W Polsce wdrażany jest już Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-13. W jego ramach rozdzielone zostanie 11,5 mld EUR, z czego ponad 2 mld EUR pójdą na szkolenia pracodawców oraz pracowników. O dofinansowanie będą mogli się ubiegać także przedsiębiorcy.
"— Nie dość ze przybyło pieniędzy na edukacje zawodowa, to jeszcze zmienia się perspektywa prawna, organizacyjna i finansowa przedsięwzięcia — informuje Monika Sasin, akredytowany trener Regionalnego Ośrodka (RO) EFS w Olsztynie.
Na przeprowadzenie szkoleń jest teraz więcej czasu (aż siedem lat). Jak zauważa Jacek Karczewski, szef firmy Karczewski Doradztwo Personalne, wcześniej pośpiech powodował często, ze przedsiębiorcy rozczarowywali się poziomem realizowanych zajęć, kursów i warsztatów" - czytamy w "Pulsie Biznesu".
"Kolejna nowość dotyczy sposobu przyznawania pieniędzy. Wcześniej dystrybucja odbywała się na szczeblu ogólnopolskim. Teraz decyzje o podziale funduszy będą zapadały na poziomie centralnym (Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej) i regionalnym (urzędy marszałkowskie). Co więcej, dotąd o pieniądze mogły się ubiegać jedynie firmy szkoleniowe, uczelnie, organizacje i stowarzyszenia. Teraz ten przywilej uzyskali także przedsiębiorcy.
W poprzednim okresie finansowania małe i średnie firmy mogły liczyć na 80 proc. dotacji z EFS, a duże — na 60 proc. Dla szkoleń specjalistycznych było to odpowiednio: 45 i 35 proc. Obecnie będzie można podnosić kwalifikacje zawodowe zupełnie za darmo. Z tym, ze — jak zaznacza Monika Sasin — nie uruchomiono jeszcze konkursów (najprawdopodobniej nastąpi to w tym kwartale)" - informuje dalej "Puls Biznesu".
W Polsce ma ruszyć część programów operacyjnych oraz szesnaście regionalnych na lata 2007-13. W ich ramach wydanych zostanie 85,6 mld EUR, z czego ponad 60 mld z budżetu Unii Europejskiej. Najwięcej środków zostanie wydanych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (ponad 21 mld EUR).
Autor: A.Ł.
Źródło: http://www.twoja-firma.pl/