Szukaj szkolenia

Propozycja dotycząca tworzenia kompetencji pracowniczych

 

Propozycja dotycząca tworzenia kompetencji pracowniczych

 

Wybór dostawcy

 

Najważniejsze jest ustalenie tego , co jest najważniejsze...

 

Propozycja dotycząca Tworzenia Kompetencji Pracowniczych

 

W każdej organizacji, istnieją różne stanowiska. Różnym stanowiskom przypisane są różne działania i obowiązki. Różnym działaniom przypisane są różne cele. A wszystko to wykonują ludzie.

 

Aby mogli właściwie wywiązywać się z powierzonych im ról, musza otrzymać wskazówki - drogowskazy

 

Owe drogowskazy, wynikają z wartości firmy i przekładają się na umiejętności, wiedzę czy sposób zarządzania. Elementem pośrednim miedzy wartościami , a sposobem działania są kompetencje.

 

Kompetencje umożliwiają zarówno dobre określenie stanowiska - dokładnie i wyczerpująco oddając istotę pracy, jak i są doskonałym sposobem odzwierciedlenia umiejętności i cech osobowych człowieka, jakie powinien posiadać, aby spełniać wymagania stawiane mu na stanowisku pracy.

 

W codziennej pracy, w sposobie działania, w sposobie wytyczania celów i ich osiągania, w dokonywaniu wyborów, w rozwijaniu umiejętności, w poszerzaniu /zdobywaniu wiedzy, w planowaniu i realizowaniu programów rozwoju, w ocenie pracowniczej....i wielu innych to kompetencje stają się odnośnikiem - weryfikatorem - kierunkowskazem dla tego co właściwe, a co nie.

 

Określając kompetencje na poszczególnych stanowiskach możemy zbudować całościowy system kompetencji w przedsiębiorstwie, którego podstawą jest bank kompetencji występujących w przedsiębiorstwie - potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz posiadanych w danej chwili przez pracowników przedsiębiorstwa. Bank taki stanowi podstawę do budowania planów zasobów ludzkich zarówno poprzez określenie bieżących, jak i przyszłych potrzeb w kwalifikacjach i kompetencjach pracowników, które wynikają z rozwoju przedsiębiorstwa.

 

Możemy opracować kompetencje. Wdrożyć je, tak by stały się rzeczywistym, aktywnym miernikiem i wyznacznikiem naszych działań.

 

Etapy tworzenia kompetencji

 

1. Analiza systemu wartości przedsiębiorstwa i poszczególnych działów

 

Przełożenie wartości na oczekiwane sposoby działania tzw. 3 sfery - wiedzę, umiejętności i motywy.

 

2. Identyfikacja sposobów / potrzeb zarządzania zasobami ludzkimi

 

Służy zdefiniowaniu / zdiagnozowaniu tego co szczególne / specyficzne / wyróżniające dla danej firmy

 

3. Przegląd stanowisk w organizacji

 

Opisy stanowisk - jeśli istnieją, stają się jedną z kluczowych informacji dla tworzenia kompetencji

 

4. Bank kompetencji

 

Jest opracowany na podstawie pozyskanych informacji (możemy też korzystać z gotowych narzędzi dostępnych na rynku). Zawiera zgodnie z podstawowymi zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz jego polityka wiodące kompetencje, które świadczą o specyfice przedsiębiorstwa oraz dodatkowe kompetencje. Wszystkie one opracowane są w formie kart, tak by stały się narzędziem pracy podczas ich wybierania / dyskutowania przez pracowników, których dotyczą.

 

5. Zapoznanie pracowników z ideą kompetencji i zaangażowanie ich w proces ich definiowania

 

Szczegółowa forma działań jest zależna od wielu czynników, dlatego nie możemy jej uszczegółowić w tej propozycji. Nastąpi to podczas realizacji projektu miedzy realizowaniem pkt 3 i 4 tej propozycji

 

6. Opisanie stanowisk pracy przez kompetencje

 

  • Określenie kompetencji osobistych i utworzenie pełnego profilu kompetencji
  • Wybór dla poszczególnych stanowisk kompetencji ogólnych, kierowniczych oraz technicznych, które odzwierciedlają pełnione funkcje, realizowane zadania, sposoby komunikacji oraz zakres kontaktów wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Określenie profilu kompetencji osobistych, czyli zespołu cech osobowościowych, umiejętności i wiedzy jest kolejnym etapem pogłębiającym analizę wymagań stawianych na stanowisku pracy względem pracownika
  • Określenie sposobów wykorzystania systemu kompetencji

 

7. Użyteczność kompetencji

 

Określenie sposobów wykorzystania systemu kompetencji w przedsiębiorstwie na poszczególnych stanowiskach, stworzenie planów rozwoju i szkoleń.

 

Zalecamy, by opracowanie kompetencji, stało się działaniem angażującym wszystkich zainteresowanych. Dlatego w procesie opracowywania kompetencji przygotowujemy spotkania- warsztaty, prace indywidualne i zlecamy zadania grupowe pracownikom, których kompetencje dotyczą.

 

Wtedy kompetencje mają szanse stać się prawdziwym, użytecznym kierunkowskazem działań i zachowań stosowanym w praktyce życia na co dzień.

 

Wartość ma nie dzieło, lecz działanie.

Co się aktualnie czyni, to żyje.

Schefer

 

Beata Lebiocka

Alterna grupa konsultingowa

beata.lebiocka@alterna.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe