Szukaj szkolenia

Po naukę do biłgoraja

 

Po naukę do Biłgoraja


Zamojszczyzna: Jak powiatowe urzędy pracy wykorzystały w zeszłym roku unijne fundusze?


Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju najlepiej poradził sobie z zagospodarowaniem unijnych pieniędzy na walkę z bezrobociem. Nieźle wypadły urzędy w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu. Jedynie hrubieszowski pośredniak miał z tym kłopoty.


Jak się nam udało ustalić, z przyznanych w zeszłym roku 691 tys. zł wykorzystano tam zaledwie ok. 60 proc. Tymczasem w powiecie hrubieszowskim jest największe bezrobocie w regionie (ok. 21 proc.). Beata Łaskarzewska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Hrubieszowie, niechętnie to komentuje. – Za zaistniałą sytuację odpowiedzialne są osoby, które już u nas nie pracują – powiedziała Dziennikowi. – W tym roku zechcemy to poprawić. Bez ponownego wsparcia z zewnątrz trudno będzie zmniejszyć bezrobocie.


Unijne pieniądze wydawano w urzędach pracy głównie na organizowanie szkoleń zawodowych i staży absolwenckich dla młodych osób (do 25 roku życia) oraz na przeciwdziałanie długotrwałemu bezrobociu (do 24 miesięcy). Bezrobotni mogli starać się także o środki m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – Urzędy dostały spore pieniądze, ale bez wytycznych w jaki sposób je wykorzystać – usłyszeliśmy od Jana Kozyry, dyrektora PUP w Zamościu. – Działaliśmy trochę po omacku, uczyliśmy się na własnych błędach, a wymagania Wojewódzkiego Urzędu Pracy co jakiś czas się zmieniały. Dlatego nie wszystko udało się skoordynować. 10 proc. środków musimy zwrócić.


Zamojski pośredniak dostał na zwalczanie bezrobocia ok. 1,7 mln zł. Najlepiej funduszami gospodarował biłgorajski urząd. Z przyznanych mu 894,6 tys. zł nie została ani złotówka. Dzięki temu zatrudnienie znalazło 520 osób. Dobrze wypadł także PUP w Tomaszowie Lub. Z przyznanych 772 tys. zł wykorzystano 99 proc. Na staże trafiło 146 bezrobotnych. – Do naszego urzędu pieniądze trafiły dopiero w czerwcu – tłumaczy Zofia Swatowska, dyrektor PUP w Tomaszowie Lub. – Samo zorganizowanie szkoleń czy rozmowy z pracodawcami zajęły wiele czasu. Trzeba było też przekonywać o potrzebie np. przekwalifikowania się wielu bezrobotnych. W sumie wyszło nam to nieźle. Pomogli przedsiębiorcy, którzy chętnie wspierają działania urzędu.


Oficjalne sprawozdanie z wykorzystania unijnych funduszy przez powiatowe urzędy pracy na Lubelszczyźnie przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy.

 

 

Źródło: www.dziennikwschodni.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe