Szukaj szkolenia

Przyszłość należy do e-learningu

 

Przyszłość należy do e-learningu

 

Zmiany sposobu widzenia e-learningu


Przez wiele lat najpoważniejszą przyczyna słabości polskiego rynku e-learningowego była jego specyfika. Rynek dostawców w dużej mierze opanowały firmy informatyczne, które starały się sprzedawać swoje platformy i usługi towarzyszące, podczas gdy firmy (zazwyczaj działy kadr) poszukiwały atrakcyjnych treści merytorycznych. Skutkiem rozminięcia się w komunikacji była nieufność małych i średnich przedsiębiorstw, w stosunku do nowych sposobów edukacji pracowników. Ostatnimi czasy daje się zaobserwować rosnące zainteresowanie szkoleniami e-learningowymi. Zarówno dostawcy, jak i odbiorcy platform e-learningowych zaczynają zdawać sobie sprawę z faktu, że efektywność szkoleń odbywających się wewnątrz firm lub placówek dydaktycznych, powinna rozpocząć się przede wszystkim od poznania jej potrzeb, poziomu i możliwości przyswajania wiedzy przez uczestników, a także stworzenia produktu lub czasem zaproponowania już istniejącego. W świadomości wielu klientów pojawia się zatem rozróżnienie pomiędzy częścią merytoryczna oraz technologiczna kursów e-learningowych, z silnym naciskiem na te pierwsza. Wiele osób zaczyna również dostrzegać zalety ekonomiczne, jakie niesie za sobą wdrażanie platform, służących do edukacji on-line. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystuje e-learning do szkoleń wewnątrzkorporacyjnych. Mogą w ten sposób zaoszczędzić na kosztach delegacji i wyjazdów pracowników na szkolenia stacjonarne. Wysokie koszty były do niedawna główna przyczyna rezygnacji wielu firm z edukacji swoich pracowników, oprócz tego konieczność dojazdów czy problemy z pogodzeniem obowiązków zawodowych z uczęszczaniem na kurs. Zdalna edukacja wydaje się rozwiązywać ten problem.


E-learning jako odpowiedz na rosnącą mobilność zawodową pracowników


Rozwój technologiczny oraz postępującą informatyzacja przyczyniają się do coraz większej mobilności pracowników. Szkolenia e-learningowe, odpowiednio wykorzystane, mogą stanowić logiczną odpowiedz na taki stan rzeczy. Z badań prowadzonych przez dr Jamesa Belliniego, analityka biznesu i futurysty, wynika, że za dziesięć lat większość zatrudnionych będzie pracować w wielu różnych lokalizacjach, a nie - jak dotychczas - w siedzibach zarządu czy w biurowcach. Zjawisko to, na mniejszą skalę rzecz jasna, można zaobserwować już w Polsce, na przykładzie wykładowców akademickich. Wielu z nich zatrudnionych jest na kilku uczelniach, co wiąże się z koniecznością ciągłego podróżowania, czyli zmiany lokalizacji. Możliwość przeprowadzenia wykładu lub zajęć, za pomocą Internetu, pozwoli zaoszczędzić cenny czas oraz zredukować koszty do minimum. Reasumując, rosnącą w szybkim tempie mobilność zawodową powoduje wzrost popytu na szkolenia dostępne w łatwy sposób bez względu na miejsce, w którym znajduje się pracownik. W konsekwencji najważniejszą kompetencja i umiejętnością pracowników będzie zrozumienie, gdzie i jak znaleźć niezbędne informacje oraz umiejętność uzyskania dostępu do tej informacji w odpowiednim czasie. Usługi takie jak np. Books24x7 już to upraszczają, wprowadzając stałe hasło dostępowe do ogromnego zasobu książek. Pozwala to pracownikom rozwijać ich umiejętności podczas pracy, gdziekolwiek się znajda.


E-learning jako sposób uzupełniania, a nie całkowitego zastępowania tradycyjnego nauczania

 

Chcąc w przyszłości skutecznie i efektywnie korzystać z zastosowań platform e-learningowych, należy uświadomić sobie, że główne zadanie zdalnej edukacji polegać będzie nie tyle na całkowitym zastąpieniu szkoleń stacjonarnych, lecz na ich stopniowym uzupełnianiu, oraz zastosowaniu jako elementu wspomagającego, szczególnie przy nauczaniu umiejętności praktycznych. Według Joergena Banga, wykładowcy na Aarhus University, nowoczesne rozwiązania e-learningowe pozwolą docenić rolę uczenia się, jako procesu społecznego, oferować będą możliwość współpracy z innymi uczącymi się, interakcje z treściami nauczania i monitoringu ze strony nauczycieli, instruktorów i tutorów. W modelu "mieszanym" procesu kształcenia (szkolenia e-learningowe i stacjonarne), nauczyciele i instruktorzy ponownie odgrywać będą główną role, poprzez wirtualna, a także tradycyjna, bezpośrednia interakcje ze swoimi uczniami. Tzw. mentoring, czyli kontakt z ekspertem, przenosi do świata e-learningu jedna z ważniejszych cech szkoleń przeprowadzanych tradycyjna metoda - mozliwość aktywnego zadawania pytań. Kontakt z mentorem i możliwość uzyskania natychmiastowej odpowiedzi, zwiększa atrakcyjność i skuteczność szkoleń e-learningowych, nawet jeżeli jest to kontakt poprzez komputer.


E-learning jako narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej


Informatyka udostępnia ogromne możliwości zwiększenia efektywności uczenia i przyczynia się do zmniejszenia kosztów. Dzięki kursom elektronicznym, pracownicy mają szanse nie tylko wzbogacać swoją wiedzę, ale także traktować kursy jako bazę wiedzy, gdy trzeba szybko odświeżyć wiadomości. Jest to o tyle ważne, iż coraz więcej przedsiębiorstw docenia zalety informacji, jako sposobu budowania przewagi konkurencyjnej. Wielokrotnie o przewadze konkurencyjnej, decyduje poziom zarządzania wiedza i dobrze zdefiniowany proces szkoleniowy, a nie forma stosowanych metod. W związku z tym gromadzenie i zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwie w oparciu o platformy e-learningowe będzie ważnym elementem strategii firm. Korzystanie z rozwiązań e-learningowych ma znakomita przewagę nad metodami tradycyjnymi, np. w procesie wdrażania nowych pracowników. Zarówno czas, jak i koszt zapoznania ich z firma, produktami i sposobem działania przedsiębiorstwa, zmniejsza się w sposób znaczący i pozwala nie angażować w ten proces zbyt wielu osób.


Szkolenia Akademii PARP


Przewidując wzrost popytu na e-learning, Instytut Edukacji Interaktywnej estakada.pl wraz z firma Betacom S.A. proponują cykl szkoleń stacjonarnych, dotyczących wykorzystania e-learningu przez firmy zajmujące się szkoleniami (głównie firmy szkoleniowe, szkoły, uczelnie oraz placówki kształcenia ustawicznego). Szkolenia, które rozpoczną się w marcu tego roku, odbywać się będą w ramach Akademii PARP, powołanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Akademia PARP to portal edukacyjny dla średnich i małych przedsiębiorstw, ze specjalnie dla nich dopasowanym systemem szkoleń internetowych. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy biznesowej oraz zdalnej edukacji, stąd duża waga przykładana będzie do właściwej struktury oraz kolejności podawanej treści.


Uczestnictwo w tym projekcie pozwoli wyżej wspomnianym instytucjom, bardzo szybko poznać w praktyce wszystkie etapy projektów e-learningowych - od planu, poprzez jego realizacje, na mentoringu i ocenie efektywności kończąc. Posiadając tą wiedzę, każda instytucja będzie mogła - wykorzystując własne zasoby kadrowe - poszerzyć swoją ofertę katalogu szkoleń o kursy e-learningowe. Szkolenia Akademia PARP obejmują cztery tematy: "E-learning - stymulatorem przedsiębiorczości i innowacyjności MSP", "Treści szkolenia w formule on-line", "Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy" oraz "Szkolenie e-learningowe jako proces mentorski".


Powyższe kursy startują w marcu i będą trwać do końca 2007 roku. 

Więcej informacji na stronie www.stacjonarne.akademiaparp.gov.pl

 

Autor: stacjonarne.akademiaparp.gov.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe