Szkolenia e-learningowe, które nie są bezpośrednio związane z czynnościami wykonywanymi przez pracowników na stanowisku pracy mogą stanowić przychód ze stosunku pracy. Niekiedy, po spełnieniu określonych warunków, mogą być one zwolnione z PIT.
"Trzeba pamiętać, ze zwolniona z PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawce na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie zawodowe pracownika, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Organizatorem szkolenia może być: publiczna lub niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego oraz ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, a także osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatowa" - czytamy w "Gazecie Prawnej".
W ocenie organów podatkowych zwolnienie z PIT występuje tylko wówczas gdy organizator szkolenia posiada akredytacje Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zaliczaniu wartości takich świadczeń w poczet przychodu pracownika przeciwne są sady administracyjne. W jednym z korzystnych dla podatników wyroków, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że można zwolnienia uzależniać od posiadania przez podmiot szkolacy akredytacji (sygn. akt III SA/Wa 1915/07.)
Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Bogdana Świadera pt. "Wartość e-learningu nie jest przychodem".
Źródło: Twoja Firma.