Pewnie wiesz, jaka jest różnica między naszym wynagrodzeniem netto i brutto. Pewnie wiesz też, że ta różnica jest stanowczo zbyt duża. Razem ze znajomymi narzekasz na wysokie podatki, składki, ubezpieczenie, ale powiedz szczerze: wiesz, co opłacasz? Jeśli jednak „brutto" brzmi dla Ciebie tajemniczo i niezrozumiale, a także jeśli chciałbyś wiedzieć, na co przeznaczane są Twoje pieniądze, powinieneś przeczytać ten tekst.
Wiedzieć zawsze warto
Oczywiście, najlepszą odpowiedzią na powyższe pytania jest: „to zależy”. Najważniejszą rzeczą jest bowiem kwestia określenia formy umowy, jaką zawarłeś z pracodawcą. To od niej zależą przywileje pracownicze i wynagrodzenie oraz wysokość ubezpieczenia, jakie zapłaci Twój pracodawca (chociaż właściwie to Ty je w części zapłacisz, bo od kwoty brutto pracodawca odprowadza składki ZUS składające się z dwóch części w podobnej wysokości: jedna część stanowi koszt pracodawcy związany z zatrudnieniem, a druga pomniejsza Twoją kwotę brutto wynagrodzenia, za jaką pracujesz). Nie oznacza to jednak, że swoją wiedzę z zakresu płac masz ograniczyć do rodzaju umowy, jaką zawarłeś. Dobrze byłoby, abyś wiedział możliwie najwięcej o wszystkich formach kontraktów i sposobów wynagradzania. To pozwoli Ci przecież na dokonywanie najkorzystniejszych dla Ciebie wyborów, na merytoryczne negocjacje i uniknięcie pomyłek. Być może zamiast umowy o pracę lepiej byłoby, abyś zawarł kontakt menadżerski? Jeśli pracujesz na umowę o dzieło, może powinieneś pracować na podstawie umowy zlecenia (nie każda umowa o dzieło, która powszechnie jest stosowana, może faktycznie nią być). Powinieneś także znać swoje prawa. Wiedzieć, kiedy należy Ci się dodatkowy dzień wolny od pracy w jakiej wysokości i na jakiej podstawie , jak powinny być rozliczane Twoje nadgodziny i kiedy pracodawca powinien zapewnić Ci wodę. Jeśli jesteś rodzicem (lub planujesz nim być) szczególnie ważne są (będą) kwestie przywilejów – kiedy matce przysługuje przerwa na karmienie, ile godzin przed komputerem może spędzić kobieta w ciąży, jak korzystnie „podzielić” urlop pomiędzy rodziców. Jeśli natomiast jesteś studentem, musisz wiedzieć, jak naliczane są Twoje składki i kiedy zgłosić w firmie, że już obroniłeś pracę licencjacką/magisterską.
Czego Jaś się nie nauczy….
Wiedzy tego typu nie poznasz w szkole. Prawo pracy jest często nowelizowane, zatem nawet jeśli na lekcjach przedsiębiorczości w liceum mówiono o formach umów, nie polegaj na swoich notatkach. Odpowiednich przepisów możesz szukać na branżowych portalach czy merytorycznych artykułach. Uważaj jednak na anonimowych „specjalistów”, który radzą na forach w oparciu o swoje doświadczenia. Przykład koleżanki (nawet najlepszej), sąsiada czy przyjaciółki cioci nie jest żadnym argumentem ani dowodem. Co prawda, odpowiedzialność za ewentualne błędy w rozliczaniu spoczywa na pracodawcy, jednak i tak powinieneś wiedzieć, jakie informacje mu zgłaszać. Zanim zaczniesz narzekać na niekompetentną kadrową, przelicz, ile faktycznie powinno wynosić Twoje wynagrodzenie.
Jak dowiedzieć się jak to zrobić? Kurs kadr i płac może być dla Ciebie bardzo przydatny (to taka „pigułka wiedzy”), najszybsza i najpewniejsza droga. Wiedzę możesz także czerpać z kodeksów (kodeksu cywilnego, kodeksu pracy), rozmaitych ministerialnych rozporządzeń, ustaw, interpretacji i branżowych (aczkolwiek sprawdzonych!) stron internetowych.
Wiedza jednorazowa?
Zawsze jednak miej świadomość, że prawo jest często nowelizowane. Już w styczniu czeka nas kolejna rewolucja – „ozusowanie” umów zlecenia, czyli coś, o czym jeszcze dwa lata temu nikt nie mówił. Skoro zmieniają się zasady, musi zmienić się Twoja wiedza. Jeśli chcesz być specjalistą i z pełną odpowiedzialnością móc powiedzieć, że wiesz, na co pracujesz – powinieneś być na bieżąco. Przed Tobą więc nie tylko jednorazowe przeczytanie artykułu czy podejście do kursu, ale ciągłe zdobywanie wiedzy. Nie martw się jednak – ta wiedza będzie procentować. To Twoja inwestycja!
Tax Consilium Sp. z o.o. – jesteśmy firmą, która narodziła się z marzeń, pasji i chęci dzielenia się wiedzą. Prowadzimy biuro rachunkowe, a także organizujemy certyfikowane kursy z zakresu nowoczesnej rachunkowości, kadr i płac, podatków. Uczymy praktycznej, biznesowej księgowości, tzn. tego, w czym jesteśmy najlepsi. Kształcimy umiejętności, dzięki czemu szybko staliśmy się liderem na małopolskim rynku szkoleń finansowych. Współpracujemy tylko ze specjalistami-praktykami: ekonomistami, księgowymi, prawnikami, ekspertami IT, prawnikami, przedstawicielami instytucji i dyplomatami. Uważamy, że markę tworzą ludzie. Dlatego Tax Consilium Sp. z o.o. to nie tylko firma, ale przede wszystkim osoby, którzy ją tworzą.
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy!
tel.: 12 623 73 43
tel.: 797 459 896
fax: 12 291 90 93
szkolenia@taxconsilium.com.
www.taxconsilium.com
Al. Z. Krasińskiego 9/4, Kraków