Szukaj szkolenia

Wykształcone kadry

 

Wykształcone kadry

 

Szkolenia pracowników i pracodawców, projekty doradcze, czyli szeroko rozumiane podnoszenie kwalifikacji będą finansowane z funduszy strukturalnych w najbliższych latach. Na te cele m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 (PO KL) przeznaczono niemal 11,4 mld euro. Pod względem wielkości środków PO KL znajduje się na drugim miejscu wśród wszystkich programów operacyjnych.

 

Dla przedsiębiorców planujących podniesienie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników najważniejszy jest priorytet II - ,,Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących’’ oraz priorytet VIII – ,,Regionalne kadry gospodarki’’. W ich zakresie będzie można zrealizować projekty szkoleniowo-doradcze, przygotowane na podstawie strategii rozwoju danej firmy, podnoszące kwalifikacje zawodowe z wykorzystaniem zróżnicowanych form nauczania, w tym e-learningu.

 

Kto może szkolić?

 

Znacząca zmiana w porównaniu do okresu 2004-2006 jest fakt, iż pracodawcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie ze środków strukturalnych szkoleń realizowanych przez nich samych. Do tej pory o wsparcie finansowe mogły ubiegać się jedynie instytucje szkoleniowe i wyższe uczelnie posiadające doświadczenie w danym zakresie oraz odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sadowym (tj. numer PKD potwierdzający prowadzenie działalności szkoleniowej).

 

W większości przedsiębiorstw potrzeba szkoleniowa jest ściśle związana z dynamicznym rozwojem technicznym, technologicznym lub organizacyjnym, co często oznacza, ze szkolenia dostępne na rynku nie są adekwatne do zapotrzebowania. Jedynie specjaliści wdrażający unikalne know-how w przedsiębiorstwie mogą posiadać wystarczająca wiedzę i doświadczenie w wymaganym zakresie, aby odpowiednio przygotować kadrę pracowników do nowych obowiązków.

 

Nadal jednak, chociaż częściowo, wymagany będzie udział w projekcie również zewnętrznej instytucji szkoleniowej, aby pokazać inny dodatkowy wymiar projektu oraz zewnętrzne spojrzenie na potrzeby szkoleniowe pracowników. W zależności od zakresu projektu oraz grupy docelowej możliwa będzie realizacja projektów o charakterze ponadregionalnym oraz regionalnym.

 

Projekty ponadregionalne, w wypadku szkoleń zamkniętych, powinny być realizowane w więcej niż w jednym województwie lub obejmować pracowników przedsiębiorstwa, którego oddziały znajdują się w dwóch i więcej regionach albo obejmować pracowników pochodzących z kilku (grupy) przedsiębiorstw z co najmniej dwóch województw. W wypadku szkoleń otwartych uczestnicy muszą pochodzić z co najmniej pięciu województw. Projekty regionalne powinny być realizowane na terenie jednego województwa oraz skierowane do pracowników przedsiębiorstw mających siedzibę w danym województwie.

 

Jakiej wysokości dotacje?

 

Wielkość wsparcia finansowego uzależniona jest od charakteru szkolenia oraz od wielkości przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest uczestnik szkolenia. W przypadku pracownika małego lub średniego przedsiębiorstwa maksymalna wysokość wsparcia finansowego na szkolenia ogólne (tj. dające nowe umiejętności, które będą mogły być zastosowane w innym miejscu pracy lub na innym stanowisku) nie przekroczy 80 proc. kosztów kwalifikowanych lub 45 proc. kosztów kwalifikowanych na szkolenie specjalistyczne.

 

Duże przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o nieco niższe dofinansowanie, na poziomie odpowiednio 60 proc. i 35 proc. kosztów kwalifikowanych. Ponadto pomoc może być zwiększona o dodatkowe 10 punkt. proc., jeśli szkolenia przeznaczone są dla określonych grup pracowników. Należą do nich m.in. osoby niepełnosprawne, osoby, które nie ukończyły 25 lat, bezrobotne czy tez takie, które ukończyły 45 lat i maja wykształcenie co najwyżej średnie.

 

Udział gotówkowy przedsiębiorcy, pokrywający pozostała cześć kosztów kwalifikowanych szkolenia, można będzie zastąpić w części lub całości udokumentowanymi wynagrodzeniami wraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Zasada ta dotyczy jednak tylko faktycznego czasu uczestnictwa w szkoleniu, które odbywa się w godzinach pracy. Przyznawanie dofinansowania na szkolenia pracowników będzie się odbywać jedynie w trybie konkursowym, a wiec na podstawie ściśle ustalonych kryteriów.

 

Bada dwie główne grupy kryteriów: ogólne i szczegółowe. W ramach kryteriów ogólnych znajda się kryteria formalne, merytoryczne oraz horyzontalne. Z kolei kryteria szczegółowe zawierać będą kryteria dostępu oraz strategiczne. W ramach oceny formalnej złożonej dokumentacji aplikacyjnej weryfikowane będą ogólne kryteria formalne zawierające głównie aspekty rejestracyjne oraz techniczne związane z właściwym wypełnieniem oraz technicznym przygotowaniem formularzy.

 

W przypadku kryteriów szczegółowych dostępu sprawdzane będą m.in. uprawnienia wnioskodawcy do składania wniosku, skierowanie projektu do właściwych odbiorców, kondycja finansowa, okres realizacji projektu, wartość projektu itp. Niespełnienie chociaż jednego kryterium formalnego powoduje odrzucenie wniosku. Na etapie oceny merytorycznej zastosowana zostanie już ocena punktowa. Wniosek otrzymuje punkty w ramach ogólnych kryteriów merytorycznych oraz premie punktowa za spełnienie wszystkich szczegółowych kryteriów strategicznych (do 20 proc. maksymalnej liczby punktów ogólnej oceny merytorycznej).

 

Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania w ramach ogólnych kryteriów merytorycznych wynosi 100. Dopuszczalna jest sytuacja, gdzie wniosek może spełnić jedynie wszystkie kryteria ogólnej oceny merytorycznej i uzyskać 100 punktów a jednocześnie nie spełnić żadnego kryterium strategicznego. Nie wyklucza to wnioskodawcy z konkursu, jednakże sytuacja taka powoduje, że projekt będzie miał zbyt male szanse na konkurowanie z innymi wnioskami, które takie kryteria spełniają i uzyskały premie punktowa (w sumie 120 punktów). Warto dodać, ze minimalna liczba puntów, aby wniosek znalazł się na liście projektów zakwalifikowanych do uzyskania wsparcia wynosi 60.

 

Pomoc finansowa będzie miała formę refundacji wydawanych środków. Wsparciem będą objęte wydatki bezpośrednie, takie jak koszty związane z uczestnikami szkoleń (koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia), koszty związane z personelem (wynagrodzenie wraz z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie społeczne, koszty dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia) oraz koszty pośrednie (m.in. amortyzacja sprzętu, materiały szkoleniowe, obsługa administracyjna projektu, koszt audytu).

 

Nowym rozwiązaniem jest propozycja ujmowania kosztów pośrednich ryczałtowo jako narzutu procentowego w zależności od wartości projektu (patrz ramka). Planując ramy czasowe projektu należy również pamiętać, ze termin jego rozpoczęcia nie może być wcześniejszy niż trzy miesiące od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie, co oznacza, ze tak jak w poprzednim okresie, koszy kwalifikowane będą mogły być ponoszone dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

 

Limit kosztów pośrednich

 

  • do 20 proc. bezpośrednich kosztów projektu (wartość projektu do 2 mln zł)
  • do 15 proc. bezpośrednich kosztów projektu (wartość projektu od 2 do 5 mln zł)
  • do 10 proc. bezpośrednich kosztów projektu (wartość projektu powyżej 5 mln zł)

 

Przygotowanie projektu

 

Największe szanse na dofinansowanie będą mieli pracodawcy, którzy już od dłuższego czasu prowadzą kompleksową politykę szkoleniowo-doradczą w ramach swojego przedsiębiorstwa. Do momentu ogłoszenia terminów konkursu warto poświęcić czas na dokładne zbadanie potrzeb szkoleniowych swoich pracowników. Przygotowanie projektu szkoleniowego lub doradczego powinno być poparte doświadczeniem działu personalnego lub ścisła i sprawdzona współpraca z zewnętrzną firmą szkoleniowo-doradcza. Projekt powinien odpowiadać na udokumentowane potrzeby pracowników przedsiębiorstwa.

 

Wtedy wiadomo, jakie szkolenia są uzasadnione i mogą zwiększyć konkurencyjność firmy. Jednocześnie całość przedsięwzięcia powinna być zgodna z wewnętrzną strategia rozwoju oraz z dokumentami programowymi dla PO KL. Projekty szkoleniowe powinny również zawierać innowacyjne elementy edukacji, w tym rozwiązania e-learningowe. Kształcenie online prowadzi do istotnego ograniczenia kosztów bezpośrednio lub pośrednio związanych z realizacja projektu, co w rezultacie pozwala na duże oszczędności w porównaniu do szkoleń tradycyjnych.

 

Dodatkowo, w nowym okresie priorytetowo mogą być traktowane projekty szkoleniowe mające na celu podnoszenie oraz zdobywanie nowych umiejętności zawodowych i uwzględniające obecne potrzeby rynku, wynikające z coraz bardziej odczuwalnego braku fachowców w niektórych branżach. Warto poświęcić nieco czasu na wybór instytucji szkoleniowo-doradczej, która zapewni naszym pracownikom wysokiej jakości szkolenia merytoryczne.

 

Dokonując selekcji, należy brać pod uwagę doświadczenie w zakresie prowadzenia i organizacji szkoleń na rynku, kompetencje i przygotowanie wykładowców, stosowanie innowacyjnych metod dydaktycznych z użyciem technologii społeczeństwa informatycznego.

 

Złożenie wniosku

 

Na etapie składania wniosku wymagane będą główne informacje takie jak charakterystyka projektu, budżet zadaniowy, budżet szczegółowy oraz harmonogram. Natomiast dodatkowe załączniki przedkładane będą dopiero na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie. Szczegółowe wytyczne, tzw. roczne plany działań, które powinny być dostępne w najbliższym czasie będą wskazywały m.in. preferowane typy projektów wynikające np. z zapotrzebowania regionu, szczegółowe kryteria wyboru projektów, terminy konkursów oraz wielkość środków przeznaczonych na poszczególne konkursy.

 

Przykładowo, dla projektów o charakterze ponadregionalnym preferowane będą projekty o wartości min. 400 tys. zł oraz nie dłuższe niż 2 lata. W przypadku projektów regionalnych wartość projektu może wynieść 50 tys. zł. Pomimo znacznego uproszczenia procesu ubiegania się o wsparcie finansowe w porównaniu do poprzedniego okresu, w przypadku realizacji kilku projektów szkoleniowych w różnych regionach, instytucje wdrażające mogą zastosować różne standardy ich oceny.

 

Na poziomie krajowym oraz regionalnym działać będzie bowiem kilkanaście instytucji wdrażających i każda z nich będzie mogła zastosować inne szczegółowe wytyczne oceny projektów oraz projektodawców. W przypadku projektów ponadregionalnych, w tym tez studiów podyplomowych, projekty będą oceniane centralnie przez jedna instytucje.

 

Autor: Bogusława Mazurek


Senior Consultant w Accreo Taxand

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wyksztalcone-kadry-1696530.html

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe