Osoby poszukujące pracy licytują się na forach kto dłużej szuka i kto wysłał więcej aplikacji. Większości wydaje się, ze stworzenie życiorysu to przysłowiowa "bułka z masłem". Tymczasem rekruterzy i pracodawcy już po pierwszym rzucie oka na CV kandydata przekreślają go na starcie.
"Rozesłałem prawie 100 CV i nie dostałem nawet jednego telefonu" – żali się internauta na forum. Inny pisze, że sam rozniósł po firmach swoje dokumenty. Osobiście złożył kilkadziesiąt kompletów CV i listów motywacyjnych, tez bez efektu. Takich i podobnych wpisów na forach znajdujemy tysiące.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda z perspektywy rekrutera. W pierwszym etapie dokumenty aplikacyjne stanowią swoistą wizytówkę kandydata. Osoba odpowiedzialna za rekrutacje właśnie na jej podstawie wyrabia sobie zdanie o potencjalnym pracowniku.
"Często aplikacje, które otrzymujemy nie nadają się nawet do pokazania pracodawcy. Rażą bałaganem i brakiem usystematyzowanych informacji." – mówi
Janina Frąckowiak, Recruitment Consultant w firmie Human Resources Poland.
Kiedy na zapoznanie z CV osoba rekrutująca ma zaledwie kilkanaście sekund pierwszym istotnym z jej punktu widzenia elementem jest wizualna strona aplikacji. Tylko uporządkowane w odpowiedni sposób dane, napisane w sposób przejrzysty i umiejętnie podkreślające najważniejsze aspekty naszego doświadczenia sprawia ze rekruter zechce zapoznać się z aplikacja dokładniej.
Wśród najczęściej popełnianych błędów przez kandydatów wymienia się właśnie mało czytelny układ, błędy stylistyczne i ortograficzne, które mocno rażą w oczy, ale nierzadkim przypadkiem jest także niewłaściwie nazywanie pliku z życiorysem. Wśród młodych ludzi najczęściej spotykanym błędem jest tworzenie doświadczenia zawodowego na sile. W obawie, ze aplikacja CV będzie wyglądała na "łysą" zamieszczają wszelkie możliwe informacje o działalności pozazawodowej, zainteresowaniach i pasjach zupełnie nie mających nic wspólnego z wymaganiami stanowiska na które aplikują. W życiorysach kandydatów brakuje dopasowania ich zawartości do poszczególnych wymagań pracodawcy. Często spotkać można aplikacje przeładowane wręcz informacjami i zajmujące 3 strony albo nawet więcej.
Dlatego ważne jest, aby na przygotowanie aplikacji poświęcić odpowiednią ilość czasu i przygotować je tak, by dostosowane były do oczekiwań pracodawcy o których mowa w ogłoszeniu rekrutacyjnym i jak najlepiej nas reprezentowały.
Jak przygotować CV aby zwiększyć swoje szanse w oczach pracodawcy?
Portal CV.pl uruchomił forum na którym profesjonalni konsultanci oceniają zamieszczone życiorysy. Wystarczy wejść na stronę forum.cv.pl , zamieścić swoje CV i poczekać na opinie. Ocenie podlegają prezentacja CV, treść oraz poprawność językowo-stylistyczna według pięciostopniowej skali. Ocena CV wykonywana jest za darmo. Aplikacje ocenia zespól konsultantów firmy Human Resources Poland z wieloletnim doświadczeniem w projektach z dziedziny rekrutacji i HR, w tym również w przygotowaniu profesjonalnych aplikacji. Konsultanci wspierają także poszukujących pracy, przygotowują profesjonalne aplikacje CV oraz listy motywacyjne na zlecenie klienta za odplata.
Forum CV.pl umożliwia kontakt z profesjonalistami, którzy od dawna zajmują się selekcja aplikacji i rekrutacja pracowników. To świetna okazja, aby zweryfikować swoja aplikacje bez ponoszenia kosztów, często drogich konsultacji.
Autor:
Agnieszka Szmidt, JOBS.PL