Po czym poznać, czy mówca ma staromodny czy nowoczesny styl przemawiania?
… Po reakcji publiczności. Jeśli wyłącza się ona z aktywnego słuchania, spogląda na zegarek, zajmuje się sprawdzaniem wiadomości w telefonie lub co gorsza … śpi, to znaczy, że mamy do czynienia z mówcą, który raczej przekazuje informacje ale nic poza tym – nie wywiera wpływu, nie inspiruje, nie motywuje, nie zachęca do działania etc.
W grupie tych ostatnich znajdują m.in. Winston Churchil. M.L. King, Steve Jobs, Oprah Winfrey, Howard Schultz (założyciel Starbucks).
Współczesny świat należy do mówców nowoczesnych, ponieważ są oni świadomi jednej bardzo ważnej rzeczy. A mianowicie takiej, że wystąpienia publiczne to sport kontaktowy, polegający przede wszystkim na efektywnej komunikacji z publicznością. Nie możemy myśleć, że występowanie przed innymi polega przede wszystkim na zalewaniu słuchaczy lawiną chociażby najbardziej ważnych informacji. To, co się liczy w doskonałych wystąpieniach publicznych, to nawiązywanie kontaktu emocjonalnego z publicznością. Wtedy i tylko wtedy to, co mamy jej do przekazania zostanie przez słuchaczy przyjęte, zaakceptowane i zapamiętane. A postępując zgodnie z zasadami mówcy nowoczesnego takim właśnie masz szansę się stać
Po więcej zapraszam serdecznie wszystkich na moje szkolenia z zakresu autoprezentacji i wystąpień publicznych. Wspólnie wypracujemy model mówcy doskonałego.
Agnieszka Olejnik, ekspert HR, licencjonowany HRD BP, coach kariery i wizerunku zawodowego,
Senior Trener AVENHANSEN
Przeczytaj więcej na: https://szkolenia.avenhansen.pl/artykuly/Mowcy-staromodni-i-mowcy-nowoczesni-do-kogo-ci-blizej.html