Szukaj szkolenia

Warunki zaliczenia egzaminu do państwowego zasobu kadrowego

 

Warunki zaliczenia egzaminu do państwowego zasobu kadrowego

 

Trzeba zdobyć więcej niż 143 punkty

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń na egzamin do Państwowego Zasobu Kadrowego.

Pozytywne złożenie egzaminu do PZK umożliwia staranie się o objęcie wysokich stanowisk państwowych m.in. dyrektorów generalnych urzędów, kierujących departamentami lub komórkami równorzędnymi w ministerstwach i urzędach centralnych, prezesów agencji państwowych. Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów w sprawie sposobu przeprowadzenia egzaminu do Państwowego Zasobu Kadrowego (Dz.U. nr 6, poz. 42) umiejętności kandydatów zweryfikuje co najmniej 5-osobowa komisja powołana przez dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Swojego przedstawiciela do obserwacji prac komisji będzie mogla przedstawić Rada Służby Publicznej. Zadaniem komisji egzaminacyjnej będzie sprawdzenie wiedzy, umiejętności, znajomości jednego języka obcego spośród języków urzędowych Unii Europejskiej i predyspozycji kierowniczych kandydatów na najwyższe stanowiska państwowe. Egzamin będzie składał się ze sprawdzianów:
 

  • wiedzy z zakresu m.in. prawa administracji publicznej, prawa konstytucyjnego, prawa Unii Europejskiej, finansów publicznych, polityki zagranicznej, zarządzania, zagadnień społeczno-ekonomicznych – do zdobycia 100 pkt (minimum 55),
  • umiejętności rozwiązywania problemów, uczenia się, analizy informacji, planowania i organizacji pracy, pracy w zespole – do zdobycia 60 pkt (minimum 33),
  • znajomości języka obcego (rozumienie ze słuchu wypowiedzi, pisania szczegółowych tekstów, listów i pism urzędowych, czytanie ze zrozumieniem tekstu) – do zdobycia 40 pkt (minimum 22),
  • predyspozycji kierowniczych (odporność na stres, motywacja do pracy, podejmowanie decyzji, wywieranie wpływu na innych, predyspozycje osobowościowe i zdolności przywódcze) – do zdobycia 60 pkt (minimum 33).

    Warunkiem zdania egzaminu będzie uzyskanie z każdego ze sprawdzianów wymaganej liczby punktów (minimum) oraz uzyskanie łącznie powyżej 143 punktów. Ze sprawdzianu z języka obcego zwolnione będą osoby, które przedstawia dokument potwierdzający jego znajomość.

    Informacje o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu dyrektor KSAP udostępni w Biuletynie Informacji Publicznej KSAP co najmniej 14 dni przed tym terminem. Wszyscy kandydaci przystępujący do sprawdzianów będą musieli wnieść opłatę w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie 468 zł), która stanowi przychód Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Osoba, która zda egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje do pracy na wysokim stanowisku państwowym.

    Przynależność do PZK trwa przez piec lat od dnia wejścia do niego. Ponowne wejście do PZK wymaga kolejnego złożenia egzaminu z pozytywnym wynikiem.

    Łukasz Guza
    lukasz.guza@infor.pl
zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe