Szukaj szkolenia

Nie każde szkolenie powoduje powstanie przychodu

 

Nie każde szkolenie powoduje powstanie przychodu

 

Pytanie "czy zwolnienie od podatku przysługuje?" jest bezprzedmiotowe dla znacznej części oferty rynku szkoleniowego, z której korzysta pracodawca szkoląc pracowników na swoje potrzeby. Nie mamy bowiem wówczas do czynienia z przychodem po stronie pracownika. Zatem art. 21 ust. 1 pkt 90 updof w ogóle nie ma zastosowania.


Odrębną kwestią jest, jakie szkolenia finansowane przez pracodawcę mogą być uznane za nierodzące skutków podatkowych po stronie pracownika. Ich zakres jest bardzo szeroki, a interpretacje w dotychczasowej praktyce dość elastyczne. Wynika to z prostego faktu, że pracodawca przedsiębiorca, kierując się swoim interesem gospodarczym, finansuje głównie szkolenia, które mają związek z podnoszeniem kwalifikacji pracownika związanych z wykonywana przez niego praca, jej efektywnością. W takich wypadkach nie ma kwestii podatku dochodowego po stronie pracownika, bo nie ma po jego stronie przychodu, ani tez tytułu do zwolnienia podatkowego. W konsekwencji bezprzedmiotowe staja się również kwestie warunków wynikających z"odrębnych przepisów", w szczególności regulacji oświatowych, które dotyczą kształcenia o innym charakterze i celach, w tym wypadku nie mających w ogóle zastosowania.

Kwestionowanie takiego stanowiska miałoby poważne skutki dla dynamicznie rozwijającego się rynku szkoleń. Podważyłoby także zasady, na jakich finansowane są szkolenia dla przedsiębiorców w ramach programów operacyjnych UE.

Autor jest wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych "Dobra Firma".



Źródło: Przegląd prasy Taxonline.pl

Artykuł pochodzi z "Podatkowego przeglądu prasy" przygotowanego przez Pricewaterhouse Coopers.

 


Autor: Rzeczpospolita.

http://www.twoja-firma.pl/

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe