"The Art and Science of Simulation and Gaming Design". Pod tym hasłem odbyło się zakończone w zeszłym tygodniu doroczne spotkanie warsztatowe Międzynarodowego Stowarzyszenia Gier i Symulacji (ISAGA – International Simulation and Gaming Association).
Uczestnicy z 15 krajów świata spotkali się w austriackim miasteczku Dornbirn, w Alpach, żeby przez tydzień szlifować swoje umiejętności projektowania gier i symulacji. Naukowcy akademiccy, nauczyciele, doradcy biznesowi, trenerzy i terapeuci pracowali pod okiem uznanych światowych ekspertów w pięciu międzynarodowych zespołach projektowych. Każdy zespół przygotował i przetestował prototyp nowej gry. Tematy i zastosowanie nowych gier są bardzo różne: od gry wzmacniającej zdolności przywódcze menadżerów w celu wzmocnienia procesu zarządzania zmiana w organizacji, poprzez grę dla uczniów dotyczącą ochrony środowiska i zmian ziemskiego klimatu, aż po gry biznesowe inspirujące do znalezienia innowacyjnych rozwiązań dla strategii firmy.
Polskę reprezentowały Jagoda Gandziarowska i Joanna Średnicka z warszawskiej Pracowni Gier Szkoleniowych oraz doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Joanna WoŹniakiewicz.
Gry symulacyjne znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce - twierdzi profesor Willy Kritz, organizator tegorocznego spotkania - Najistotniejsza dziedzina zastosowania gier symulacyjnych jest rozwój organizacji i doradztwo strategiczne w gospodarce i polityce. Ponadto gry stosuje się jako narzędzie oceny kompetencji w rekrutacji pracowników oraz coraz częściej w profesjonalnych szkoleniach i programach rozwojowych dla pracowników.
Pracownia Gier Szkoleniowych pod okiem holenderskiego eksperta i praktyka Vincenta Petersa przygotowała grę "Square Dance" skierowana dla przedsiębiorstw pomagająca zoptymalizować funkcjonowanie łańcucha dostaw. Scenariusz gry "Square Dance" oparty jest na założeniach słynnej "Gry Piwnej", opracowanej w latach 50. w amerykańskim Instytucie Technologii - MIT.
Więcej na temat:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Gier i Symulacji: www.isaga.com
Polscy członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Gier i Symulacji - Pracownia Gier Szkoleniowych: www.pracownia.edu.pl
Autor: pracownia.edu.pl