Szukaj szkolenia

Sukces pod presją czasu

 

Sukces pod presją czasu


Coraz częściej pracujemy pod presja czasu. Ile razy zdarzyło ci się, ze szef na pytanie "Na, kiedy ma to być zrobione?" odpowiadał: "Na wczoraj". Czy w twojej firmie, tak jak w wielu innych, z miesiąca na miesiąc spada na ciebie coraz więcej obowiązków? Jeśli tak, to zapewne często zdarza ci się oddawać przygotowane raporty i projekty na ostatnia chwile. W takich warunkach pracy twój sukces zależeć będzie od tego, czy posiadasz umiejętność działania z gracją pod presją czasu. Oto, jak sobie z taka praca poradzić.

Bądź elastyczny


Jeśli twój szef z dnia na dzień poleca ci przenieść się z jednego projektu do drugiego a wiesz, że jest to decyzja nieodwołana, to zamiast narzekać, lepiej zademonstruj radość z otrzymania nowego zadania.

Nie obawiaj się, że zadajesz zbyt dużo pytań. Jeśli zrzucono na Ciebie gorące zadanie, to zwróć uwagę, że to Ty jesteś w stanie je wykonać. Głośno pytając, ile masz na to czasu spowoduje, że twój szef zapamięta, jak sprawny jesteś pod presją czasu.

Dobry plan na sukces


Poświęć kilka chwil, żeby ułożyć plan działania. Zrób to zanim jeszcze zabierzesz się do pracy nad powierzonym ci zadaniem. Myśląc taktycznie o całym zadaniu będziesz w stanie zauważyć ewentualne zagrożenia i trudności w jego wykonaniu.

Nie przejmuj się


I nie przejmuj się, że masz na wykonanie zadania mało czasu. Zamiast stresować się trudnością zadania, lepiej od razu się za nie zabrać. Pozytywne podejście i wiara w to, ze uda się wszystko zrobić w wymaganym czasie sprzyjają sukcesowi.

Przerwa na oddech


Co jakiś czas ustal sobie przerwy od stresującego zadania. Wykorzystaj je, aby zebrać myśli. Pomoże w tym krótki spacer, krotka pogawędka na temat nie związany z pracą. A jeśli nie możesz wyjść z biura, to przynajmniej zamknij oczy, oddychaj głęboko i skoncentruj się nad usunięciem z twojej głowy myśli o pracy.
Nawet najspokojniejsi ludzie pod presja czasu wybuchają. Tego lepiej jednak uniknąć. Jeśli poczujesz, że zaraz się uniesiesz, lepiej zastanów sie, zanim cokolwiek powiesz.

Masz prawo do pomocy


Nie obawiaj się prosić o pomoc. Nawet najbardziej utalentowani pracownicy nie są w stanie wykonać pojedynczo niektórych prac. Jeśli robisz wszystko, co w twojej mocy, a nadal się nie wyrabiasz — poproś o pomoc. Określ, jakie zadania dodatkowy pracownik twoim zdaniem mógłby wykonywać. Szef zapewne woli usłyszeć, że musi oddelegować do pomocy dodatkowa osobę, niż usłyszeć potem, że zadania nie udało się wykonać na czas.

A gdy już wykonasz zadanie...


Gdy już zrobisz zadanie i nastanie spokojniejszy okres w pracy zrób sobie listę z uwagami, jakie nasunęły ci się na myśl podczas okresu wyjątkowo wytężonej pracy. Zastanów się, co mógłbyś zrobić następnym razem w podobnej sytuacji, aby zadanie wykonać bardziej efektywnie i z mniejszym stresem.


Gdy widzisz, że jeden z twoich współpracowników pracuje akurat "na czas", a na jego biurku piętrzą się zadania, zaoferuj pomoc. Nie będzie to cię dużo kosztowało, najwyżej kilkanaście minut dodatkowej pracy, a następnym razem, gdy ty będziesz w podobnej sytuacji, będziesz mógł liczyć na pomoc kolegi czy koleżanki. Mila atmosfera w biurze zawsze przynosi dobre efekty.


Źródło: http://pomorska.pl

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe