Ustawa "żłobkowa" w ostatnim czasie była jednym z głównych tematów serwisów informacyjnych w naszym kraju. Nie ma się co dziwić, gdyż dla tysięcy rodziców pojawiła się nadzieja, ze skończą się ich problemy z poszukiwaniem opieki dla ich pociech, kiedy oni są w pracy. To także bardzo ważny aspekt prowadzonej w naszym kraju tzw. polityki prorodzinnej, gdyż niknie argument przeciwko posiadaniu dziecka – "nie decydujemy się na potomka, gdyż nie będziemy mieli z kim zostawić malucha, a oboje musimy pracować".
Z jednej strony ustawa ma na celu pomóc rodzicom, z drugiej wspomóc także tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Ale co też bardzo ważne, ma za zadanie uporządkowanie zasad zakładania i prowadzenia żłobków, czy domów malucha. Politycy przekonują, że dzięki ustawie łatwiej będzie tworzyć nowe żłobki, przedszkola i kluby dziecięce. Nie będą one musiały spełniać tylu rygorystycznych wymagań sanitarnych, budowlanych i higienicznych. Do tej pory żłobkami zarządzało Ministerstwo Zdrowia, były one ZOZ-ami, stad takie wyśrubowane wymagania. Ale to ma się zmienić.
Pojawił się także inny ważny aspekt tej ustawy – do tej pory pod różnymi wymyślnymi nazwami [Klub maluszka, Akademia muchomorków itp.] kryły się działalności gospodarcze, nad którymi nikt nie miał kontroli. A ceny za opiekę w tych placówkach często przysparzały o zawrót głowy. Żłobki prywatne będą musiały teraz spełnić wymagania ustawy, by uzyskać wpis do rejestru i dalej działać. Jeśli tego nie zrobią, będą mogły działać najwyżej trzy lata.
Ustawa ma zachęcać ponadto do tworzenia żłobków przy zakładach pracy, a mają w tym pomoc ulgi w podatkach i finansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ułatwi także legalne zatrudnianie niań, gdyż składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacać ma państwo. Pojawia się też koncepcja pracy opiekuna dziennego.
Jak zatem widać, ustawa "żłobkowa" niesie za sobą wiele nowych możliwości, ale także wymagań. Obecnie na urzędnikach gminnych spoczywa obowiązek wdrożenia ustawy w życie. To właśnie do nich skierowane jest praktyczne szkolenie Ustawa "żłobkowa"- Obowiązki gmin i najważniejsze aspekty prawne. Szkolenie odbędzie się w sierpniu br. W szkoleniu omówienie ogólnych założeń oraz genezy powstania ustawy. A następnie tematykę szkolenia podzielono na trzy bloki tematyczne: żłobki, kluby dziecięce, opiekunowie dzienni.
W części "żłobki" prócz omówienia rodzajów żłobków, w większej mierze zostaną przedstawione zasady tworzenia żłobków gminnych - gminne jednostki budżetowe oraz jakim wymaganiom lokalowym i sanitarnym muszą takie żłobki sprostać. Kolejne bardzo ważne tematy to: dokumentacja żłobka, rejestr żłobków i klubów dziecięcych, nadzór nad ich działalnością, a także, kto może pracować lub prowadzić żłobek, czy warto tworzyć zespoły żłobków i na czym polega finansowanie placówek powstałych na podstawie ustawy – omówienie programu MALUCH.
W drugiej części - Kluby dziecięce – odpowiedzi na pytania: Czy i gdzie warto założyć klub dziecięcy? Jak wygląda tworzenie gminnych klubów. Podobnie, jak w przypadku żłobków zagadnienia związane z wymaganiami lokalowymi i sanitarnymi, dokumentacja klubu dziecięcego, rejestrowaniem żłobków i klubów dziecięcych, prowadzeniem nadzoru nad działalnością żłobków i klubów dziecięcych, wydawaniem zaświadczeń, zatrudnianiem pracowników oraz finansowaniem placówek powstałych na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Bardzo ważna sprawa to różnice pomiędzy żłobkami a klubami dziecięcymi oraz czy warto tworzyć zespoły żłobków i klubów dziecięcych.
Dzienni opiekunowie – trzecia część seminarium – poświęcona została nowemu zagadnieniu na polskim rynku. Dowiemy się z niej, kim jest dzienny opiekun? Skąd wzięła się ta instytucja? Kto będzie mógł zostać dziennym opiekunem? Jak przygotować otwarty konkurs ofert, jak napisać dobra umowę, jak właściwie wyliczyć wynagrodzenie dziennego opiekuna, jak prowadzić ich wykaz oraz czego dotyczy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dziennego opiekuna.
Jeśli zamówisz szkolenie i zrobisz to do 5 sierpnia, otrzymasz 10 rabatu. Liczba miejsc ograniczona!
Szkolenie odbędzie się w Warszawie, 26.08.2011 r. w Akademii Dashofera, al. Krakowska 271. Koszt: 449zl + VAT. W cenie: udział w zajęciach, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe, lunch, zaświadczenie o ukończeniu seminarium. Aby zamówić, kliknij TUTAJ.
Skorzystaj także z bezpłatnych informacji na E-Przedszkole. Wystarczy się zarejestrować!
Autor: e-przedszkole.