Z technik motywacyjnych często korzystamy dobrowolnie i nieświadomie, równie często jesteśmy poddani manipulacji poprzez motywację, tak się dzieje w zakładach pracy, korporacjach, które mniej lub bardziej uczciwie korzystają ze sposobów motywacji pracowników.
Motywacja jest niezmiernie ważnym elementem pracy, zwłaszcza kiedy wykonujemy pracę na własny rachunek, bądź na samodzielnym stanowisku wymagającym samodzielnej organizacji planu dnia i realizacji zadań. Odpowiednio zmotywowany pracownik jest efektywniejszy, jednak nie tylko o efektywność się rozchodzi, bowiem stosowna motywacja wpływa również na rozwój pracownika, jego satysfakcję, kreatywność i potrzeby samorealizacji, chęć doskonalenia swoich umiejętności itd. Pielęgnowanie motywacji leży w interesach zarówno pracodawcy, jak i pracownika, niemniej wymaga pewnej równowagi, zapewniającej czerpanie korzyści obu stronom. Najlepszym motywatorem w pracy jest wizja zysku, zarobku, określonej kwoty pieniężnej, jednakże nie jest to jedyny czynnik wspierający naszą motywację. Popularnym motywatorem jest rywalizacja wśród firm, pracowników. Nie zawsze chodzi o konkurs na najlepszego pracownika, ale często po prostu lubimy być lepsi od innych, wykazać się przed szefostwem i przed samym sobą, iż potrafimy więcej niż nasi koledzy po fachu. Z rywalizacją związana jest też motywacja poprzez nagrody.
W przypadku pracowników są to premie za wykonanie określonego planu, bądź uzyskanie lepszych wyników niż założone, czy średnia wszystkich pracowników. W szerszym ujęciu motywującym do podjęcia aktywności i rzetelnej pracy może być obietnica awansu, czy też zdobycia niezbędnych kwalifikacji, które pozwolą spełnić nasze marzenia, oczekiwania finansowe i nie tylko.
Serwis SZKOLENIA.COM