Szybciej, więcej, efektywniej. Tak w skrócie można określić oczekiwania coraz liczniejszej grupy przedsiębiorczych osób nastawionych na własny rozwój, samodoskonalenie się. Co ciekawe, to właśnie oni najczęściej osiągają sukcesy. Wojciech Arturowski wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje: "Ludzie sukcesu odnoszą sukcesy przede wszystkim dlatego, że są nastawieni na samokształcenie" . Boom szkoleniowy trwa. Pragniemy wciąż się uczyć, zdobywać większa ilość wiedzy w krótszym czasie, szybciej i sprawniej, wygodniej. Najlepiej bez wychodzenia z domu - e-learningowo, multimedialnie na platformach edukacyjnych.
A mury runa, czyli o korzyściach nauki na odległość Nieustanny postęp techniki sprawił, ze to, co do tej pory było trudne do zdobycia, przybliża się na wyciągniecie ręki. Cenny czas wykładowcy, limit miejsc, ograniczenia związane z wynajęciem sal, konieczność dojazdu, rozplanowania sobie tak zajęć, aby wygospodarować kilka godzin na szkolenie… Słowem wiele niedogodności, które dzięki systemowi szkoleń internetowych łatwo można przezwyciężyć. Własna działalność gospodarcza, wypełniony grafik, intensywny tryb życia trudno pogodzić z koniecznością wyjazdów edukacyjnych. Bariery geograficzne, czasowe i osobiste już nie sprawiają kłopotów, gdy sami kontrolujemy, kiedy sięgniemy po kurs on-line – mówi Marcin Godlewski z platrofmy szkoleniowej MiastoSzkolen.pl Kolejna zaleta - oprócz elastyczności oraz indywidualnego podejścia do uczestników - to pewność, ze materiał jest stale aktualizowany i przekazywany w atrakcyjnej formie, ułatwiającej przyswajanie.
Fenomen e-learningu
Prekursorami e-learningu, czyli nauczania na odległość, byli Amerykanie, którzy w 1700 roku ogłosili pierwszy kurs korespondencyjny. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wyrosło nowe pokolenie – "cyfrowych tubylców", którzy nie wyobrażają sobie świata bez dostępu do komputera, internetu. Wychowani wśród nowych technologii wykorzystują je w kreatywny sposób, zaspokajając nieposkromiona potrzebę zdobywania wiedzy. Aby móc z sukcesem funkcjonować w społeczeństwie wiedzy, należy być mobilnym oraz nieustannie się kształcić. Wiedza zdobyta w szkole czy na studiach, przestaje wystarczać w stale zmieniających się warunkach, generujących nieraz potrzebę przebranżowienie się, zdobycia nowych kompetencji. Nic nie jest raz i na zawsze dane, stad wzrost popularności aplikacji pozwalających na tworzenie i rozpowszechnianie materiałów dydaktycznych, dzielenie się wiedza, interaktywny kontakt pomiędzy uczestnikami oraz wykładowcami. E-learning staje się jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w firmach, administracji publicznej, organizacjach pozarządowych, stopniowo upowszechnia się w szkolnictwie. Według badania przeprowadzonego przez Eurostat w krajach należących do Unii Europejskiej średnio 24 firm wykorzystuje e-learning jako metodę pozwalającą na rozwój pracowników. Z tego narzędzia korzysta 55 firm litewskich, 49 greckich, 45 w Słowacji, w Polsce – 25 (dane z 2008 roku). Według raportu przygotowanego przez Ambient Insight, rynek usług e-learningowych wzrośnie w latach 2010 – 2015 o prawie 36 i wynosić będzie 49,9 bilionów $ . Największy wzrost nakładów na taką formę kształcenia prognozowany jest w krajach Azji.
MiastoSzkolen.pl – wirtualny kampus wiedzy
W związku z prężnym rozwojem rynku szkoleń w sieci powstaje coraz więcej miejsc, umożliwiających użytkownikom korzystanie z bogatej oferty kursów. Tak zwane wirtualne kampusy skupiają partnerów, którzy w rożnych miejscach, w różnym czasie mogą zdobywać te sama wiedzę, zwiększając swój potencjał intelektualny, kwalifikacje, umiejętności miękkie. Jednym z takich ośrodków jest nowy projekt: MiastoSzkolen.pl, które skupia wokół siebie trenerów oraz osoby indywidualne, związane z biznesem, a także pragnące na bieżąco dowiadywać się o organizowanych szkoleniach, brać w nich udział, poznawać sposoby promocji wielokanałowej. Osoby, które będą słuchały tych szkoleń, webinarów, będą prowadzone krok po kroku do tego, aby nauczyły się tworzyć taki biznes, żeby na tym zarabiały - mówi Marcin Godlewski Pomysłodawca tej inicjatywy zwraca uwagę na ważny element kursów – oprócz tego, ze szkolenia odbywają się o wyznaczonej porze (najczęściej wieczornej, aby nie kolidowały z innymi obowiązkami), to dodatkowo uczestnik otrzymuje dostęp do wszystkich materiałów. W ramach abonamentu użytkownik może wielokrotnie powracać do nagrań video, dawkować sobie wiedze porcjami, utrwalać ja sobie, przez co łatwiej zapamiętuje i zyskuje znacznie więcej niż przy jednorazowym udziale w warsztacie. Krok po kroku – to jedna z idei Miasta Szkoleń, bowiem trudno zapamiętać wszystko na raz. Nigdy nie jest za późno na naukę, zwłaszcza, gdy dostępna jest 24 godziny na dobę, bez ograniczeń przestrzennych, organizacyjnych, przedstawiona w ciekawej, multimedialnej formie, umożliwiającej interakcje. Choć zwolennicy tradycyjnych form edukacji nieufnie podchodzą do otwartych szkoleń na odległość, jednak warto zapoznać się z szeroka oferta kursów e-learningowych i platform umożliwiających korzystanie z nich.
Autor: MiastoSzkolen.pl