Szkolenia tradycyjne oznaczają nie tylko zdobywanie wiedzy, ale za każdym razem również wynajem sali, wykładowcy, skompletowanie chętnych, oraz w wielu przypadkach – naliczenie odpowiedniej opłaty. Większość z nas uczestniczyła przynajmniej raz z własnej chęci w kursie lub warsztatach. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać co do ich skuteczności, bowiem metoda praktykowana od tak dawna, po prostu nie może być nieskuteczna. Oczywiście dużą rolę gra tutaj zaangażowanie uczestników, jak i profesjonalizm wykładowcy. Takie szkolenia podsumowuje się na ogół za pomocą testów lub pytań utrwalających. Niektóre z kursów czy wykładów tematycznych oczywiście kończą się większym egzaminem.
Na stronie internetowej www.szkolenia.com, skupiającej różnego typu szkolenia odbywające się na terenie całej Polski, możemy dostrzec podział na kategorie takie jak m.in.: administracja publiczna, FCMG, marketing i sprzedaż, ochrona środowiska, prawo, zarządzanie i inne.
Szkolenia mogą być bezpłatne – czyli na ogół dofinansowane z EFS, lub płatne. W zależności od czasu szkolenia i tego, czy zostały na nim zaplanowane dodatkowe „atrakcje”, koszt wynosi od ok. 200 zł do ok. 3.000 zł (takie ceny dotyczą zarówno szkoleń rzemieślniczych jak też np. informatycznych).
A może e-learning?
E-learning z definicji jest nauczaniem za pomocą sieci komputerowych i Internetu. Dzięki tej metodzie możliwe jest ukończenie kursu czy szkolenia w całości zdalnie. Można w ten sposób ukończyć nawet studia wyższe (choć oczywiście nie każdy kierunek). Edukacja na poziomie szkoleń hobbystycznych lub kursów uzupełniających wiedzę, może odbywać się w stu procentach zdalnie, z wykorzystaniem płyty CD, e-maila (na który od czasu do czasu przesyłane są istotne wskazówki). Szkolenia o charakterze bardziej wiążącym – szkolnictwo wyższe, niejednokrotnie wymagają obecności uczestnika „online” o określonych porach. W wielu szkoleniach zdalnych istotna jest także terminowość. Jako narzędzia ułatwiające kontakt z wykładowcami wykorzystuje się fora dyskusyjne i platformy społecznościowe, tzw. e-Campusy.
Zdalna nauka dla dzieci i młodzieży
Temat szkoleń e-learningowych może dotyczyć także najmłodszych. Co to oznacza? Między innymi to, że nasza pociecha poza niezmiernie wciągającymi grami komputerowymi będzie mogła skupić się także na zdobywaniu wiedzy. I to w nie byle jaki sposób – mobilne aplikacje e-learningowe są tak zaprojektowane, by stopniowo wzbudzać zainteresowanie dziecka, angażując je jednocześnie w wypełnianie rubryk, dopasowywanie obrazków czy wypełnianiu testów. Na aplikacjach widnieje zazwyczaj przedział wiekowy dla którego są one przeznaczone. Czasami mogą one stanowić uzupełnienie szkolnej wiedzy. Cenne, w przypadku przygotowań do olimpiady, lub rozwijania dziecięcych pasji. Przykładową strona, na której można znaleźć ciekawe szkolenia dla najmłodszych jest http://fdn.pl/kursy/ platforma e-learningowa „Dziecko w sieci”. Starsze dzieci oraz nastolatki, za pomocą zdalnych szkoleń i repetytoriów mogą przygotowywać się do ważniejszych egzaminów. Kursy podsumowujące lub uzupełniające wiedzę z podręczników coraz częściej dołączane są też do podręczników.
Które ze szkoleń są lepsze?
Oba sposoby zdobywania wiedzy trudno do siebie porównywać. Oba są skuteczne, i z obu korzystać mogą różne grupy odbiorców. Możemy jednak wymienić mocne i słabe strony jednych i drugich.
Jeśli chodzi o szkolenia tradycyjne, z pewnością ich plusem jest bardziej „aktywny” sposób zdobywania wiedzy, bezpośredni kontakt z prowadzącym i innymi uczestnikami szkolenia – co daje możliwość wymiany wiedzy już w trakcie szkolenia. Wymagają one jednak od nas fizycznego uczestnictwa oraz pełnej koncentracji na tym, co aktualnie przekazuje nam wykładowca.
W szkoleniu e-learningowym natomiast możemy brać udział w domowym zaciszu, przy filiżance kawy, zajmując się jednocześnie innymi sprawami. Nie mamy jednak mobilizującego kontaktu z innymi osobami, biorącymi udział w szkoleniu. Również wszelkie niejasności pojawiające się w trakcie szkolenia musimy rozwiewać samodzielnie lub uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać odpowiedzi zwrotnej np. mailem.
Dotacje na szkolenia – przyznane w 2012 roku – analiza:
W 2012 roku w Polsce przyznano ponad 1100 dotacji przeznaczonych na branże związane z edukacją oraz szkoleniami. Zdecydowanie, najwięcej informacji o przyznanych dotacjach pojawiło się w źródłach w czerwcu (14%) oraz w listopadzie (13,5%). Najmniejsza ilość ogłoszeń ukazała się w październiku (5%).
Tabela 1: Przyznane dotacje na edukację-szkolenia w 2012r., w Polsce – podział ze względu na ilość opublikowanych informacji w poszczególnych miesiącach.
Najmocniej dotowanym, w obszarze edukacji-szkoleń województwem w 2012 roku było województwo mazowieckie – na jego terenie zrealizowanych zostanie, aż 18% wszystkich projektów związanych z tą branżą, które otrzymały dotację. Najmniej dofinansowanych szkoleń zostanie przeprowadzonych w województwie opolskim – tylko 1% wszystkich.
Tabela 2: Przyznane dotacje na edukację-szkolenia w 2012r., w Polsce – podział ze względu na ilość opublikowanych informacji w poszczególnych województwach ich docelowej realizacji.
* Suma łączna powiększona o ilość projektów realizowanych na obszarze więcej niż jednego województwa.
Instytucjami, które najczęściej i w największej ilości korzystają z dotacji na cele edukacyjno-szkoleniowe są oczywiście jednostki urzędów pracy, które finansują w ten sposób: programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Równie mocno tą formę wykorzystują starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin, fundacje, stowarzyszenia, instytuty naukowe oraz uczelnie.
- Opracowanie: Instytut Inwestycyjno-Przetargowy PressInfo.pl –
Autor: PressInfo.pl