Każde przedsiębiorstwo, aby osiągnąć sukces, musi zainwestować w dział sprzedaży. To właśnie dzięki temu może w przyszłości cieszyć się dużymi przychodami. Jak sprawić, aby rozwijał się on sukcesywnie i kierował przedsiębiorstwo do zamierzonych celów?
Sprawna strategia sprzedażowa nie tylko umocni pozycję firmy na rynku, ale także wykształci przychody. W dzisiejszych czasach, kiedy rynek wciąż ulega zmianie, wielkim wyzwaniem dla menedżerów jest organizacja jednostki w taki sposób, aby osiągnęła ona sukces. Wzmocnienie działu sprzedaży wymaga bowiem strategii długofalowej.
Dostawcy usług informatycznych oferują narzędzia, które pozwalają na usprawnienie sprzedaży. Jednym z przykładów takich narzędzi jest contact call center. Rozwiązanie to służy do przeprowadzania kampanii wychodzących i obsługi zgłoszeń. Dzięki ulepszeniu procesu komunikacji organizacja może zaobserwować zwiększenie efektywności nie tylko w sprzedaży, ale również w każdym innym jego dziale.
Telemarketing łączy w sobie różnorodne kanały komunikacji: telefon, czat, SMS, social media. Dzięki niemu można śledzić kampanie i np. porównywać ich efektywność. Ponadto, rozmowy z klientami mogą być nagrywane i archiwizowane, dzięki czemu możliwe jest ocenianie ich przez specjalistów.
Dział sprzedaży modernizowany jest dzięki różnego rodzaju algorytmom, w tym między innymi profit-based routing. Jest to rodzaj kolejkowania połączeń, który uwzględnia takie warunki jak np. ważność klienta, umiejętności wymagane do jego obsługi, aby odpowiednio go priorytetować. Taka analiza umożliwia przekierowanie klienta przez system do grupy wyspecjalizowanych przedstawicieli. Jakość usługi będzie również wyższa dzięki wykorzystaniu funkcji automatycznego oddzwaniania (recall) i pakietu monitoringu działań supervisora. To sprawia, że koszty związane z utrzymaniem działu IT obniżają się, a prawdopodobieństwo dotarcia do szerokiej liczby klientów jest o wiele większe. Konsekwencją tego jest większa skuteczność projektów marketingowych.
Wielu dostawców usługi contact center oferuje ją w modelu Cloud Computing. Chmura obliczeniowa działa na zasadzie przeniesienia ciężaru wykonywania usług IT na serwer, dzięki czemu otrzymujemy stały dostęp do danych – z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Chmura obliczeniowa nie wymaga specjalnych działań ze strony klienta, a bezpieczeństwo danych nie zależy od tego, co się stanie z jego komputerem, lecz od mocy obliczeniowej serwera. Cloud computing pozwala na logowanie się z jakiegokolwiek komputera (lub innego urządzenia mobilnego) z dostępem do Internetu, aby od razu móc zacząć korzystać z danych pozostawionych na serwerze.
Efektywność sprzedaży w firmie jest często podstawą jej istnienia, dlatego też każde przedsiębiorstwo powinno do niej dążyć. Potrzebne jest więc odpowiednie kierowanie tą dziedziną. Formułowanie strategii handlowej należy rozpocząć od określenia celów i wybrania odpowiednich narzędzi, które pomogą je osiągnąć. Dzięki temu, w krótkim czasie możemy osiągnąć znaczące zyski.
Autor:
Aleksander Mizon