Szukaj szkolenia

Od obowiązkowego szkolenia pracownik nie musi płacić podatku

 

Od obowiązkowego szkolenia pracownik nie musi płacić podatku.

 

Jeśli pracownik bierze udział w szkoleniu na polecenie służbowe swojego pracodawcy, to jego wartość nie stanowi dla niego przychodu, od którego musi płacić podatek dochodowy.

Taka interpretacje wydal dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskiwanych przez pracowników w związku z ich udziałem w szkoleniu (nr ILPB2/415-16/07-2/ES).

Podatnik zamierza zawrzeć umowę kształcenia z Fundacja Edukacji Technicznej funkcjonująca na podstawie ustaw z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Nie posiada ona akredytacji kuratora oświaty. Fundacja będzie przeprowadzała kursy w zakresie metod praktycznego i nowoczesnego zarządzania. Pracownicy zostaną zobowiązani do wzięcia w nich udziału w drodze polecenia służbowego.
Autor wniosku chciał się dowiedzieć, czy w takiej sytuacji powstanie u nich przychód, co w efekcie spowoduje, że beda musieli zapłacić od wartości szkolenia podatek dochodowy. Według niego nie ma takiego obowiązku.

Kierowanie pracowników na szkolenia uzasadnione jest bowiem wypełnieniem przez pracodawcę obowiązków wynikających z prawa pracy oraz zapewnieniem sobie wysoko wykwalifikowanej kadry.

Dyrektor poznańskiej izby zgodził się z takim stanowiskiem. Wyjaśnił, ze zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podlegają wszelkie dochody pracownika – zarówno pieniezne, jak i rzeczowe. Wyjątek stanowią tylko te dochody, które zostały wyraźnie wyłączone z tego obowiązku albo takie, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Artykuł 12 ust. 1 ustawy o PIT stanowi natomiast, ze za przychody ze stosunku służbowego, pracy lub pracy nakładczej uważa się wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.

Generalnie zatem kwoty świadczeń otrzymanych przez pracowników na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych są przychodami ze stosunku pracy i powinny być opodatkowane. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których pracownicy są zobowiązani do wzięcia udziału w kursie czy szkoleniu na podstawie polecenia służbowego.

Maja oni wówczas obowiązek uczestniczyć w szkoleniu w ramach stosunku pracy. Takie szkolenia należy uznać za niezbędne. Nie mogą wiec być dla pracowników przychodem do opodatkowania. Tak właśnie zdaniem autora interpretacji jest w rozpoznawanej sprawie.

Na marginesie zauważył on, ze gdyby szkolenie nie było związane z wykonywaniem czynności pracownika niezbędnych na danym stanowisku, ale miało tylko podnieść ogólny poziom jego wiedzy i wykształcenia, to koszty ponoszone przez zakład pracy na szkolenie stanowiłyby dla pracownika przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W pewnych okolicznościach mógłby on być jednak zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy.

Autor: Rzeczpospolita.


Źródło: http://www.rp.pl/artykul/78578.html
 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe