Szukaj szkolenia

Rywalizacja w pracy

 

Rywalizacja w pracy

 

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ze rywalizacja jest dla każdego z nas sposobem na zdobycie pożądanej pozycji w społeczeństwie. Towarzyszy nam przez całe życie. Jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zespołu pracowniczego. To ona pozwala na osiąganie najlepszych wyników. Co jednak zrobić, aby nie prowadziła do niepotrzebnych konfliktów, które z pewnością nie wpłyną korzystnie na efektywność działania grupy?

 

Przede wszystkim rywalizacja nie może oznaczać rezygnacji ze współpracy. Pracownicy powinni bowiem dążyć do osiągnięcia nie tylko indywidualnego, lecz także grupowego celu. Aby go osiągnąć menedżer powinien precyzyjnie określić swoje oczekiwania – zarówno wobec całego zespołu, jak i każdego indywidualnie. Każdy pracownik musi mieć świadomość, jak istotny jest jego wkład w realizacji ogólnego planu, wiedzieć, ze stanowi on część pewnej całości. Natomiast rywalizacja nie może być walka, polegać na porównywaniu się z innymi, ale raczej – powinna być dla każdego droga do samodoskonalenia.

 

Lider musi stworzyć specjalny system motywacyjny, w którym zadba o to, by pracownicy byli nagradzani zarówno za indywidualne osiągnięcia, jak i za pozytywne wyniki całego zespołu. Powinien organizować regularne spotkania, na których omawiane będą zasady współdziałania oraz jej dotychczasowe efekty. Pracownicy muszą mieć świadomość, ze sukces jednostki musi być sukcesem ogółu i odwrotnie.

 

Artykuł dostępny na stronie: KarieraManagera.pl

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe