Coraz powszechniej stosujemy udzielanie informacji zwrotnej czyli feedbacku w naszych firmach jako element kultury organizacyjnej. Wielu z nas korzysta z niego, aby się doskonalić. Czy wiemy jednak na pewno jaki feedback jest dla nas najciekawszy i najbardziej użyteczny?
Wtorek: Tomek odłożył słuchawkę. Był bardzo zdenerwowany ta rozmowa z klientem. W końcu musiał tłumaczyć się z czegoś, za co nie odpowiadał. Nagle otworzyły się drzwi
i wszedł Paweł coś mówiąc. Tomek, będąc myślami gdzie indziej, zarejestrował jednak, że Paweł zadał mu jakieś pytanie. Bez zastanowienia Tomek bąknął coś i zamyślił się ponownie.
Piątek: Tomek właśnie otrzymał długo oczekiwaną dokumentację. Wracał korytarzem do swojego pokoju, zagłębiony całkowicie w tych papierach, kiedy ktoś go minął.
Nie zauważył, że Paweł mówił mu "Dzień Dobry".
Środa: Dziś urodziny obchodzi Monika. Właśnie zaprosiła cały zespół na wieczór na piwo do baru na rogu. Wszyscy poszli, oprócz Tomka. Nie miał nastroju do zabawy i nie chciał iść, wymyślił więc jakiś błahy powód, aby dali mu spokój i wrócił do pracy.
Kiedy Tomek na koniec tego miesiąca otrzymał informację zwrotną od jednego z członków swojego zespołu - Pawła, ze zdziwieniem obok uwag pozytywnych usłyszał również to, że traktuje kolegów lekceważąco, zachowuje się niesympatycznie, gburowato i alienuje się od członków własnego zespołu.
Tomek był bardzo zdziwiony tym, co usłyszał. Jak to? On niesympatyczny? Gburowaty? Nigdy by tak o sobie nie powiedział. Zawsze wydawało mu się, że jest duszą towarzystwa, że jest lubiany. Kiedy Paweł opowiedział mu sytuacje, po których miał takie wrażenia Tomek jeszcze bardziej się zdziwił - przecież wtedy to było zupełnie inaczej! Wtedy to było.....
No tak, tyle tylko, czy Pawła to jeszcze zainteresuje? Mamy nadzieję, że tak, tyle tylko, że tamtego negatywnego wrażenia nie odwróci. Znacie to? Na pewno. Wiele razy sami nie byliśmy świadomi jak bardzo nasze określone zachowanie może mieć wpływ na innych. Albo jak nasze intencje były odbierane zupełnie inaczej niż tego chcieliśmy. Może mniej by było nieporozumień na tym tle, gdybyśmy powszechnie znali to, co mówi nam model okna JOHARI.
Psycholog Joseph Luft wraz z psychiatra Harrym Ingramem (nazwa modelu pochodzi od ich imion) opracowali model pokazujący w jaki sposób przebiega proces zwiększania świadomości na temat siebie i swojego zachowania.
Okno JOHARI ma 4 szyby. Każda z nich oddaje te aspekty, które dotyczą naszej osoby i naszego zachowania, i które są komunikowane przez nas do innych oraz od innych do nas.
Bez feedbacku czyli informacji zwrotnej od innych osób odnośnie takich właśnie zachowań nie będziemy w stanie ich zmienić, bo po prostu nie będziemy wiedzieli
o ich istnieniu, a co najmniej o ich negatywnym wpływie na nasze relacje -
to najważniejszy wniosek, który płynie z tego modelu.
Tomkowi byłoby łatwiej gdyby od początku miał świadomość, że każdy z nas nosi w sobie taka zasłoniętą szybę i że nie ma w tym nic złego, ponieważ jest to charakterystyczne dla każdego z nas. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę to na jej odsłanianie. Jest to jedna z lepszych dróg do poznawania siebie oraz doskonalenia własnej osobowości.
Stosujmy więc feedback i pamiętajmy, ze najczęściej jest on najbardziej użyteczny, kiedy odsłania nam czwarta szybę.
Autor: Marzena Potępa
www.esg.org.pl