Szukaj szkolenia

Zarządzanie emocjami

 

Zarządzanie emocjami

 

Uwielbienie, przerażenie, zdumienie, żal, wściekłość, wstręt, czujność, zaufanie, strach, radość, złość, niecierpliwość, smutek, zaskoczenie, akceptacja, miłość, zaduma, nuda, zainteresowanie, rozdrażnienie, spokój – to ważniejsze uczucia obecne na mapie emocji każdego człowieka.

 

Oto 6 podstawowych zasad inteligencji emocjonalnej (EQ), które są niezbędne do naszego funkcjonowania:

 

1. Emocje są informacją


Nasze emocje to dane, które zawierają informacje o nas i o otaczającym nas świecie. Nie są przypadkowe. Przywołujemy je nieświadomie, w momencie wystąpienia jakiegoś czynnika w naszym życiu, który je automatycznie przypomina. Na to, jak reagujemy na sytuacje w naszym życiu ma również wpływ nasze wychowanie, wcześniejsze doświadczenia czy system kulturowy.

 

Emocje pomagają nam przetrwać i radzić sobie w wielu sytuacjach, jak również się rozwijać. Świadomość własnych emocji w sytuacjach trudnych może zapobiec depresji. Świadomość emocji, jakie odczuwamy marząc o czymś, może zmotywować nas do działania, a w efekcie do zrealizowania marzenia.

 

Emocje, które pokazujemy są również informacją dla innych i bardzo wiele o nas mówią – to, jak się czujemy
i co się dzieje wokół nas. Kiedy jesteśmy uśmiechnięci, wysyłamy sygnał innym, że jesteśmy otwarci, zadowoleni i przyjaźnie nastawieni. Wściekłość na naszej twarzy, to informacja dla innych, żeby zostawili nas w spokoju ;).

 

2. Nie da się zignorować emocji


Nasze emocje mają wpływ na jakość naszego życia osobistego i zawodowego. Amerykańska psycholog, Alice Isen odkryła, że nawet w przypadku zawodów uważanych za wybitnie racjonalne, np. lekarze – sposób podejmowania decyzji bardzo często zależy od ich nastroju. Inny psycholog – Roy Baumaister odkrył również, że kiedy staramy się tłumić nasze emocje, zapamiętujemy mniej informacji, ponieważ próba opanowania emocji pożera całą naszą energię i uwagę. Każdy człowiek odczuwa emocje i aby żyć inteligentnie emocjonalnie powinien je umieć nazywać i nie odczuwać wstydu z powodu tego, że je ma.

 

3. Nie da się ukryć emocji


Nasza mowa ciała jest cechą pierwotną, a więc jest szybsza niż myśl czy słowa. Jest również ściśle związana z emocjami, jakie w danym momencie odczuwamy. Dlatego też w większości przypadków nasze próby ukrywania emocji kończą się porażką. Nawet jeśli nasze słowa będą mówiły innym, że „wszystko jest w porządku”, nasza postawa, oczy, wyraz twarzy, ton głosu, będą niosły przekaz, że jest zupełnie odwrotnie.

 

4. Dobre decyzje to dobre emocje


Nasze uczucia wpływają na innych, czy tego chcemy czy nie. Nawet racjonalne myślenie nie jest możliwe bez uruchomienia emocji. To dobre emocje, jak np. empatia
(jeden z ważniejszych elementów składających się na inteligencję emocjonalną człowieka) sprawiają, że jesteśmy dobrymi ludźmi, skłonnymi do współodczuwania, zrozumienia, akceptowania odmiennego zdania etc.

 

5. W emocjach zawiera się też logika


Odczuwanie emocji nie jest równoważne z brakiem zrównoważenia
i nieumiejętnością logicznego myślenia. Emocje pojawiają się zawsze. Trzeba tylko być świadomym, jakim emocjom ulegamy najczęściej i jak są one intensywne. Które lubimy emocje, a które nam przeszkadzają i utrudniają funkcjonowanie. Może właśnie od nich powinniśmy zacząć pracę nad sobą i nad poprawą jakości naszego życia w tym względzie.

 

6. Istnieją uniwersalne reguły emocjonalne


Mimo, że jesteśmy różni i pochodzimy z różnych kultur, to istnieją pewne uniwersalne reguły emocjonalne charakterystyczne dla nas wszystkich. Na przykład uśmiech, który wyraża zadowolenie, czy szczęście. Jest on tak samo interpretowany przez wszystkich ludzi na świecie. Tak samo, jak twarz wyrażająca zaskoczenie – bez względu na to, czy widzi ją mieszkaniec Nowego Jorku, czy Zambii. /źródło: Inteligentny emocjonalnie menedżer; D. Caruso, P. Salovey, Poznań 2009/

 

Naszą inteligencję emocjonalną możemy rozwijać codziennie. Każda chwila może być do tego okazją, np. rozmowa z kimś, kogo telefon za chwilę odbierzesz; najbliższe zebranie, w którym będziesz uczestniczyć; spotkanie z „trudnym” klientem; zabawa z dzieckiem, uspokajanie zdenerwowanego członka rodziny, bardzo ważna rozmowa o pracę … wszystko daje nam możliwość rozwoju własnej inteligencji emocjonalnej, ponieważ w każdej z tych sytuacji czujemy, myślimy i podejmujemy decyzje.

 

Zapraszam serdecznie wszystkich tych, którzy chcą nauczyć się świadomego zarządzania sobą na moje szkolenia z komunikacji interpersonalnej, inteligencji emocjonalnej, zarządzania swoim czasem, stresem i pracą.

 

Autor: Agnieszka Olejnik, ekspert HR, coach kariery, senior trener

 

Materiał partnera

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe