Szukaj szkolenia

Szkolenie od szefa to przychód pracownika

 

Szkolenie od szefa to przychód pracownika

 

Pracownik, który skorzystał ze szkolenia opłaconego przez swojego pracodawce powinien sprawdzić, kto kurs prowadził. Jeśli organizator nie posiadał akredytacji Ministerstwa Edukacji Narodowej, oplata za szkolenie jest przychodem pracownika, który trzeba wykazać w rocznym PIT i zapłacić od niego podatek dochodowy od osób fizycznych. Takiego zdania są organy podatkowe, choć i one nie są konsekwentne w swoich interpretacjach.

 

Zdaniem ekspertów zwolnienie PIT nie może zależeć od akredytacji, bo takiego warunku nie przewidują przepisy.
Opłacamy wiele szkoleń dla pracowników, wliczając te wydatki w koszty uzyskania przychodów. Ostatnio dowiedzieliśmy się, ze jeśli szkolacy nie ma odpowiedniej akredytacji MEN, wartość kursu to przychód pracownika korzystającego ze szkolenia. My, jako pracodawca powinniśmy odprowadzić od takiego świadczenia zaliczkę na PIT. Czy to prawda – pyta nas pan Marcin z kieleckiej firmy, zatrudniającej 80 osób.

 

Tak to prawda. Takie stanowisko prezentuje również część organów podatkowych. Łódzki Urząd Skarbowy w jednej z interpretacji wyjaśnił, ze ze zwolnienia PIT korzystając będą jedynie świadczenia przyznane przez pracodawce na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, jeżeli organizatorem szkolenia będzie podmiot posiadający stosowna akredytacje.

 

Są tez odmienne wyjaśnienia fiskusa w tym zakresie. Zdaniem ekspertów uzależnianie korzystania ze zwolnienia PIT od akredytacji ministra edukacji nie wynika z żadnych przepisów.

 

Nieważny szkolący

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Karolina Pokrywka, konsultant w Deloitte wyjaśnia, ze przychodem pracownika jest każde świadczenie w naturze finansowane przez pracodawce, a wiec także szkolenie. Jednocześnie wolna od podatku, z pewnymi wyjątkami, jest wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawce na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.

 

Jak wynika z literalnej wykładni tego przepisu odrębne przepisy powinny odnosić się do rodzaju przyznanych świadczeń, a nie do podmiotu, który prowadzi szkolenie. Zwolnieniu mogą podlegać takie świadczenia, jak zwrot kosztów podręczników, opłat za naukę, zakwaterowanie - tłumaczy Karolina Pokrywka.

 

Jej zdaniem rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. nie odnosi się w ogóle do rodzaju przyznanych świadczeń, tylko reguluje sposób prowadzenia pozaszkolnych form kształcenia. Posiadanie akredytacji przez podmiot szkolacy nie powinno zatem mieć wpływu na zwolnienie danego szkolenia z opodatkowania u pracownika. Istnieje jednak ryzyko, ze organy będą kwestionowały zwolnienie szkoleń prowadzonych przez podmioty nieposiadające akredytacji - dodaje Karolina Pokrywka.

 

Czy w przypadku szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe w sensie umiejętności wykonywania bieżących obowiązków służbowych przez pracownika powstaje przychód ze stosunku pracy? Czy akredytacja wpływa także na rozliczenia kosztów uzyskania przychodów pracodawcy?

 

Autor: Ewa Matuszewska


Więcej: Gazeta Prawna 28.01.2008(19) – str. 12


Źródło: http://finans e.wp.pl/POD,15_,wid,9601956,prasa.html?ticaid=15424

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe