Pracownicy stają się dziś wymagający jak jeszcze nigdy dotąd a obraz efektywnego środowiska pracy zmienia się intensywnie przynosząc coraz to nowsze potrzeby, oczekiwania czy nawet roszczenia. Jednak to tylko jedna strona medalu. Potrafią także być oddani, lojalni i zaangażowani w zadania oczywiście ceniąc sobie wolność, kreatywność i brak ograniczeń, lecz jeśli trzeba potrafiący się też przyporządkować. Nowe pokolenie na rynku pracy stanowi ogromny potencjał gospodarczy i społeczny, jednakże jednocześnie wymusza na pracodawcach stworzenie takiego środowiska, gdzie na pierwszym miejscu stawia się rozwój i efektywność współpracy. Każda firma, która pragnie doskonalić swoje procesy powinna szczegółowo przeanalizować podejście do rozwoju i uczenia się. Dlaczego? Gdyż umożliwienie pracownikom osiągnięcia ich pełnego potencjału jest dziś czynnikiem krytycznym dla rozwoju firmy. Ciągłe i efektywnie wspierane zdobywanie nowych kompetencji może też być decydującym faktorem dla organizacji, która pragnie przyciągnąć, zaangażować czy też utrzymać najlepszych na rynku w dzisiejszym mocno konkurencyjnym świecie.
Inwestować czy nie? Oto jest pytanie.
Często właściciele firm czy też menadżerowie zadają sobie pytanie – co będzie, jeśli zainwestujemy w naszych ludzi, damy im wiedzę, szkolenia, nowe umiejętności, kompetencje … a oni odejdą. Należy jednak spojrzeć też z drugiej strony – co jeśli, nie zainwestujemy … a oni zostaną. Jakie koszty takich decyzji poniesie firma? Czy zaangażowany i zmotywowany pracownik nie jest lepszym od zdemotywowanego i nieproduktywnego? Oczywiście, że tak! Zdecydowanie zwrot z inwestycji będzie przewyższał potencjalny koszt, który może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy.
Jeśli Twoja firma jest małym bądź średnim biznesem pewne jest, że jesteś skoncentrowany na rezultatach: wzroście sprzedaży, budowaniu silnej pozycji firmy na rynku, zdobywaniu nowych Klientów czy pozyskiwaniu potencjalnych partnerów. Jednakże w całym procesie rozwoju firmy to nie Twój produkt czy usługa są kluczowe, a właśnie pracownicy, którzy są podstawą Twojego sukcesu. Niestety nadal wiele firm nie jest, bądź też nie chce być tego świadomym. Ma to też swoje skutki: nieefektywny sposób zarządzania, brak współpracy, zaburzony proces komunikacji czy też niski poziom zaangażowania i produktywności. Jeżeli chcemy uniknąć powyższego to właśnie tu istotny jest rozwój pracowników i inwestowanie w ich kompetencje.
Kierunek działań
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw muszą zdać sobie sprawę, iż rozwój pracowników jest dziś niezbędnym czynnikiem sukcesu. Przykładowo dla pokolenia Millennials, które powoli staje się podstawą niemalże każdej organizacji, uczenie się, doskonalenie umiejętności i nabywanie nowych kompetencji są decydujące przy wyborze pracodawcy. Efektywne procesy rozwojowe powinny być szczegółowo zaplanowane, spersonalizowane i dopasowane do potrzeb pracowników oraz wzmacniające kulturę organizacyjną dbając przy tym wszystkim o budowanie pozytywnego wizerunku firmy na zewnątrz. Employee Experience jako nowy trend to suma doświadczeń pracownika, które gromadzi w trakcie pracy w danej firmie. Faktem jest, że wszystko to co pracownik otrzymuje, przekłada się na jego doświadczenia oraz opinię o pracodawcy. Co więcej, to wszystko co pracownik dostaje wpływa na jego zaangażowanie, efektywność, produktywność a co za tym idzie też wyniki. Tylko jak zadbać o ten najważniejszy kapitał nie ponosząc gigantycznych kosztów?
Prostota rozwiązania
Stworzenie środowiska pracy, które aktywnie wpływa na sukces całej firmy jest dziś wyzwaniem, przed którym stoi większość właścicieli, dyrektorów oraz menadżerów zespołów. Nie tylko ze względu na brak doświadczenia, ale też nieznajomość najnowszych trendów czy narzędzi wspomagających te procesy. Co zrobić by zamiast tracić czas nad poszukiwaniem efektywnego rozwiązania skupić się na działaniach przynoszących wyniki finansowe? Świetnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw jest outsourcing usług HR, czyli prościej ujmując profesjonalne doradztwo w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim organizacji. Dzięki temu zyskujemy przede wszystkim dostęp do najnowszej wiedzy i sprawdzonych narzędzi, ale też kompleksowe wsparcie w zakresie rozwoju bez ponoszenia dodatkowych kosztów rekrutacyjnych. Jeśli nadal zastanawiasz się czy aby na pewno jest to niezbędne w Twojej firmie, pamiętaj, że prewencja jest najlepszą metodą leczenia.
Wiele firm, które początkowo postrzega korzystanie ze wsparcia zewnętrznych ekspertów w dziedzinie rozwoju jako niepotrzebny i dodatkowy koszt, szybko zmienia nastawienie uświadamiając sobie, iż rozwój w dzisiejszym złożonym świecie to jeden z najważniejszych czynników sukcesu. Lecz nie tylko. Zdecydowanie ułatwia to także sposób zarządzania i tworzenie wydajnego środowiska pracy, wzmacnianie motywacji pracowników czy też tworzenie profesjonalnego wizerunku firmy na zewnątrz. Dzisiejsze prognozy nie są zbyt optymistyczne, gdyż aż 2/3 Millenialsów chce zmienić swoją pracę do 2020 roku, twierdząc jednocześnie, iż to od menadżerów zależy kreowanie możliwości rozwoju w taki sposób, aby chcieli zostać (The Deloitte Millenial Survey 2016). To więc pokazuje nam, iż mądre podejście do Employee Experience ma szerszy kontekst i ogromną wartość również od strony finansowej, gdyż koszty rekrutacji zawsze znacznie przewyższają mądrą inwestycję w pracownika. Zobacz więcej
Autor
Dominika Syper
SUKCESS CONSULTING
www.sukcess.eu