„Istnieje coś rzadziej spotykanego niż zdolności. Jest to zdolność do rozpoznawania zdolności.”
(Elbert Hubbard)
Jednym z kluczowych elementów procesu selekcji kandydatów nadal jest rozmowa kwalifikacyjna. Jej kluczowym elementem zaś jest sesja pytań i odpowiedzi.
Osoby współcześnie odpowiedzialne w organizacjach za proces rekrutacji i selekcji mają do dyspozycji kilkaset pytań, które mogą zadawać podczas spotkań z kandydatami. Standardowo podczas godzinnej rozmowy rekrutacyjnej zadajemy około 20 pytań. Niektóre formularze stosowane do selekcji kandydatów zawierają ich nawet więcej.
Nie sztuką jest jednak zaskakiwanie kandydata mnóstwem coraz bardziej oryginalnych i komplikowanych pytań. Sztuka polega na tym, aby zadawać DOBRE pytania.
Aby pytanie rekrutacyjne zasługiwało na miano dobrego, powinno posiadać 3 niezbędne cechy:
1) ma mieć formę pytania otwartego;
2) ma dotyczyć 6 głównych kryteriów selekcji, jakimi są: dopasowanie do kultury organizacyjnej firmy, doświadczenie zawodowe, osobowość, styl i wizerunek, obecna pozycja zawodowa, umiejętności techniczne;
3) ma cel – a celem DOBREGO pytania rekrutacyjnego jest zbieranie informacji, tj. gromadzenie FAKTÓW! „Pytam, aby się dowiedzieć”.
Tylko autentyczna wiedza o kandydacie, jego umiejętnościach i oczekiwaniach daje pewność mądrze podjętej decyzji selekcyjnej. Dobre pytania nie dają odpowiedzi dotyczących wyobrażeń o kandydacie, dają odpowiedzi, które świadczą o jego rzeczywistych umiejętnościach.
Z reguły nie jesteśmy dobrymi słuchaczami. Łatwiej nam mówić niż słuchać (aktywnie). W procesie selekcji ważnym jest nauczenie się właśnie słuchania aktywnego. Mimo, że mówimy tu o rozmowie to w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, której celem jest „dowiadywanie się”, świadomy swojej roli ekspert w dziedzinie rekrutacji i selekcji tylko 20% czasu mówi, a aż 80% czasu słucha aktywnie – czyli notuje i zapamiętuje potrzebne mu informacje. Słuchając dowiadujemy się bowiem, co nasz rozmówca myśli, jakim torem biegną jego skojarzenia, jaką ma wiedzę, doświadczenia, czego się obawia, jakie ma plany i wartości. Zadawanie dobrych pytań podczas rozmowy selekcyjnej to prawie 90% sukcesu.
Kolejną ważną sprawą w procesie zadawania pytań jest nie tylko ich ilość, ale ich jakość. Ważne jest stworzenie takich pytań, które dawałyby osobie odpowiedzialnej za proces sekcji jak najwięcej konkretnych informacji o kandydacie.
Zastanówmy się nad takim wyzwaniem – jeśli mielibyśmy możliwość zadania kandydatowi do pracy tylko 1 pytania, dzięki któremu udałoby się nam zdobyć ponad 65% wszystkich informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o jego zatrudnieniu to jakby ono brzmiało?
Inspiracją do znalezienia odpowiedzi na to wyzwanie może być krótkie ćwiczenie. Proszę dokończyć zdanie – „W mojej karierze zawodowej i/lub życiu osobistym najbardziej znaczącym osiągnięciem jest…..”.
Czy już wiecie jak może brzmieć pytanie DOSKONAŁE….?
Autor: Agnieszka Olejnik
_______________________________________