Nasz mózg potrzebuje stymulacji przez całe życie, aby móc efektywnie pracować. Dzięki nauce bowiem neurony odpowiedzialne za funkcję uczenia się, zapamiętywania ciągle się namnażają. Można więc powiedzieć, że poprzez uczenie się nasz mózg (a tym samym my sami) będzie wiecznie „młody” i sprawny.
Już Lew Tołstoj twierdził, że „nauka, to pokarm dla mózgu”. Nie sposób pominąć tutaj również słynnego porzekadła, którym rodzice, babcie i nauczyciele karmią nas od dzieciństwa: „ucz się Jasiu ucz, bo nauka to potęgi klucz”. Aby jednak ta nauka była efektywna i „nie poszła w las” (szczególnie w dorosłym wieku), powinna uwzględniać następujące aspekty:
Nauka i wiedza towarzyszą nam przez całe życie. Chcemy czy nie, mamy potrzebę stałego rozwoju. Dzięki nauce dowiadujemy się, jakie mamy talenty, zdolności, kim jesteśmy i kim jeszcze możemy się stać. Słynne hiszpańskie przysłowie mówi, że „aby zostać torreadorem, musisz najpierw nauczyć się grać rolę byka.” Ale warto – w końcu torreador to MISTRZ (w swoim rodzaju ;-) ).
Autor: Agnieszka Olejnik | AVENHANSEN
Materiał partnera