Szukaj szkolenia

Przywódca przyszłości

 

Przywódca przyszłości

 

Jeśli twoje działania inspirują innych, żeby marzyć więcej, uczyć się więcej, robić więcej i stawać się kimś więcej, to jesteś liderem. /John Quincy Adams/ W dzisiejszych czasach rola lidera jest znacznie bardziej wymagająca, a wyzwania, przed jakimi musi stawać współczesny przywódca znacznie trudniejsze. Żyjemy w okresie ciągłych zmian, dlatego innowacyjność, umiejętność adaptacji, podejmowanie decyzji i praca pod presją czasu – to cechy potrzebne każdemu przywódcy XXI wieku.

 

W dzisiejszych czasach rola lidera jest znacznie bardziej wymagająca, a wyzwania, przed jakimi musi stawać współczesny przywódca znacznie trudniejsze. Żyjemy w okresie ciągłych zmian, dlatego innowacyjność, umiejętność adaptacji, podejmowanie decyzji i praca pod presją czasu – to cechy potrzebne każdemu przywódcy XXI wieku. My, jako pracownicy oczekujemy od współczesnego przywódcy również innych zachowań niż jeszcze 20 lat temu. Jesteśmy bardzo świadomi siebie: swoich talentów, wartości, umiejętności, potrzeb i chcemy, aby to zostało zauważone przez naszych pracodawców.

 

Przełożony, który nie umie wykorzystać potencjału, inteligencji i zdolności nauki swoich podwładnych nie może nazywać się liderem, a tym bardziej nie jest w stanie zbudować autorytetu. W przywództwie przyszłości chodzi dziś o umiejętność budowania relacji z ludźmi, którymi się zarządza; o wzbudzanie w nich poczucia wspólnego celu, o zaangażowanie ich we wspólne działania – a więc o szeroko rozumianą UMIEJĘTNOŚĆ KOMUNIKACJI.

 

Jest to również szczególnie ważne przy zarządzaniu pracownikami młodego pokolenia, tzw. „Y-grekami”, którego przedstawiciele bardzo aktywnie wykorzystują różnorodne kanały komunikacji, a w tym te współczesne jak internet, media społecznościowe etc. Jaki jest więc podstawowy obowiązek lidera przyszłości (a przynajmniej powinien być)? LUDZIE! Menedżer może mieć wiele zadań, ale 2 z nich mają wyjątkowo duże znaczenie:

 

1) zagwarantować, że ludzie będą w stanie wykonywać powierzone im cele

2) sprawić, że zechcą je wykonywać.

 

Dzięki działaniu swoich ludzi, lider ma realny wpływ na sukces przedsiębiorstwa. Dlatego warto, aby przywódcy rozwijali takie kompetencje jak: zdobywanie zaufania i lojalności, motywowanie pracowników i dawanie im impulsu do rozwoju. Podwładni nie będą dbali o to jaką wiedzę ma ich lider, jeżeli nie będą czuli, że naprawdę mu na nich zależy, a także że zależy mu celu, jaki wspólnie mają osiągnąć. Zostając szefem lub analizując swoje dotychczasowe doświadczenia w „byciu” szefem, warto zadać sobie więc pytanie:

 

„Czy umiem komunikować się z moimi ludźmi na tyle skutecznie, aby móc ich inspirować i motywować do pracy, do osiągania wspólnych celów, tak, aby razem osiągać naprawdę wyjątkowe rezultaty?”

 

Zastanów się, jak się czują ludzie w twoim zespole? Czy czują się doceniani i szanowani przez ciebie? Czy wiedzą, czego od nich oczekujesz? Czy znają cele i wartości firmy, tak, aby mogli się z nimi identyfikować? Czy dajesz im odczuć, że to, co robią, ma naprawdę duże znaczenie dla ciebie i dla przedsiębiorstwa? Jeśli nie możesz dać jednoznacznych odpowiedzi na te pytania, to może warto popracować właśnie nad efektywną komunikacją z członkami swojego zespołu.

 

W przywództwie przyszłości to umiejętność budowania relacji i rozmowy z pracownikami są jednymi z najważniejszych kompetencji lidera. Pamiętaj! – ROZMOWA to też PRACA. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o tajnikach zarządzania pracownikami, motywowaniu i coachingowym stylu zarządzania, to serdecznie zapraszam wszystkich na moje szkolenia z tego zakresu do naszej Akademii Lidera.

 

Autor:

Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery i wizerunku zawodowego, senior trener AVENHANSEN

 

Materiał partnera

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe