Jeśli chcesz przeszkolić zatrudnionych w co najmniej dwóch województwach i wydać na to minimum 400 tys. zł, masz duże szanse na finansowa pomoc.
Program operacyjny "Kapitał ludzki" jest realizowany zarówno na poziomie krajowym, jak i w ramach tzw. komponentu regionalnego. Za wybór projektów szkoleniowych na pierwszym poziomie odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dofinansowania należy tutaj szukać w działaniu 2.1.1 "Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach". Warunkiem ubiegania się o nie jest realizacja dużego projektu szkoleniowego, który spełnia łącznie dwa warunki:
Dotyczy to przedsiębiorstw mających rozbudowana strukturę (posiadających oddziały, filie) lub projektów realizowanych wspólnie przez konsorcjum firm. W pierwszej kolejności o wyborze projektu decyduje ocena formalna wniosku polegająca na sprawdzeniu między innymi, czy zainteresowany złożył go:
Ponadto urzędnik weryfikuje, czy:
Co załączamy
W momencie składania wniosku przedstawiamy dokumenty obrazujące nasza sytuacje materialna. Urzędnicy ocenia ja według kilku zasad. Zbadają przychody osiągnięte w ostatnim roku obrotowym oraz płynność finansową. Gdy wartość projektu nie przekroczy 1,2-krotności rocznych przychodów, tylko one podlegają sprawdzeniu. Jeżeli jednak wartość projektu waha się miedzy 1,2- a 1,5-krotnościa przychodów wnioskodawcy, urzędnicy zweryfikują dodatkowo płynność finansowa. Jeszcze przed podpisaniem umowy o dofinansowanie trzeba dostarczyć załączniki, w tym:
Wniosek w generatorze
Wniosek o dofinansowanie przygotowujemy w elektronicznym generatorze, który znajdziemy na stronach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego poświęconych funduszom unijnym: www.funduszestrukturalne.gov.pl. Aby z niego skorzystać, musimy mieć dostęp do Internetu, przeglądarkę (w wersji Internet Explorer 5.01 lub nowszej albo FireFox 2.0, lub nowszej) oraz program Acrobat Reader 7.0. Po wypełnieniu wniosku dokonujemy tzw. walidacji, czyli sprawdzenia, czy wszystkie dane wpisaliśmy poprawnie, a przede wszystkim czy wypełniliśmy wymagane pola. Następnie zapisujemy dane w formacie XML, tworzymy plik PDF i drukujemy wniosek. Równolegle składamy wersje elektroniczna zapisana np. na płycie CD i papierowa. Poruszanie się po aplikacji, która jest podzielona na siedem części, jest proste. Cały czas możemy korzystać z opcji pomocy, która podpowiada, co należy wpisać w poszczególnych polach i rubrykach. Wypełnianie wniosku powinno następować zgodnie z kolejnością wskazana w nawigacji. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ program daje możliwość powrotu w dowolnej chwili do pominiętych części. Częściowo wypełniony wniosek można również w każdej chwili zapisać i powrócić do jego sporządzania kiedy indziej.
Informacje we wniosku
Wniosek składa się z siedmiu części – zakładek:
W pierwszej zakładce wskazujemy m.in. numer działania, miejsce realizacji projektu, numer konkursu, tytuł projektu oraz okres realizacji projektu. Warto zaznaczyć, że wypełnienie tego ostatniego pola jest wymagane już na samym starcie prac z generatorem. Bez określenia tych danych nie przejdziemy bowiem do dalszych części. W zakładce beneficjent należy podać np. nazwę wnioskodawcy i jego status (osoba prawna, osoba fizyczna, fundacja, stowarzyszenie itp.), NIP, REGON, adres siedziby oraz osobę uprawniona do podejmowania wiążących decyzji w imieniu projektodawcy. W części przeznaczonej na charakterystykę projektu opisujemy planowana działalność, jej cel, grupę docelowa i rezultaty projektu, jakie chcemy osiągnąć dzięki realizacji projektu. Ważne jest również opisanie, jak zamierzamy monitorować i badać te rezultaty oraz jak przyczynia się do realizacji głównego celu projektu. Zakładki budżet i szczegółowy budżet pozwalają na automatyczne wyliczenie danych wnioskodawcy. Wypełniając pola, określamy koszty dla każdego zadania realizowanego w ramach całego projektu, zaznaczając wydatki związane z tzw. cross-financingiem oraz deklarujemy kwalifikowalność bądź nie podatku VAT. W harmonogramie zaznaczamy, w ilu etapach zrealizujemy projekt i konkretnie wskazujemy miesiące wykonywania poszczególnych zadań.
Jakie kryteria dostępu
Oprócz oceny formalnej wniosku o pomoc, obejmującej wymienione elementy, badane będą tzw. kryteria dostępu, czyli czy:
Źródło: Rzeczpospolita.