Corporate Social Responsibility (CSR) – to idea, według której przedsiębiorstwa łączą swoją działalność i politykę organizacyjną z interesami społecznymi, ochroną środowiska czy z różnymi grupami interesariuszy.
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu odgrywa coraz większą rolę w budowaniu marki przedsiębiorstwa wpływając na jego zewnętrzny pozytywny wizerunek. Dzięki zadeklarowanym działaniom CSR firmy stają się bardziej atrakcyjne, wiarygodne na rynku biznesowym i pracowniczym.
Ponieważ działania CSR są dziś w dobrym tonie, wiele firm „chwali się”, że prowadzi takie inicjatywy. Jednak wśród nich są takie organizacje, które oprócz mówienia o tym, że mają CSR (np. dbają o ochronę środowiska) nic więcej nie robią. Żadne konkretne działanie nie potwierdza tego, że tak rzeczywiście jest. Jeśli firma medialnie informuje, że prowadzi działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, warto to zweryfikować, a nie wierzyć „na słowo” ;).
Jest jednak bardzo wiele przedsiębiorstw, które CSR traktują bardzo poważnie i włączają takie działania w swoją politykę zarządzania zasobami ludzkimi. Mój pierwszy projekt CSR w jakim brałam udział wiele lat temu, pracując na stanowisku HR Managera, to zjazd integracyjny dla kierowników naszej korporacji, na którym mieliśmy za zadanie przygotować przedstawienie (wybrana przez grupę popularna bajka) dla dzieci pobliskiego domu dziecka. Fantastyczna zabawa i ogromna satysfakcja, kiedy się udało zrobić coś dla dzieciaków.
Od tego czasu pomysły na CSR, również w Polsce, są dużo bardziej zaawansowane, chociaż oczywiście takich „drobnych” przedsięwzięć jest też wiele.
CSR jest więc jest połączeniem ludzkich wartości moralnych z działalnością przedsiębiorstwa. Jeśli chcemy wprowadzać strategię CSR w naszej firmie, powinniśmy ustalić istotne dla powodzenia tego systemu aspekty. Określa je m.in. projekt normy ISO 26000, która definiuje 7 obszarów, które musi uwzględnić firma odpowiedzialna społecznie:
Dobrze wprowadzony i działający CSR może stać się źródłem przewagi konkurencyjnej. Dzięki niemu pracodawcy mogą podnieść i wzmacniać swój pozytywny zewnętrzny wizerunek, budować otwartą i prospołeczną kulturę organizacyjną swojej firmy a dzięki temu wpływać na podnoszenie zaangażowania i lojalności swoich pracowników.
Jeśli jesteście szerzej zainteresowani tematyką współczesnych narzędzi HR, to serdecznie zapraszam na moje
Auor:
Agnieszka Olejnik, ekspert HR i licencjonowany HRD BP, coach kariery, senior trener AVENHANSEN