Szukaj szkolenia

Szkolenia w porzekadłach i przysłowiach,  czyli dlaczego warto zdobywać wiedzę przez całe życie

 

Szkolenia w porzekadłach i przysłowiach,  czyli dlaczego warto zdobywać wiedzę przez całe życie

 

Nasz mózg potrzebuje stymulacji przez całe życie, aby móc efektywnie pracować. Dzięki nauce bowiem neurony odpowiedzialne za funkcję uczenia się, zapamiętywania ciągle się namnażają. Można więc powiedzieć, że poprzez uczenie się nasz mózg (a tym samym my sami) będzie wiecznie „młody” i sprawny.


Już Lew Tołstoj twierdził, że „nauka, to pokarm dla mózgu”. Nie sposób pominąć tutaj również słynnego porzekadła, którym rodzice, babcie i nauczyciele karmią nas od dzieciństwa: „ucz się Jasiu ucz, bo nauka to potęgi klucz”. Aby jednak ta nauka była efektywna i „nie poszła w las” (szczególnie w dorosłym wieku), powinna uwzględniać następujące aspekty:

 

  1. Ludzie dorośli najlepiej uczą się i zapamiętują nowe treści poprzez praktykę. Samo siedzenie na wykładzie
    i słuchanie, choćby najciekawszych rzeczy, daje nam tylko około 15% szans na zapamiętanie przedstawianych tam treści. Mało . Co innego, kiedy mamy okazję brać czynny udział w procesie nauki poprzez ćwiczenia, dyskusje, symulacje etc. Benjamin Franklin, amerykański polityk i jeden z Ojców – Założycieli Stanów Zjednoczonych zwykł mawiać: „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.” Jego tezę potrzymał później Paulo Coelho, mówiąc, że „jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie.”
  2. Ludzie dorośli uczą się tylko tego, co uznają za potrzebne i przydatne im w pracy czy w osiąganiu ważnych dla nich celów życiowych i zawodowych. Nie lubią marnować czasu na rzeczy im niepotrzebne. Wspomniany już Paulo Coelho twierdził, że „wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.”
  3. Nasz świat ciągle się rozwija i idzie do przodu. Zmieniają się technologie, powstają nowe rozwiązania etc. Niektóre zawody tracą rację bytu, jak np. maszynistka w biurze, a powstają nowe, jak np.: specjalista middleware czy programista aplikacji mobilnych (w informatyce), architekt internetu (w inżynierii). Jeśli chcemy iść z duchem czasu, musimy też się rozwijać. Nauka jest dziś koniecznością. „Co wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean”. /Isaak Newton/. Dlatego „zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia, a tak się stanie” /Veron Howard, amerykański filozof i nauczyciel/. Poza tym, mimo że, „pożytecznie jest uczyć się na błędach własnych, o ile przyjemniej jest jednak uczyć się na cudzych”
    / Agnieszka Lisak, polska poetka i aforystka/.

 

Nauka i wiedza towarzyszą nam przez całe życie. Chcemy czy nie, mamy potrzebę stałego rozwoju. Dzięki nauce dowiadujemy się, jakie mamy talenty, zdolności, kim jesteśmy i kim jeszcze możemy się stać. Słynne hiszpańskie przysłowie mówi, że „aby zostać torreadorem, musisz najpierw nauczyć się grać rolę byka.” Ale warto – w końcu torreador to MISTRZ (w swoim rodzaju ;-) ).

 

Autor: Agnieszka Olejnik | AVENHANSEN

 

Materiał partnera

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe