Szukaj szkolenia

Nowelizacja ustawy o zasadach finansowania nauki

 

Nowelizacja ustawy o zasadach finansowania nauki


Dofinansowanie z budżetu państwa otrzymają tylko takie badawcze projekty celowe, które mogą przynieść wymierne efekty ekonomiczne.


Zmiana prawa


W sejmowej komisji ds. solidarnego państwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki. Nowelizacja ma m.in. umożliwić funkcjonowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i uregulować wykorzystanie unijnych środków na badania naukowe. Wprowadzone zmiany umożliwia finansowanie dużych programów badawczych realizowanych wspólnie przez przedsiębiorców i środowisko naukowe.- Nowe przepisy uregulują także prawne mechanizmy związane z wykorzystaniem coraz większych środków z funduszy Unii Europejskiej - mówił w trakcie posiedzenia komisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Krzysztof Kurzydłowski.


Członkowie komisji nie zgłaszali swoich poprawek do treści projektu, przyjęli natomiast kilka poprawek proponowanych przez biuro legislacyjne Sejmu i przedstawicieli Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych (JBR). Jedna z poprawek zgłoszonych przez radę dotyczyła finansowania działalności statutowej jednostek naukowych. Zgodnie z tą propozycja posłowie usunęli z projektu zapis o tym, że środki finansowe są przekazywane tylko tym jednostkom, które w ocenie parametrycznej ministerstwa uzyskały pierwsza lub druga kategorie (w skali od 1 do 5), a nie - jak do tej pory - wszystkim. Posłowie zgodzili się też wykreślić z projektu przepis, który przewidywał, że w tym i następnym roku dotacje na działalność statutowa jednostek niższej (trzeciej i czwartej) kategorii będą malały o 50 proc.


W trakcie dyskusji z posłami prof. Krzysztof Kurzydłowski zaznaczył, że jeśli Sejm uchwali rządowy projekt ustawy o utworzeniu NCBR, konieczne będzie stworzenie podstawy prawnej, która umożliwi ministrowi nauki przekazywanie tej instytucji środków z budżetu państwa.


Projekt zostanie teraz skierowany do drugiego czytania w Sejmie.


Łukasz Guza
Źródło: Gazeta Prawna

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe