Szukaj szkolenia

Złam wszelkie zasady – zacznij być sobą

 

Złam wszelkie zasady – zacznij być sobą

 

Tytuł dość przewrotny.

Często słychać na sali szkoleniowej, odpowiedź na pytanie – „co cenisz we współpracy
z innymi?” – brzmiącą mniej więcej tak – „cenię uczciwość, ale nikt w ten sposób nie pracuje”, lub „tego się nie ceni”, „nie w dzisiejszych czasach” itp.

A kto broni nam być człowiekiem? Kto broni nam uczciwie pracować, rozmawiać z innymi życzliwie? Kto zakazuje nam etycznej sprzedaży, pomocnej dłoni, doradztwa, współpracy
w zespole?

Sprzedaż to gra zespołowa! Jak siatkówka, w której zdobyliśmy złoto! Za współpracę a nie za indywidualizm i gwiazdorzenie. Zwróćmy uwagę kto ma większą siłę przebicia: pojedyncze osoby czy zespół? A jeśli zespół to może warto pochylić się nad umiejętnościami osobistymi, które pomogą nam funkcjonować w organizacji.

Cechy, które są wymieniane to: energia, zaangażowanie, uczciwość, pasja, kreatywność, komunikatywność, współpraca, wzajemna pomoc, radość, odpowiedzialność, dążenie do celu, optymizm, atmosfera, zaufanie.

Przyjrzyjmy się temu, co zwykle pojawia się na początku szkolenia i co jest ważne dla wielu
z nas.

ENERGIA - dobrze przebywa nam się z ludźmi, którzy są zdecydowani i pewni tego co robią. Nie muszą być ekstrawertykami, abyśmy chcieli przebywać w ich towarzystwie i z energią pracować.

ZAANGAŻOWANIE – cenimy osoby, które angazują się w to co robią, i obce jest im stwierdzenie – „ pracować na pół gwizdka” lub „ na 70%”.

UCZCIWOŚĆ – chcemy aby ludzie z którymi robimy jakikolwiek interes, od których kupujemy towary, albo negocjujemy właśnie warunki umowy postepowali z nami tak, jakby chcieli aby inni postępowali z nimi czyli słynne powiedzenie – „ nie rób drugiemu co Tobie niemiłe” jest jak najbardziej aktualne. Notabene tak właśnie buduje się własną markę, długotrwałe relacje, zaufanie itd.

PASJA – łączy się z zaangażowaniem. O ile łatwiej pracować, pokonywać trudności, problemy, które pojawiają się na naszej drodze kiedy lubimy to co robimy.

KREATYWNOŚĆ – nieoceniona w wielu firmach, pozwala na niekonwencjonalne myślenie, na łamanie stereotypów i schematów, pozwala osiągać nierealne.

KOMUNIKATYWNOŚĆ – hm, teoretycznie wszyscy na nią zwracają uwagę, każdy jest komunikatywny. A jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście potrafimy nawiązać rozmowę z każdą osobą? W różnych sytuacjach? Możemy swobodnie prowadzić rozmowę z osobami w różnym wieku? Czy budzimy sympatię? Czy niekoniecznie? Czy jesteśmy żywo zainteresowani drugą osobą? Czy tak sobie? lub Nie zawsze.

WSPÓŁPRACA – Czy lubię współpracować w zespole? A może wolę indywidualne pochwały? Potrafię zrezygnować z ekspozycji własnej osoby dla całego zespołu? A może wolę, aby inni robili tak jak uważam, bo zwykle mam najlepsze pomysły? Lubię rywalizację indywidualną? Współzawodnictwo? Co dla mnie osobiście jest ważniejsze? Czy chętnie dzielę się wiedzą doświadczeniem, po to by zespół miał z tego korzyść, czy też wolę niektóre elementy zachować dla siebie, tak aby mieć coś w zanadrzu – „ na wszelki wypadek”

WZAJEMNA POMOC – łączy się ze współpracą. Czy robię to z własnej woli, czy wówczas gdy mnie ktoś o to poprosi?

Nawet, jeśli cechy, o których pisałam, nie są jeszcze popularne, nie są jeszcze codziennością to - Złam wszelkie zasady – zacznij być sobą. Po prostu. Dla siebie. Dla innych.

W sporcie są gry zespołowe i indywidualne współzawodnictwo. W organizacjach soliści nie wygrywają potyczek z konkurencją, szybkością zmian i oczekiwań konsumentów.

Ktoś kiedyś powiedział: „Daj mi ogień, a dam Ci światło.” Nie można oczekiwać od innych tego, czego nam samym brak.

 

AUTOR:


ELŻBIETA SAWCZYN - ekspert ds. szkoleń i projektów doradczych z zakresu zarządzania, marketingu, sprzedaży, przedsiębiorczości, franszyzy. Właściciel firmy SAWCZYN Szkolenia i Konsulting.

 

 

 

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe