Szukaj szkolenia

Za dokształcanie w weekend przysługuje dzień wolny

 

Za dokształcanie w weekend przysługuje dzień wolny

 

Dokształcanie zawodowe jest ważnym elementem rozwoju firmy. Jeśli odbywa się ono w godzinach pracy, zalicza się je do czasu pracy. Problem powstaje, gdy jest to szkolenie weekendowe. Zdaniem ekspertów wówczas pracownikowi należy się dzień wolny od pracy lub wynagrodzenie. Tymczasem kodeks pracy nie określa jak należy postępować w takim przypadku.

"- Kodeks pracy powinien określać górny limit godzin szkoleń zawodowych w roku, wliczanych do czasu pracy. Wtedy byłoby wiadomo, w których szkoleniach pracownik ma obowiązek uczestniczyć - mówi prof. Jerzy Wrotny z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Co gorsza, brakuje nie tylko przepisów, ale także orzecznictwa sądów, które odnosiłyby się wprost do kwestii zaliczania szkoleń do czasu pracy. W rezultacie pracownicy nie wiedza, w jakich sytuacjach pracodawca może zobowiązać ich do szkolenia zawodowego oraz czy mogą odmówić udziału w nim" - czytamy w "Gazecie Prawnej".

"Wątpliwości nie wzbudza, czy do czasu pracy wliczać szkolenia odbywające się w trakcie godzin pracy. Podobnie, jeśli obowiązek udziału w takich szkoleniach (bez względu na to, czy odbywają się w godzinach pracy, czy w weekend) wynika z innych przepisów. Taki nakaz nakłada na przykład kodeks pracy w przypadku szkolenia bhp, a Karta Nauczyciela w sytuacji doskonalenia zawodowego nauczycieli. Obowiązek udziału w szkoleniach może tez nakładać umowa o prace, regulamin pracy czy układ zbiorowy" - pisze "Gazeta Prawna".

"Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy pracownik musi też uczestniczyć w szkoleniach, gdy zobowiąże go do tego szef poleceniem służbowym. W takim przypadku także nie gra roli, czy szkolenie odbywa się w dzień roboczy, czy na przykład w sobotę. I także wtedy, zdaniem PIP, zawsze powinno być wliczone do czasu pracy. Z opinią ta zgadzają się prawnicy. - W sytuacji, gdy pracodawca wyda pracownikowi polecenie udziału w szkoleniu w sobotę, zgodnie z art. 1513 powinien udzielić mu innego dnia wolnego od pracy - mówi Piotr Krzykowski, prawnik z Kancelarii Balans. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, jeśli szkolenie ma trwać także w niedzielę. Zgodnie z kodeksem pracy w ten dzień mogą pracować bowiem tylko osoby wykonujące niektóre zawody (na przykład pracujące w transporcie, gastronomii, zakładach opieki zdrowotnej) lub zatrudnione w systemie pracy zmianowej. Wydaje się, że tylko one mogą uczestniczyć w szkoleniach organizowanych w niedziele, które będą wliczane do czasu pracy (czyli np. tych, w których udział jest obowiązkowy, bo szef wydal takie polecenie służbowe)" - informuje "Gazeta Prawna".


Więcej na temat w "Gazecie Prawnej", w artykule Łukasza Guzy pt. "Za szkolenie w weekend przysługuje Dzień wolny".


Źródło: Twoja Firma.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe