Szukaj szkolenia

Sezon na przewodników

 

Sezon na przewodników


Wraz z jesienią zaczyna się sezon na kursy przewodnickie. Liczne biura turystyczne zachęcają do wzięcia udziału w szkoleniach zakończonych egzaminem państwowym, po zdaniu których zostaje się wykwalifikowanym przewodnikiem po Krakowie, a w sezonie letnim zapotrzebowanie na przewodników miejskich jest nadal w Krakowie bardzo duże.


Osoba chcąca zdobyć uprawnienia do oprowadzania wycieczek po mieście powinna ukończyć kurs przewodnicki. Przepisy prawne nakładają bowiem na organizatorów ruchu turystycznego obowiązek zatrudniania przewodników i pilotów z uprawnieniami.


Kursy organizowane są przez oddziały PTTK na terenie całego kraju oraz przez liczne biura turystyczne. Kandydat na kurs powinien mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie minimum średnie, przedstawić zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, wystawione w trybie i zakresie określonym przepisami o badaniach lekarskich pracowników, podpisać oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne. Kursy przewodnickie są odpłatne (ok. 1600 - 2000 zł) i trwają zwykle kilka miesięcy, np. od października do maja. Zajęcia odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych. Podzielone są na część teoretyczno-wykładową oraz praktyczną, odbywającą się w mieście zwykle w soboty lub niedziele. Program zajęć teoretycznych jest dość szeroki i obejmuje m.in. historie Krakowa i Polski, geografie turystyczna Polski, historie kultury, historie sztuki, ochronę przyrody, przepisy prawne, etykę przewodnicką, a nawet psychologie i socjologie. - Wszystko to bowiem może być przydatne w późniejszej pracy przewodnika, która polega przecież przede wszystkim na bezpośrednich kontaktach z ludźmi - mówi Wanda Patricio, ze Studenckiego Biura Turystycznego "Gaudeamus".

 

Przykładowy program zasadniczego kursu obejmuje następujące przedmioty: historia miasta na tle historii Polski (historia miast w Polsce, początki i przeszłość miasta, miasto Kraków w okresie II Rzeczpospolitej i w czasie II wojny światowej, współczesny rozwój miasta, życie społeczno-polityczne, wybitne postaci historyczne związane z miastem); kultura i sztuka miasta (zabytki architektury, rzeźby i malarstwa, muzea i pomniki, place i ulice, parki i ogrody, instytucje naukowe i kulturalne, szkolnictwo, wyższe uczelnie); miasto współczesne (położenie, powierzchnia, liczba mieszkańców, podział administracyjny, życie społeczno-polityczne, najważniejsze obiekty przemysłowe i ich produkcja, ważniejsze obiekty użyteczności publicznej, współczesna architektura i budownictwo, miasto w literaturze, piosence i anegdocie); geografia turystyczna miasta i regionu (plany rozwoju miasta i okolic, trasy wlotowe, miejscowości i obiekty o znaczeniu historycznym i turystycznym w najbliższej okolicy); topografia miasta i strefy podmiejskiej (układ komunikacyjny Krakowa, arterie przelotowe, lokalizacja obiektów zabytkowych, gospodarczych i użyteczności publicznej, baza turystyczna, sportowa i rekreacyjna) i wreszcie metodyka i technika prowadzenia wycieczek (metodyka i technika prowadzenia grup wycieczek w mieście, pierwsza pomoc przedlekarska w nagłych wypadkach i zachorowaniach, podstawowy skład apteczki).

 

Niezbędnym uzupełnieniem wykładów teoretycznych są praktyczne zajęcia w mieście,gdzie uczestnicy kursu poznają trasy, miejsca i obiekty, a także sami uczą się prowadzić wycieczkową grupę. Jeszcze inne zajęcia odbywają się w krakowskich muzeach, gdzie kursanci zapoznają się ze zbiorami. Podczas zajęć praktycznych kursanci wraz z instruktorem przemierzają m.in. Drogę Królewską, Kazimierz, Nową Hutę, Stare Miasto, dzielnicę akademicką, Skałkę i inne istotne turystycznie miejsca.

 

Wykładowcami na kursach przewodnickich bywają pracownicy naukowi krakowskich uczelni (AWF, UJ, ASP) - historycy, historycy sztuki, prawnicy, socjologowie, pracownicy krakowskich muzeów, a także doświadczeni przewodnicy miejscy. Po przyswojeniu całości programu i zaliczeniu egzaminów wewnętrznych uczestnicy kursów przystępują do egzaminu państwowego. Zdaje się go w Urzędzie Wojewódzkim przed trzyosobowa komisja, złożona z wykwalifikowanych przewodników miejskich, historyków i historyków sztuki. Komisje powołuje wojewoda.

 

Zasady egzaminu ustala wcześniej komisja. Egzamin trwa dwa dni. Pierwszego dnia odpowiada się z części teoretycznej, drugiego na ulicach Krakowa wykazuje się nabyte umiejętności praktyczne. Część teoretyczna obejmuje 30 pytań, z których można uzyskać maksymalnie 60 punktów. Do egzaminu ustnego dopuszczało zdobycie 40 punktów. Osoby chcące obsługiwać grupy zagraniczne musza dodatkowo zdać egzamin z języków obcych. Z egzaminu zwolnieni są absolwenci filologii obcych, nauczycielskich kolegiów językowych i szkół zagranicznych z obcym językiem wykładowym. Po pomyślnym zdaniu egzaminu otrzymuje się uprawnienia przewodnika miejskiego po Krakowie

 

Uprawnienia przewodnickie obejmują zazwyczaj obszar konkretnego miasta lub regionu. Przewodnik mający uprawnienia jedynie do obsługi grup w Krakowie nie może oprowadzać turystów po Warszawie czy Gdańsku. Jest kilka sposobów zatrudnienia się w charakterze przewodnika, choć wejście na ten rynek może być trudne. Można otworzyć własną działalność gospodarcza, usługi świadczy się wtedy na zasadzie umowy-zlecenia. Można podjąć pracę, w którymś z biur turystycznych. Można też zapisać się do stowarzyszenia skupiającego przewodników i ta droga otrzymywać zlecenia.

 

Choć zdarzają się osoby starsze, to jednak ogromna większość uczestników kursów przewodnickich to ludzie młodzi, a wśród nich głównie studenci lub świeży absolwenci wyższych uczelni. Zdobycie uprawnień przewodnika to dobry sposób na dorobienie sobie do stypendium podczas studiów. Z drugiej strony jest też swoistym zabezpieczeniem na okres po skończeniu nauki, gdyby pojawiły się trudności ze znalezieniem pracy. Szczególnie chętnie na kursy zapisują się studenci i absolwenci filologii obcych. Zdaniem przewodników rynek usług przewodnickich w Krakowie ciągle wymaga nowych pracowników. Napływ turystów jest w ostatnim okresie bardzo duży, a weryfikację przeprowadza życie.

 

Źródło: www.dziennik.krakow.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe