Cel projektu
Celem projektu „Profesjonalista rynku pracy” jest podniesienie poziomu kwalifikacji 5.000 pracowników publicznych służb zatrudnienia i innych instytucji rynku pracy z terenu całej Polski poprzez udział w elektronicznych szkoleniach na odległość.
Zakres merytoryczny udostępnianych szkoleń to:
Umiejętności korzystania z zaawansowanych funkcji pakietu MS Office,
Zarządzanie projektami, z uwzględnieniem specyfiki projektów współfinansowanych z UE,
Skuteczny kontakt z klientem - osoba poszukująca pracy, czyli ocena kompetencji, prowadzenie wywiadu, definiowanie i zaspokajanie potrzeb, utrzymywanie relacji,
Umiejętności interpersonalne niezbędne w instytucjach rynku pracy, takie jak komunikacja interpersonalna, delegowanie, motywowanie, coaching, negocjacje.
Forma szkoleń
W ramach projektu zostanie udostępnionych nieodpłatnie prawie 50 szkoleń i symulacji w nowoczesnej formule e-learning, czyli elektronicznych szkoleń na odległość, dostępnych 24h.
Szkolenia są pogrupowane w 9 modułów, każdy moduł po 5 szkoleń.
Każdy uczestnik przyjęty do programu wybiera samodzielnie 2 interesujące go moduły, w sumie 10 szkoleń. Każde szkolenie kończy się testem weryfikującym wiedze. Realizacja pełnej ścieżki szkoleniowej jest szacowana na ok. 31 godzin pracy z komputerem, co odpowiada około 65 godzinom tradycyjnego szkolenia. Uczestnik ma 6 miesięcy na ukończenie swojej ścieżki szkoleniowej.
Certyfikaty Po zakończeniu całej ścieżki szkoleniowej wszystkie osoby, które osiągną wynik na poziomie 80 otrzymają imienne certyfikaty, które zawierają wykaz ukończonych szkoleń wraz z wynikami.
Partnerzy merytoryczni O najwyższą jakość całego procesu kształcenia dbają partnerzy merytoryczni programu: INFOR, Instytut Europejski i Polska Izba Firm Szkoleniowych.
Rekrutacja i terminy Rekrutacja do programu rozpoczyna się 1 marca 2007 a kończy 30 października 2007 i prowadzona jest poprzez elektroniczny system formularzy dostępny na stronie www.profesjonalistarp.pl.
Szkolenia są dostępne od maja 2007 do kwietnia 2008. O przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń i kompletacji wszystkich wymaganych dokumentów.
Koszt szkoleń
Szkolenia są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ani Uczestnik, ani instytucja, w której jest zatrudniony nie ponosi żadnych opłat za korzystanie ze szkoleń i udział w programie.
Pomoc dla Uczestników W razie kłopotów z procesem rejestracji, konfiguracja komputera lub poruszaniem się po szkoleniach ma do dyspozycji zespół mentorów, których rola jest zniwelowanie wszystkich barier związanych z techniczna strona przedsięwzięcia.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu Systematyczne podnoszenie kwalifikacji pracowników instytucji rynku pracy jest jednym z czynników wpływających na podniesienie poziomu usług tych instytucji, a tym samym skuteczna walkę z bezrobociem.
By moc aktywnie walczyć z bezrobociem, podejmować nowe zadania na swoich stanowiskach pracy pracownicy instytucji rynku pracy stoją wobec konieczności ciągłego uzupełnienia wiedzy i umiejętności. Jak wskazuje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: celem instytucji rynku pracy jest m.in. „rozwój zasobów ludzkich a także osiągnięcie wysokiej jakości pracy". Zadaniem pracowników jest więc dostosowywanie swoich kwalifikacji, aby zwiększyć skuteczność działań, odpowiednio wcześnie zareagować i dostosować ofertę instytucji rynku pracy do zmian na tym rynku.
Dlatego tez niezbędne jest ciągle doszkalanie się i aktualizowanie umiejętności w obszarach, które wczoraj były pracownikom instytucji pracy niepotrzebne, a dziś są niezbędne do skutecznej walki z bezrobociem. Przykładem może być zagadnienie zarządzania projektami - obszar wiedzy dotychczas zarezerwowany dla firm, dziś jakże konieczny w pracy wszystkich instytucji rynku pracy, co związane jest m.in. z uczestnictwem Polski w UE i funduszami strukturalnymi. Tylko w 16 tych organizacji pozarządowych pracownicy odbyli jedno szkolenie. Oceniamy, ze tylko 14 pracowników PSZ i OHP odbyło szkolenia (na podstawie danych MPiPS).
Wskazanie potrzeb szkoleniowych: Zapotrzebowanie na szkolenia podnoszące kwalifikacje jest niezaspokojone zarówno w publicznych służbach zatrudnienia (dalej jako PSZ), OHP, jak i niepublicznych instytucjach rynku pracy.
Raport „Podstawowe fakty” (FISE 2005r.), dotyczący organizacji pozarządowych (z czego 26 zajmuje się problematyką rynku pracy) jako jedna z głównych potrzeb wskazuje szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników.
Raport wskazuje także, iż 40 instytucji niepublicznych potrzebuje szkoleń, z czego 66 w zakresie pozyskiwania funduszy, aż 47 wiedzy związanej z dziedzina działalności, stosowanie nowoczesnych technologii 19,9, zarządzanie projektami 18,1, umiejętności interpersonalne 17,6, zarządzanie ludźmi 14,3.
Dane te pozwoliły na skonstruowanie programu szkoleń dostosowanego do realnego zapotrzebowania pracowników instytucji rynku pracy.
Kwalifikacje te maja wpływ na codzienne funkcjonowanie instytucji w Polsce w zakresie organizacyjnym, rozwojowym i administracyjnym a przez to na jakość pracy i skuteczna walkę z bezrobociem. Kadra instytucji rynku pracy, przez bariery wymienione w punkcie następnym, nie podnosi swoich kwalifikacji w obszarach mających wpływ na dostosowanie standardów usług do wyzwań nowoczesnej gospodarki i potrzeb rynku pracy. Fakt ten wpływa na nieefektywność działań w obszarze zwalczania bezrobocia. W związku z tym niezbędne jest skierowanie kompleksowej oferty szkoleniowej do pracowników instytucji rynku pracy, aby stali się oni aktywnymi członkami kadry zwalczającej bezrobocie. Dlatego tez przygotowany został program szkoleń stworzony na podstawie analizy aktualnego i realnego zapotrzebowania pracowników instytucji rynku pracy.
Niniejszy projekt ma na celu przeszkolenie aż 5000 pracowników instytucji rynku pracy – traktując tutaj instytucje niepubliczne jak równorzędnych partnerów walczących z bezrobociem. Projekt przez zaproponowane działania - szkoleń ponoszących kwalifikacje pracowników instytucji rynku pracy - zgodny jest z Programem Operacyjnym i Uzupełnieniem SPO RZL dla działania 1.1.: Doskonalenie kadr publicznych służb zatrudnienia i innych instytucji w szczególności poprzez szkolenia.
Przełamać bariery Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji dużej grupy pracowników rynku pracy. Dzięki nowoczesnej formule elektronicznych szkoleń na odległość oraz kompleksowemu podejściu do merytoryki szkoleń projekt ma szanse przełamać szereg barier ograniczających do tej pory kompetencje pracowników rynku pracy, takie jak: brak kompleksowej oferty szkoleń, wysoki koszt szkolenia, krótkotrwałe efekty jednorazowych szkoleń, bariery logistyczne i kosztowe dla osób z mniejszych miejscowości czy też brak umiejętności pozyskiwania funduszy unijnych.
1. Kompleksowa i pogłębiona oferta szkoleniowa
Dotychczasowe oferty szkoleniowe nie były kompleksowa odpowiedzią na realne potrzeby pracowników wszystkich instytucji rynku pracy. Niniejszy projekt przełamuje te barierę oferując kompleksowy program szkoleń: 9 modułów (po 5 kursów) z 4 dziedzin dostosowanych do zapotrzebowania wszystkich instytucji rynku pracy. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wyboru dwóch dowolnych modułów i jednej symulacji (z trzech oferowanych). Poza tym ujednolicony program szkoleń pozwoli na zdobycie wiedzy na tym samym poziomie Uczestnikom na terenie całej Polski.
2. Zerowy koszt szkoleń
W większości przypadków bariera wskazywana, przez potencjalnych Uczestników, jest koszt szkoleń, na które składają się: koszt dojazdu, zakwaterowania a także sama oplata za szkolenie. Koszt szkolenia 1 osoby (20h kursu) to od 800 do 4500 zł na osobę w zależności od tematyki i miejsca. Poza tym, analiza raportu „Informacja o realizacji zadań związanych ze szkoleniami kadry urzędów pracy w roku 2002” wskazuje, iż szkoleniami zostało objętych mniej niż 10 pracowników PSZ (Publicznych Służb Zatrudnienia). Budżet przeznaczony na ich szkolenia stanowił ok. 100zł na osobę. W roku 2006 okres I-IV to ok. 200 zł na osobę (dane MPiPS Departament Rynku Pracy). W ostatnim roku sytuacje finansowa jako zła określiło 80 instytucji niepublicznych, przez co w sektorze poza publicznym w 16 instytucji pracownicy przeszli tylko jedno szkolenie.
3. Długotrwałe efekty szkoleń Jednorazowe szkolenie nie podnosi kwalifikacji i umiejętności pracowników w stopniu poprawiającym standardy pracy.
Uczestnik kursu zapomina wiedzę zdobyta na szkoleniu w krótkim czasie po jego zakończeniu. Wnioskodawca proponuje moduły szkoleń zawierające po 5 kursów pogłębiających zagadnienie. Dodatkowo kursy i symulacje mogą być powtarzane dowolna ilość razy w trakcie 6-miesiecznej edycji szkolenia, co pozwoli na ugruntowanie wiedzy. Do tego wiedza ta jest weryfikowana testami, zaliczenie kursu i symulacji następuje po zaliczeniu testu sprawdzającego na poziomie 80.
4. Dostęp do szkoleń niezależnie od miejsca zamieszkania i zatrudnienia
Istniejąca bardzo ograniczona oferta szkoleniowa skierowana jest głównie do instytucji posiadających swoją siedzibę w dużych ośrodkach miejskich, pomijając w tym miasta prowincjonalne i nieliczne ośrodki wiejskie. Niniejszy projekt zakłada przełamanie tej bariery poprzez zastosowanie wyłącznie szkoleń na odległość przez Internet. Uniezależni to Uczestnika od miejsca i czasu szkolenia, pozwoli na dostosowanie czasu nauki do indywidualnych potrzeb i możliwości a także pozwala na naukę w różnych miejscach, gdzie jest Internet. Oferta szkoleniowa dotrze zarówno do duzych, jak i małych miast oraz wsi, dając równe szanse wszystkim Uczestnikom, niezależnie od wielkości miejscowości, która zamieszkują.
5. Umiejętność pozyskiwania funduszy w niepublicznych instytucjach rynku pracy
Na trudności w zdobywaniu funduszy na działalność organizacji pozarządowych wskazuje 77,3 organizacji, a 20 wskazuje na nieodpowiednia wiedze na temat możliwości pozyskania funduszy unijnych (Podst. fakty). W wyniku tego instytucje niepubliczne nie ubiegają się o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych na wzmocnienie swojej działalności i poprawę swojej oferty na rynku pracy. Wnioskodawca umieścił w programie blok szkoleń: zarządzanie projektami z modułami: podstawy zarządzania projektem, zaawansowane zarządzanie projektem, fundusze strukturalne. Blok skonstruowano w taki sposób, aby zarówno laicy, jak i osoby posiadające wiedze na ten temat, mogły znacznie podnieść poziom wiedzy na temat funduszy, co wpłynie na zwiększenie ilości wniosków składanych przez te instytucje.
Autor: profesjonalistarp.pl.