Pewność w wystąpieniach publicznych budujemy praktycznymi treningami, początkującym prelegentom polecam krótkie wystąpienia przez mniejszymi grupami aby móc zwiększać poziom trudności, zalecenie dla osób bardziej doświadczonych lecz nadal czujących paraliż przez kolejnymi prezentacjami, nie starajcie się być doskonali, publiczność zauważa jedną dziesiątą tego, co sami zauważyliście, pewność siebie przychodzi każdym kolejnym wystąpieniem publicznym, WAŻNE aby była regularność, bo to pozwala na budowanie dużej śmiałości.
Przygotowanie do wystąpienia:
Napisz swoje wystąpienia na kartce, następnie czytaj je na głos aby móc dokładnie zapoznać się z całą treścią, po przeczytaniu przemówienia kilka razy zacznij mówić wszystko z pamięci, nie chodzi o to aby nauczyć się tekstu na pamięć, natomiast systematyka daje nam większą swobodę w mówieniu i komunikacji, dobry początek daje nam dużej energii, kolejny etap to wystąpienie przed lustrem aby utrzymać kontakt wzrokowy ze sobą, po tym elemencie czas na wyższy poziom wystąpienia i nagranie go na kamerę, co pozwoli na zobaczenie i analizę wystąpienia – co robicie na plus a jakie elementy są do poprawy, jest to mocny sposób na zwiększanie pewności, po tego typu treningach efekty są widoczne, trening, trening i jeszcze raz trening, aby móc być w dobrej formie.
Kluczowe, aby zachować wszystkie elementy według chronologii, bo przykładowo jeżeli zastosujemy trening tylko i wyłącznie przed lustrem, to nie da nam informacji jak np. kamera.
Prawidłowa kolejność:
1. Spisanie przemówienia
2. Czytanie na GŁOS tekstu
3. Trening z pamięci
4. Wystąpienie przed lustrem
5. Nagranie na kamerze
Osoby które dobrze się komunikują i przemawiają, mają zdecydowanie prostszą drogę rozwoju swojej kariery a także pomocne są w spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną.
Rozwinięta kompetencja wystąpień publicznych daje nam dużo luzu również w załatwianiu spraw urzędowych itp.
Trening kreatywności w wystąpieniach polega na tym, aby wymyślać różne tematy i zacząć mówić, pamiętając o modulacji, tego typu trening można również wykorzystywać w zabawie ze znajomymi.
Właśnie odkryłeś nową substancję, ma zdolność sklejania
wszystkiego, ale tylko przez 48 godzin. Jakie dostrzegasz
możliwe, użyteczne zastosowania tego kleju?
Właśnie odkryłeś nowy barwnik, który barwi wszystko na ciemny
mocny granat. Kolor jednak znika po dwóch dniach. Jakie może
mieć użyteczne zastosowania Twoje odkrycie?
Wynalazłeś nowy zapach, który przypomina jednocześnie
zapach świeżo ściętej trawy i smażonej kiełbasy.
Jakie dostrzegasz możliwe, użyteczne zastosowania tego
wynalazku?
Wynalazłeś nowy gwizdek, który brzmi bardzo
przenikliwie, ale też bardzo cicho. Jakie dostrzegasz użyteczne
zastosowania tego gwizdka?
Wyobraź sobie, że możesz stać się swoją ulubioną postacią
literacką. Kim byś się stał i co byś robił?
Autor:
Damian Wilpert
http://www.goldenline.pl/damian-wilpert/
www.deaszkolenia.pl