Wykształcony i z aspiracjami to obraz współczesnego absolwenta. Dodatkowo ma bardzo duże wymagania, co do pierwszej pracy. Niektórym studentom i absolwentom studiów wyższych często wydaje się, iż „pozjadali wszystkie rozumy”. Okazuje się, że często też nie są najlepszymi pracownikami. W Polsce panuje przeświadczenie (nie tylko wśród studentów), że dyplom w kieszenie jest równoznaczny z dobrze płatną pracą.
Według badań przeprowadzonych przez CBOS w lipcu 2013 wynika, iż na sytuację zawodową czyli posiadanie pracy, decydujący wpływ ma wiedza i umiejętności. Nie musi być ona związana jednak z posiadanym dyplomem. Innym czynnikiem wpływającym na fakt posiadania pracy, jest solidne i rzetelne jej wykonywanie oraz wykształcenie.
Masowe wyższe wykształcenie spowodowało, iż dyplom nie jest już symbolem prestiżu, ponieważ może mieć go prawie każdy. Nawet, jeżeli ktoś nie dostał się na studia uczelni państwowej, to pewnie poszedł na studia prywatne – tam też taki dyplom otrzyma. To wszystko powoduje, że absolwentom zwłaszcza tym bez doświadczenia trudno znaleźć pracę. Często są zbyt dumni by wykonywać pracę poniżej swoich kwalifikacji bądź za niską stawkę godzinową, dlatego wolą być osobami bezrobotnymi. Oczywiście nie wszyscy studenci i absolwenci tacy są.
Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które ukończyły szkoły zawodowe, co związane jest z tym, iż kończąc je posiadają praktyczne umiejętności. Nie trzeba wydawać dodatkowych środków finansowych na ich szkolenie, gdyż są oni gotowi do pracy w swojej specjalności. Specjaliści techniczni są też chętnie zatrudniani za granicą.
Absolwenci uczelni wyższych często posiadają tylko wiedzę teoretyczną, której nie potrafią wykorzystać w teorii, co znacznie zmniejsza ich szanse na rynku pracy, dlatego szkoły zawodowe, które jeszcze niedawno były uważane za gorszą kategorię, wróciły w łaski Polaków. Mimo, iż wśród społeczeństwa dalej funkcjonuje stereotyp, iż mając dyplom magistra, łatwo jest znaleźć pracę, to liczba studentów z roku na rok maleje (nie tylko ze względu na niż demograficzny). Z kolei liczba uczniów szkół zawodowych z roku na rok rośnie.
Źródło:
Media CV - uczelnia wyższa VS szkoła zawodowa