Kadrowi świętują Sylwestra zawsze z pewną obawą. Co przyniesie Nowy Rok? Jakie zmiany wejdą
w życie i co będą oznaczały w praktyce? Aby Wam – choć trochę – zmniejszyć noworoczny zawodowy stres, przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zmian w prawie pracy, jakie wchodzą w życie w 2016 roku.
W Kodeksie Pracy należy zwrócić uwagę na dwie daty. Oczywiście pierwsza to początek roku 2016.
Następna zaś to 22 lutego2016 r.
Na marginesie – ciekawie przedstawia się częstotliwość zmian w Kodeksie pracy (od tekstu jednolitego opublikowanego w Dz. U. z 2014r poz. 1502.)
1. Minimalne wynagrodzenie: 1 850,00 zł
Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r Dz.U. z 2015 r. poz. 1385
1.1. Porównanie wysokości minimalnej płacy i kosztów pracodawcy w 2016 i 2015 r. przy założeniu
– uwzględniono podstawowe koszty uzyskania przychodu i ulgę (złożony PIT – 2)
Składka na ubezpieczenie wypadkowe 1,80 %.
1.2 Wpływ minimalnego wynagrodzenia na świadczenia pracownicze
Kwota minimalnego wynagrodzenia wpływa na wysokość niektórych wskaźników i świadczeń pracowniczych, które od 1 stycznia 2016 r. będą wyższe.
Wysokość świadczeń pracowniczych w 2016 r. uzależnionych od minimalnego wynagrodzenia
2. Zmiany w przepisach obowiązujących na podstawie: Dz.U z 2015r poz.1240
Art. 51. Dotyczy: [Kodeks pracy]
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.5) art. 241^17 § 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) reprezentatywna w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U z 2015 r. poz. 1240);”.
Powołanie Rady Dialogu Społecznego przez Prezydenta RP
Rada Dialogu Społecznego zastąpiła funkcjonującą od 2001 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W jej skład weszli przedstawiciele strony pracowników (reprezentujących Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), przedstawicieli strony pracodawców (reprezentujących Konfederację Lewiatan, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego) oraz Przedstawicieli strony rządowej (członków Rady Ministrów: Ministra Skarbu Państwa, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Ministra Finansów, Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Ministra Zdrowia; przedstawiciela ministra właściwego do spraw finansów publicznych, odpowiedzialnego za budżet; przedstawiciela ministra właściwego do spraw pracy, odpowiedzialnego za dialog społeczny; przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; przedstawiciela Prezesa Narodowego Banku Polskiego; przedstawiciela Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego).
Zadaniem Rady będzie prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada ma także w sposób praktyczny realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia.
3. Najważniejsze zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy:
3.1. Nowy limit 33-miesięczny dotyczy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony
(art. 25(1) par. 1 K. p);
1. Urlopu macierzyńskiego
2. Urlopu rodzicielskiego
3. Urlopu wychowawczego
4. Urlopu ojcowskiego
5. Wykorzystania na nowych zasadach 2 dni opieki nad dzieckiem
3.2. Zmiany w prowadzeniu akt osobowych pracowników
Od 2 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji
w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika
(Dz.U. z 2015 r. poz. 2005).
Nowe przepisy wprowadzają zmiany w prowadzeniu akt osobowych pracowników.
Minister pracy zmodyfikował wzór umowy o pracę, który będzie obowiązywał od 22 lutego 2016 r. Ze wzoru zostało usunięte powołanie zlikwidowanej w Kodeksie pracy umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy.
Uwzględniono natomiast obowiązek określenia przez pracodawcę informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony w sytuacji, gdy jest ona zawierana powyżej limitu 33 miesięcy lub jest czwartą umową na czas określony.
4. Zmiany w oskładkowaniu umów zlecenia
Od 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące zmian w oskładkowania umów zlecenia. Zmiany spowodowane są nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało informator na ten temat.
Obecnie, osoba pracująca na podstawie kilku umów zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy, która zawarta została najwcześniej. Zleceniobiorca może jednak dobrowolnie na swój wniosek objęty zostać ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z pozostałych, wszystkich lub wybranych umów zlecenia lub zmienić tytuł do ubezpieczeń, bez względu na wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony za wykonanie takiej umowy.
Ustawa zmienia zasady podlegania ubezpieczeniom osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia jednocześnie z inną aktywnością zarobkową oraz w sytuacji kilku umów zlecenia.
Od nowego roku osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym
i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zlecenia, również zawartych z tym samym zleceniodawcą, będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom z każdej umowy zlecenia do momentu uzyskania, w wyniku sumowania, przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, oczywiście, o ile taki przychód uzyskuje.
W dniu 1 stycznia 2016 roku wprowadzona zostanie nowa zasada kumulacji. Oznacza to, że w przypadku zawarcia kilku umów zlecenia, ich wartości będzie się zliczało tak długo aż łącznie dadzą co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia (w 2016 r. 1 850,00 zł brutto).
Zwolniony będzie tylko ten zleceniobiorca, który udokumentuje fakt, że płaci składki od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Żródło: Inforlex.Biznes, Lege Artis
Oczywiście, to tylko wycinek zmian. Jeśli chcecie szczegółowo je poznać i przygotować się do Nowego Roku Kadrowego, zapraszamy na kursy kadr i płac i płac (zarówno od podstaw, jak i dla zaawansowanych). Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, jedno z nich może być Twoje!
Tax Consilium Sp. z o.o. – jesteśmy firmą, która narodziła się z marzeń, pasji i chęci dzielenia się wiedzą. Prowadzimy biuro rachunkowe, a także organizujemy certyfikowane kursy z zakresu nowoczesnej rachunkowości, kadr i płac, podatków. Uczymy praktycznej, biznesowej księgowości, tzn. tego, w czym jesteśmy najlepsi. Kształcimy umiejętności, dzięki czemu szybko staliśmy się liderem na małopolskim rynku szkoleń finansowych. Współpracujemy tylko ze specjalistami-praktykami: ekonomistami, księgowymi, prawnikami, ekspertami IT, prawnikami, przedstawicielami instytucji i dyplomatami. Uważamy, że markę tworzą ludzie. Dlatego Tax Consilium Sp. z o.o. to nie tylko firma, ale przede wszystkim osoby, którzy ją tworzą.
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!
tel.: 12 623 73 43
tel.: 797 459 896
fax: 12 291 90 93
szkolenia@taxconsilium.com.
www.taxconsilium.com
Al. Z. Krasińskiego 9/4, Kraków