Szukaj szkolenia

Szkolenia e-learningowe szansą dla rozwoju polskiego MSP?

 

Szkolenia e-learningowe szansą dla rozwoju polskiego MSP?

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią motor napędowy wszystkich współczesnych gospodarek europejskich. Nie inaczej jest w Polsce. Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy, stanowią one aż 99% wszystkich firm zarejestrowanych w bazie REGON. Wytwarzają ponad połowę produktu krajowego brutto dając przy tym prace blisko 70 ogółu zatrudnionych. Otwarcie się granic i wejście na rynek europejski to szansa dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw na dalszy rozwój ekonomiczny. Obecność na rynkach europejskich niesie jednak za sobą również wiele zagrożeń, takich jak: ograniczenia finansowe, bariery rynkowe będące efektem zmiany koniunktury oraz problemy wynikające z niewystarczającej wiedzy. Jedynym skutecznym sposobem, aby na nim przetrwać, to wykazanie tzw. elastyczności gospodarczej, czyli dopasowanie się do jego rosnących oczekiwań. Dostosowanie wymaga jednak stałego i cyklicznego poszerzania swojej wiedzy oraz zwiększenia konkurencyjności firmy na wszystkich możliwych płaszczyznach: finansowej, technologicznej, a także marketingowej. Najskuteczniejszym sposobem na realizacje tych zadań są szkolenia internetowe, zwane powszechnie e-learningiem.


W Polsce tylko 58 mikro firm (działalność jednoosobowa) korzysta ze zdalnej edukacji. Liczba ta jest nieco wyższa w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw i sięga prawie 90. Należy jednak pamiętać, iż tematyka tych kursów nie odbiega zazwyczaj od podstawowej, koncentrując się wokół tradycyjnych szkoleń zawodowych oraz BHP. Co ciekawe - wiele przedsiębiorstw zastanawiając się nad dalszym kształceniem swoich pracowników, bierze pod uwagę tylko szkolenia typu stacjonarnego, które są przecież trudno dostępne ze względu na wysokie koszty. Konieczność dojazdów, problemy wynikające z braku możliwości pogodzeniem obowiązków zawodowych z uczęszczaniem na kurs, czy niedopasowana tematyka do potrzeb przedsiębiorstw, to przeszkody niejednokrotnie nie do przeskoczenia. Zdalna edukacja rozwiązuje te problemy. Zaleta szkoleń internetowych jest to, ze nie wymagają dojazdów ani zakwaterowania. Potrzebny jest właściwie tylko Internet, a uczestnik sam wybiera sobie miejsce i czas przeprowadzenia kursu.


Firmy szkoleniowe mające w swojej ofercie usługi e-learningowi widząc coraz większa potrzebę sektora MSP na uczestnictwo w wydajnych i tanich kursach doszkalających mogą zacierać ręce. Jednak tylko nieliczni potrafią w pełni wykorzystać możliwości zdalnego ksztalcenia jakie niesie ze sobą e-learning. Stad najnowsza inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości pod nazwa Akademia PARP, która rusza już w marcu.


Czym jest Akademia PARP?


Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom rynku, PARP postanowiła upowszechnić wiedzę na temat zdalnej edukacji. Efektem szeroko zakrojonych działań jest Akademia PARP. Cały projekt to cykl warsztatów stacjonarnych, które odbywać się będą cyklicznie w Warszawie, począwszy od marca tego roku. Akademia służyć będzie nie tylko celom edukacyjnym. Jej główne zadanie polegać będzie na upowszechnieniu wśród firm szkoleniowych praktyki sięgania po możliwości drzemiące w e-nauce. W trakcie kursów uczestnicy przyswoją wiedze na temat korzystania z kursów internetowych, pod względem technicznym i merytorycznym, oraz implementacji e-learningu w małych firmach szkoleniowych, uczelniach wyższych, jak i centrach kształcenia. Projekt na zlecenie PARP realizowany jest przez konsorcjum uznanych na polskim rynku szkoleń internetowych firm: estakada.pl oraz Betacom S.A. Część kosztów prowadzenia projektu zostało pokryte ze środków unijnych EFS.


E-learning stymulatorem przedsiębiorczości i innowacyjności MSP


Warsztaty odbywające się pod szyldem Akademii PARP składają się z czterech, odrębnych tematów. Uczestnicy kursów poszerza swoja wiedzę w ramach jednego z następujących modułów: "E-learning stymulatorem przedsiębiorczości i innowacyjności MSP, "Treści szkolenia w ramach on-line", "Tworzenie e-szkoleń na podstawie scenariuszy" oraz "Szkolenie e-learningowe jako proces mentorski". Cykl warsztatów stacjonarnych rozpocznie się 12 marca br. w Warszawie, pierwszym z wymienionych tematów i potrwa 3 dni robocze. W ramach projektu organizatorzy przewidzieli cztery szkolenia dotyczące e-learningu jako stymulatora przedsiębiorczości. Planowane jest zatem przeszkolenie 60 osób w grupach nie przekraczających 15 uczestników.


Głównym celem pierwszego modułu jest przekazanie kadrze kierowniczej małych i średnich przedsiębiorstw, a także dydaktykom wiedzy, najlepszych doświadczeń i sugestii wykorzystania technologii e-learning w biznesie. To właśnie ta wiedza stanowi podłoże pod budowanie przewagi konkurencyjnej i efektywności przedsiębiorstw. W ramach warsztatu uczestnicy nabędą umiejętności: biznesowej analizy opłacalności stosowania e-learningu, wyboru właściwej technologii realizacji e-learningu przy istniejących ograniczeniach technicznych w przedsiębiorstwie, oraz analizy efektywności e-learningu w firmie.


Szkolenie "E-learning stymulatorem przedsiębiorczości i innowacyjności MSP" realizowane będzie w laboratoriach z dostępem do Internetu, wyposażonych w środki oraz elementy technologii informacyjnej i komunikacyjnej niezbędne do osiągnięcia celów szkolenia i aktywnego uczestnictwa słuchaczy w zajęciach. Szkolenie prowadzone będzie metodami angażującymi wszystkich uczestników. Będą się na to składać ćwiczenia oraz symulacje realnych zdarzeń z jakimi spotykają się uczestnicy szkolenia w trakcie pracy. Część ćwiczeń odbywać się będzie z użyciem oprogramowania oraz sprzętu multimedialnego, co w znacznym stopniu sprzyja kształtowaniu umiejętności praktycznych.


Każdy z uczestników szkolenia otrzyma materiały dydaktyczne kursu "E-learning stymulatorem przedsiębiorczości i innowacyjności MSP " w formie podręcznika na CD, mogące również służyć w przyszłości innym pracownikom/innym instytucjom szkoleniowym oraz certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu po jego zakończeniu.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę

www.stacjonarne.akademiaparp.gov.pl,

gdzie można bezpośrednio zapisać się na konkretne szkolenia.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe