Celem tego portalu jest dostarczenie zarówno pracodawcom, jak i pracownikom potrzebnej wiedzy na temat zagrożeń psychospołecznych
w miejscu pracy. Można tutaj przeczytać nie tylko o tym, czym są zagrożenia psychospołeczne, ale również dowiedzieć się, co należy robić, aby ograniczyć ryzyko tych zagrożeń i jak eliminować ich skutki. Co najważniejsze, na stronie dostępne są narzędzia umożliwiające wzięcie udziału w innowacyjnych badaniach dotyczących zagrożeń psychospołecznych, takich jak narażenie na stresory zawodowe, mobbing czy molestowanie seksualne.
Bezpłatne, powszechnie dostępne i zweryfikowane naukowo narzędzie badawcze dostępne jest przez całą dobę na stronie www.psychostreswpracy.pl. Pozwala zarówno pracownikom, jak i pracodawcom zbadać stan zagrożeń psychospołecznych w miejscach pracy. Badanie z zastosowaniem Skali Ryzyka Psychospołecznego może przeprowadzić dla siebie indywidualnie pracownik lub pracodawca dla grupy pracowników poprzez ankiety, dostępne online lub papierowe.
Nowe narzędzie bada stresogenność wielu czynników. Należą do nich m.in: przedmiot pracy, obciążenie oraz czasowe ramy pracy, aspekty pracy związane z kontrolą, kulturą organizacyjną, stosunkami międzyludzkimi, relacją praca-dom, rozwojem kariery zawodowej oraz odpowiedzialnością w organizacji. Oceniane są również patologie w miejscu pracy, jak występowanie mobbingu, narażenia na agresję psychiczną i fizyczną, molestowania seksualne oraz dyskryminacja.
W wersji on-line zaraz po zakończeniu badania, generowany jest automatyczny raport o wynikach , określający zarówno skalę zagrożeń psychospołecznych w badanym miejscu pracy, jak i zależności pomiędzy występowaniem zagrożeń psychospołecznych w miejscu pracy a wskaźnikami zdrowia i efektywności zawodowej pracowników. Oceniane są relacje pomiędzy odczuwanym stresem a liczbą wypadków przy pracy, wydajnością oraz liczbą zwolnień lekarskich. Badany otrzymuje również wskazówki, w jaki sposób ulepszyć środowisko pracy, by było bezpieczniejsze dla pracowników pod względem psychospołecznym.
Środowisko pracy, charakteryzujące się występowaniem cech określanych jako zagrożenia psychospołeczne, powoduje większą absencję zatrudnionych, większą fluktuację kadr, gorsze wskaźniki stanu zdrowia i poziomu zdolności do pracy zatrudnionych, ich słabszą identyfikację z firmą oraz niższy poziom satysfakcji zawodowej, co przekłada się na koszty ponoszone zarówno indywidualnie przez samych zatrudnionych, jak i przez firmy.
Jesteś pracownikiem - portal umożliwia samodzielne przeprowadzenie badania, po którym przekonasz się, czy w twojej firmie występują zagrożenia psychospołeczne oraz dowiesz się, jakie one mogą mieć dla ciebie skutki.
Jesteś pracodawcą - portal umożliwia zdiagnozowanie zagrożeń psychospołecznych w twojej firmie i dalsze ich monitorowanie. Pozwala także oszacować ekonomiczne koszty ryzyka psychospołecznego poprzez takie wskaźniki, jak absencja spowodowana stresem w pracy, zaangażowanie pracowników bądź intencja zmiany pracy. Znajdziesz tutaj także przykłady pozytywnego motywowania pracowników oraz propozycje działań prowadzących do lepszej organizacji pracy, które pozwolą zredukować te zagrożenia.
Autor:
psychostreswpracy.pl