Szukaj szkolenia

Wolontariat – samorozwój poprzez pomaganie

 

Wolontariat – samorozwój poprzez pomaganie



Zgodnie ze słowami francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exupéry: „Aby istnieć, trzeba uczestniczyć”. Dla wielu współczesnych ludzi, zwłaszcza młodych, wspomniane istnienie odwołuje się do życia w społeczeństwie, któremu mogą poświęcić swój czas dzięki pracy wolontariackiej na jego rzecz. Wolontariat jest szansą dla każdego, dając wielu ludziom możliwość samorealizacji oraz wywarcia wpływu na zmiany społeczne.

Kursy, szkolenia, seminaria, warsztaty… Współcześnie znajdujemy się w kręgu coraz szerszych możliwości doskonalenia zawodowego, rozwoju osobistego, pogłębiania swojej wiedzy czy poszerzania horyzontów myślowych. Powstaje coraz więcej firm oferujących nam szkolenia z przeróżnych dziedzin, dzięki którym podnosimy swoje kwalifikacje, z założenia polepszając swoją efektywność pracy, ale również, a może przede wszystkim robiąc coś DLA SIEBIE.

A gdyby tak, robiąc coś DLA INNYCH, zupełnie za darmo i z przyjemnością, gdy tylko mamy na to czas i ochotę wpływać na swój rozwój osobisty i zawodowy? Drogą do osiągnięcia tego celu jest przede wszystkim upowszechnienie wolontariatu jako sprawdzonego i skutecznego sposobu kształtowania charakteru, osobowości, czy najzwyklej w świecie – zbierania drogocennych doświadczeń zawodowych w pracy z drugim człowiekiem. Tego typu sposób pracy nad sobą, dostosowany do potrzeb emocjonalnych współczesnych ludzi pragnących spełnienia w różnych sferach swojego życia, ich zainteresowań oraz warunków życia, wpływa pozytywnie na zmianę nastawień ludzi do szerszego społeczeństwa oraz rozwój pozytywnych relacji ze środowiskiem lokalnym.

Coraz większą chęć upowszechniania wolontariatu jako sposobu samorozwoju powoduje jego pozytywne przyjęcie przez ludzi, znikome koszty jego realizacji, a przede wszystkim jego skuteczność wychowawcza – bo w końcu wykształcenie w nas w pełni dojrzałej jednostki trwa przez całe nasze życie. Z analizy zachowania współczesnych ludzi wynika silna potrzeba kształtowania dojrzałej osobowości cechującej się w szczególności odpowiedzialnością, otwartością, zdolnością nawiązywania relacji z innymi ludźmi oraz umiejętności pokonywania trudności, z którymi zmagamy się każdego dnia. Dlatego też, obecnie bardzo potrzeba działania, które łączy samodzielność myślenia i aktywności harmonijne, z równowagą emocjonalną oraz stałością poglądów.

Zgodnie z raportem z badania „Kodeks kluczowych wartości wolontariatu” Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” przeprowadzonego w 2011 roku – ROKU WOLONTARIATU - wartości, jakie zdobywamy dzięki aktywności wolontariackiej przedstawić można w formie sześciu grup korzyści, jakie przynosi nam opisywane działanie:

I   – POSZERZANIE HORYZONTÓW poprzez podróżowanie i robienie niecodziennych rzeczy

II – ATRAKCYJNE SPĘDZANIE CZASU dzięki uczestnictwu w wydarzeniach kulturalnych oraz poznawanie ciekawych ludzi

III  – PRZEBYWANIE Z INNYMI – przyjaźń, przynależność, solidarność

IV – ZMIENIANIE ŚWIATA NA LEPSZE czynieniem dobra, byciem pożytecznym czy rozwiązywaniem swoich własnych problemów

V  – DOWARTOŚCIOWANIE dzięki zdobywaniu nowej energii, poznawaniu siebie

VI – KORZYŚCI ZAWODOWE, a w nich przede wszystkim: zdobywanie doświadczeń, pozyskiwanie przydatnych kontaktów, realizowanie pasji, rozwój zainteresowań oraz stawianie czoła wyzwaniom.


Jakie „szkolenie siebie” zatem wybierzemy? Wolontariat seniorski, na rzecz przyrody i zwierząt, pracowniczy, społeczny, a może e-wolontariat? Tutaj również mamy do dyspozycji wyczerpującą listę form wolontariatu, tak samo obszerną, jak potrzeby współczesnego świata. Jedno jest pewne – „certyfikatem” z tego doskonalenia będzie nasza wartość rozwoju i ogromna pomoc jakiej udzieliliśmy.


Tekst i opracowanie:


Beata Siewniak - mgr pedagogiki resocjalizacyjnej z profilaktyką społeczną Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wychowawca młodzieży

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe