Znowu – bez oceniania, bez osądu, bez uprzedzeń i obciążających założeń. Jeżeli to potrafię, to wiem w każdej chwili, co mogę zrobić, by być maksymalnie skutecznym w danej interakcji z drugim człowiekiem. Wiem, czego sam potrzebuję i czego potrzebuje ta druga osoba, by nasza rozmowa mogła przebiegać w optymalny sposób. Uważność na otoczenie – gdzie toczy się ta rozmowa, na ile to miejsce sprzyja naszej komunikacji, co mogę teraz zmienić, by bardziej sprzyjało? Czasem wystarczy otworzyć okno, przesunąć stół, krzesło…

 

Już rozumiesz, co to jest UWAŻNA OBECNOŚĆ?

 

To nie żadna tajemnicza, magiczna siła, to nie charyzma, ani nie manipulacja.

 

To budowanie mostów z innymi ludźmi zaraz po tym, jak najpierw ten most wybudowałeś do samego siebie.

Lider, który jest uważny, jest nieosądzający, ma otwarty umysł, otwarte serce, ma odpowiednią dawkę pokory, jest samo-świadomy, cierpliwy, ufający, nastawiony na współpracę, inteligentny emocjonalnie.

 

Taka pełna koncentracji postawa lidera pozwala mu skutecznie zadbać o biznes, zadbać o innych i na dodatek – zadbać o siebie.

 

Za często na sesjach coachingowych z liderami słyszę: „Ja już sam nie wiem, czy powinienem to dalej robić,

ta praca chyba mnie za dużo kosztuje”. Mówią to bardzo często ci z nich, którzy są najbardziej wartościowymi ludźmi.

 

Ale biznes i świat potrzebuje liderów – niech będą nimi ci, którzy właściwie dbają o swoją UWAŻNĄ OBECNOŚĆ. 

 

***

 

Monika Schwertner – certyfikowany coach PCC ICF, certyfikowany nauczyciel mindfulness (Shamash Alidina School), absolwentka prestiżowego kursy Science of Happiness (Berkeley) trener, doradca biznesowy, więcej informacji pod linkiem: www.monikaschwertner.com/o-mnie

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe