Możliwości uzupełnienia wykształcenia jest mnóstwo. Dlatego też w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba pracowników dokształcających się.
Jeżeli pracownicy chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, pracodawca musi im to ułatwic. Wynika to z art. 17 i art. 94 pkt 6 kodeksu pracy. Pracownicy nie mogą się jednak domagać od pracodawcy zorganizowania i przeprowadzenia określonego rodzaju szkolenia (wyrok SN z 25 maja 2000 roku I PKN 657/99, OSNP z 2001 r. nr 22, poz. 660). Podnoszenie kwalifikacji następuje poprzez naukę w szkole (podstawowej, ponadpodstawowej, wyższej) lub w formach pozaszkolnych (studia podyplomowe, kursy, seminaria, staże zawodowe lub specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.).
Skierowanie przez pracodawce
Pracownik chcący się dokształcać, może wystąpić do pracodawcy o skierowanie do podnoszenia kwalifikacji. Jeżeli pracodawca skieruje go do szkoły, wówczas przysługuje mu urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy. Ponadto pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności:
Wymiar urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju szkoły, w której pracownik zdecydował się uczyć. Jeżeli został on skierowany do szkoły ponadpodstawowej, to przysługuje mu urlop szkoleniowy w wymiarze:
Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole wieczorowej, przysługuje zwolnienie z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia.
W przypadku nauki w szkole wyższej wymiar urlopu przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów wynosi:
W ostatnim roku studiów pracownik może liczyć dodatkowo na 21 dni roboczych urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego). Urlop szkoleniowy lub zwolnienie z części dnia pracy dla pracownika skierowanego, uczącego się w systemie mieszanym wynosi:
Najlepiej umowa
Jeżeli pracodawca decyduje się wystawić pracownikowi skierowanie na podniesienie kwalifikacji zawodowych, powinien zabezpieczyć swoje interesy i podpisać z nim umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki. W umowie pracodawca wskazuje, na którą formę kształcenia (szkolną czy pozaszkolną) pracownik jest kierowany, przyjmuje na siebie zobowiązanie do udzielania płatnych urlopów szkoleniowych i zwalniania pracownika z części dnia itp.
Ponadto można także zobowiązać pracownika do zwrotu otrzymanych świadczeń w całości lub w części, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie nauki lub ją przerwie. W umowie można również umieścić zapis o konieczności zwrotu wartości udzielonych świadczeń w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w trakcie nauki, jeżeli podczas nauki lub po jej zakończeniu - w terminie nie dłuższym niż 3 lata - pracownik rozwiązałby stosunek pracy za wypowiedzeniem albo pracodawca zwolnił go dyscyplinarnie.
Zwrot kosztów nie następuje, gdy rozwiązanie stosunku pracy zostalo spowodowane:
Bez skierowania
W przypadku, gdy pracownik podejmuje naukę o bez skierowania, pracodawca ma o wiele mniej obowiązków. Nie musi udzielać płatnych urlopów szkoleniowych ani zwalniać z części dnia pracy za wynagrodzeniem. Może natomiast udzielić bezpłatnego urlopu i zwolnic z części dnia, ale bez zachowania prawa do wynagrodzenia. Wymiar tego urlopu albo zwolnienia ustala się na mocy porozumienia z pracownikiem, a okres urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia w zakresie uprawnień wynikających z kodeksu pracy. Pracodawca może także pokryć pracownikowi inne koszty związane z nauką, na przykład:
Formy pozaszkolne
Podstawowymi formami kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są:
Mogą być również organizowane inne formy, np. staże zawodowe, specjalizacyjne, praktyki zawodowe itp. Także w tym przypadku pracownik może zostać skierowany przez pracodawcę na tę formę dokształcania, jak również podjąć naukę bez skierowania. Jeżeli następuje skierowanie, to tak jak w przypadku dokształcania w formach szkolnych pracownik i pracodawca podpisują stosowną umowę o wzajemnych prawach i obowiązkach. Pracownikowi skierowanemu, np. na studia podyplomowe przysługuje także:
Wymiar urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania nauki na studiach podyplomowych zaocznych wynosi dla pracownika skierowanego do 28 dni roboczych.
Wymiar urlopu przeznaczonego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych na:
Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w obowiązkowych konsultacjach dla pracownika skierowanego:
Pracownikowi skierowanemu na wieczorowe studia podyplomowe oraz na kursy i seminaria przysługuje zwolnienie z części dnia pracy, nie przekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.)
Bożena Sobolewska
bozena.sobolewska@gazetapomorska.pl