Skrot opracowania na Konkurs
Menedzer Szkolen Roku 1999
Wstep:
Thomson Polkolor jest zakladem wytwarzajacym kineskopy kolorowe i cześci do ich produkcji. Zatrudnia ok. 5000 pracownikow w 4 Zakladach produkcyjnych, obslugiwanych przez wspolne piony funkcjonalne: Zasobow Ludzkich, Finansow, Gospodarki Materialowej, Sprzedazy i Marketingu, Jakości i EDP (obsluga systemu komputerowego). Roczna produkcja ok 5000000 kineskopow i 6000000 zespolow odchylania (cewek) do kineskopow wlasnych i innych. Zajmuje obszar 39 ha, w tym 17 ha pod dachem.Dzial Szkolenia liczy 6 osob w tym 3 trenerow.
Prowadzi wszystkie rodzaje szkolen (Katalog – oferta dostepna w sieci Intranet Tmm) oraz ciagla nauke jezyka angielskiego dla ok. 300 osob (jezyk obowiazujacy w Thomsonie) Dysponuje ośmioma w pelni wyposazonymi salami szkoleniowymi (Tablice, flip-charty, zestawy audio, zestawy TV-Video, OHP oraz materialy i pomoce dydaktyczne specjalistyczne: do szkolen BHP, pierwsza pomoc, sprzet p-poz. itp)
ZAPIS DZIAŁAN KIEROWNIKA DZIAŁU SZKOLENIA THOMSON POLKOLOR
W LATACH 1998 I 1999.
Rok 1998: Rozpoznanie i analiza potrzeb szkoleniowych Thomson Polkolor
W szczegolnych przypadkach (dla nowego pracownika, dla kogoś kto zostal lub ma zostac promowany na nowe stanowisko) prowadzimy indywidualna analize potrzeb szkoleniowych:
porownanie posiadanej wiedzy z wymaganymi na tym stanowisku umiejetnościami, aby jak najszybciej zaaplikowac pracownikowi indywidualny cykl szkolen w celu przygotowania go do roli.
Podobna zasade (indywidualnej analizy potrzeb) zaczeliśmy stosowac juz w 1998 w odniesieniu do grup pracownikow, lub obszarow w Firmie – w zwiazku ze zmianami organizacyjnymi.
W praktyce zaowocowalo to:
Wyniki:
1. Opracowanie wytycznych do wewnetrznego Katalogu Szkolen;
2. Sformulownie kierunkow i priorytetow szkoleniowych na rok 1998,
3. Opracowanie Planu dzialania i budzetu szkoleniowego dla firmy
SZKOLENIA W ROKU 1998 DOTYCZYŁY NASTEPUJACYCH ORIENTACJI (podzial wg terminologii Koncernu Thomson):
Utrwalanie i rozwiajanie umiejetności kierowniczych
Rozwijanie umiejetności stosowania nowoczesnych narzedzi pracy (w rozumieniu Software’owym:– oprogramowanie komputerowe, systemowe zarzadzanie jakościa, systemowe zarzadzanie środowiskiem, praktyczna znajomośc jezykow obcych)
Zbudowanie i rozwiajanie świadomości proekologicznej
Utrzymanie wysokiego poziomu szkolen zawodowych (wielozawodowośc)
Jakośc – rozwoj Systemu.
Ponadto, pod opieka Dzialu Szkolenia odbylo staze i praktyki (co najmnie 1-miesieczne, platne) ok 300 osob, w tym studentow i absolwentow wyzszych uczelni (PW, SGH i innych krajowych i zagranicznych) – 35 osob.
Kazdy staz/praktyka prowadzony jest na podstawie odrebnej umowy z praktykantem i uczelnia kierujaca, w ktorej określony jest zawsze temat/zadanie, rozliczane jak kazda praca w firmie; praktykant ma opiekuna z komorki, dla ktorej te prace wykonuje oraz opiekuna z Dzialu Szkolenia. Kazdy praktykant jest przed dopuszczeniem do jakiejkolwiek pracy szkolony tak, jak kazdy nowoprzyjmowany pracownik:
Podstawowe szkolenie z zasad BHP, bezpieczenstwa p-poz, podstaw Systemu Jakości ISO 9000 i podstaw Systemu EMS (ISO 14 000) Na stanowisku pracy – odpowiednio do jego specyfiki, przez przelozonego.
Jako kierownik nie moge pelnic jednocześnie roli trenera, przyjalem jednak zasade czynnego uczestniczenia w kazdym szkoleniu, przygotowujac jego fragment (prezentacje) zwiazana z tematyka kursu i dodatkowo traktujac takie spotkania jako zrodlo poszerzania i aktualizacji wiedzy o potrzebach szkoleniowych (analiza potrzeb szkoleniowych nie jest u nas akcja lecz procesem) oraz o tym co interesuje Sluchaczy, niekoniecznie z zakresu mojej odpowiedzialności. Wzialem udzial w ok. 12 wyjazdowych i kilku prowadzonych na miejscu sesjach szkoleniowych, prezentujac np. podstawy systemu komunikacji wewnetrznej w Firmie, pewne praktyczne aspekty kreatywnego rozwiazywania problemow, prace auditora jakości; zarzadzania na codzien, rozwiazywania konfliktow, kierowania zespolem, budowania zespolu ( na przykladzie Dzialu Szkolenia)
W kazdym numerze zakladowego pisma WIESCI, publikuje staly felieton poświecony szkoleniom – informacje o zdarzeniach, planach, propozycjach, badz przypominam to, co zawsze wazne i aktualne w tej dziedzinie.
Wspolpracujemy z wieloma dobrymi zewnetrznymi firmami szkoleniowymi; zamawiane szkolenia sa zawsze "na miare". Plan rzeczowy szkolen w 1998 roku zrealizowany zostal w taki sposob, ze wszystkie oczekiwania (zamowienia ) klientow spelniliśmy, przy jednoczesnym utrzymaniu sie w zaplanowanym budzecie.W celu stalego podnoszenia wiedzy oraz sprawdzania dostawcow uslug - zewnetrznych firm szkoleniowych, kazdy pracownik Dzialu Szkolenia uczestniczyl w 1998 roku w conajmniej dwoch szkoleniach otwartych zwiazanych z wykonywanymi obowiazkami, rozwojem osobowym lub planowanym rozwojem kariery.
Rok 1999 (przedsiewziecia szczegolnie istotne i nowe, w stosunku roku poprzedniego):
W listopadzie 1998 nastapila zmiana na stanowisku Dyrektora Generalnego. Dlatego wiec, wiec po nawiazaniu kontaktu z zewnetrzna firma szkoleniowa przystapiliśmy do organizacji cyklu szkolen dla calej Kadry na temat ZARZADZANIE ZMIANA. Zaaplikowaliśmy ten kurs Calej Dyrekcji, zapraszajac tez przedstawiciela wladz koncernu z Paryza). W okresie od kwietnia do września szkolenie to odbyla cala kadra (ponad 100 osob).
Na szczeblu Koncernu realizowany jest kompleksowy Program Restrukturyzacji i zmian w Koncernie – pod nazwa TIGER (akronim od agielskiego opisu tej idei: Tube Initiative for Growth, Efficiency and Repositioning. Nasza inicjatywa (szkolenie "Zarzadzanie Zmiana") w materialach wyjaśniajacych te idee wskazana zostala jako wzor do naśladowania. Materialy te byly nastepnie, po odpowiedniej ich adaptacji przez Dzial Szkolenia do populacji odbiorcow, wykorzystane do kaskadowego szkolenia calej zalogi w tym zakresie, a potem :
Jako rozwiniecie Zarzadzania Zmiana opracowaliśmy, rowniez we wspolpracy z zewnetrzna Firma modul szkoleniowy ZARZADZANIE PROJEKTEM; przeszkolono Liderow Projektow)
Dla ludzi zaangazowanych w innych obszarach projektow restrukturyzacyjnych, opracowaliśmy i prowadzimy szkolenie Ekonomiczne Myślenie (Finanse dla Niefinansistow).
W zwiazku ze zmianami w organizacji produkcji (np.rozliczanie zespolow tam, gdzie dotychczas liczyla sie wydajnośc indywidualna ) opracowaliśmy i prowadzimy wspolnie z kierownikami obszarow, szkolenia przebudowujace mentalnośc operatorow – myślenie i praca dla zespolu.
Katalogowe moduly szkoleniowe, sa realizowane elastycznie - po kazdorazowym przystosowaniu do konkretnego zamowienia grupy, - "na miare", we wspolpracy z zamawiajacym.
Zmiany stwarzaja zapotrzebowanie na wielozawodowośc: operatorzy w określonych liniach produkcyjnych powinni umiec zastapic (prawie) kazdego kolege ze swojego zespolu. Opracowujemy programy szeroko zakrojonych szkolen w tym zakresie – we wspolpracy ze specjalistami i kierownikami obszarow produkcyjnych.
NOTA O AUTORZE
Absolwent Wydz. Elektroniki Politechniki Warszawskiej (1969r.). W przemyśle elektronicznym pracuje 31 lat.
Od 1996 Kierownik Dzialu Szkolenia w Thomson Polkolor, obecnie rowniez Szef Projektu: Komunikacja w Programie TIGER - najwazniejszym programie realizowanym przez Thomson Multimedia (przebudowa struktury zarzadzania, poprawa efektywności i pozycji Koncernu ).
Posiada dyplomy: Wprowadzenie do Biznesu (IFG - Francuski Instytut Zarzadzania, 1991), Management Development Program (Thomson University, Paris 1996 oraz TCE University, Indianapolis, USA 1999), Certyfikaty: Auditora Systemow Jakości ISO 9000 PCBC (Polskie Centrum Badan i Certyfikacji) oraz BSI (British Standardization Institution) - Lead Assessor.
Dzial Szkolenia Thomson Polkolor zostal w 1998 oceniony jako najlepszy w Thomson Multimedia.