Szukaj szkolenia

Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie

 

Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie

 

Ruszyły kolejne programy unijne wspierające przedsiębiorców. Do urzędów Marszałkowskich można składać już wnioski o dofinansowanie szkoleń dla pracowników. Aby jednak nie został on odrzucony, trzeba wystrzegać się błędów, nawet tych najmniejszych. Każdy wniosek musi bowiem spełniać kryteria formalne i merytoryczne.

"Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, dzielone w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przyznawane są na konkretne projekty. Jakie projekty mogą uzyskać dofinansowanie, określa dokument zatytułowany Szczegółowy Opis Priorytetów POKL. Jest on jednak bardzo obszerny. Tymczasem firmy zainteresowane szkoleniem pracowników powinny poznać m.in. Poddziałania 8.1.1: Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo przedsiębiorstw będące częścią wdrażanego przez urzędy marszałkowskie Priorytetu VIII: regionalne kadry gospodarki. Aby otrzymać wsparcie, należy przystąpić do konkursu, zwanego tez naborem, ogłaszanego przez tzw. instytucje wdrażająca (I.W.). W większości województw jest nią urząd marszałkowski, ale w niektórych również wojewódzki urząd pracy. Instytucje te jednak przyznają pomoc tylko na projekty regionalne, czyli obejmujące dane województwo" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

"Wszystkie złożone projekty podlegają dwom ocenom. Pierwsza, formalna, polega na sprawdzeniu, czy wniosek został złożony we właściwej instytucji, jest wypełniony na dobrym formularzu, czy zgadza się suma kontrolna. Jeśli wniosek nie spełnia chociaż jednego wymogu formalnego, jest odrzucany, bez możliwości jego poprawienia. Podczas drugiej oceny wniosek jest sprawdzany pod kątem merytorycznym. Komisja Oceny Projektów (KOP) sprawdza, czy spełnia on kryteria horyzontalne (czy jest zgodny z założeniami POKL), merytoryczne (czy projekt jest dobrze uzasadniony) i strategiczne (czy spełnia dodatkowe warunki, premiowane w danym województwie). Na przykład, w województwie lubelskim, w trwającym właśnie konkursie, dodatkowo punktowane będą projekty adresowane do osób po 50. roku życia. Za przygotowanie projektu skierowanego do tej grupy można dodatkowo otrzymać 10 punktów" - informuje "Gazeta Prawna".

"Podczas oceny merytorycznej wnioski są punktowane. Aby projekt został przyjęty do realizacji, musi uzyskać co najmniej 60 ze 100 punktów oraz przynajmniej 60 proc. punktów z poszczególnych części oceny. W obecnym okresie programowania osoby oceniające nie są anonimowe. Lista członków KOP jest podawana do publicznej wiadomości razem z lista projektów zatwierdzonych do dofinansowania. Najczęstsze błędy pojawiające się we wnioskach o dofinansowanie: brak wymaganych dokumentów finansowych, brak drugiego kompletu dokumentów, niezgodna suma kontrolna na wersji papierowej lub elektronicznej wniosku, brak pieczątki za zgodność z oryginałem, niewpisanie numeru konkursu, zbyt mała lub zbyt dużą wartość projektu, brak wersji w PDF na CD lub DVD" - pisze "Gazeta Prawna".

Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Jolanty Góry pt. "Niekompletne wnioski o dofinansowanie sa odrzucane".

Źródło: Twoja Firma.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe