Szukaj szkolenia

Zwiększ zysk, wykorzystaj dźwignię finansową

 

Zwiększ zysk, wykorzystaj dźwignię finansową

 




Dźwignia finansowa, zwana również lewarem finansowym, jest jednym z podstawowych narzędzi, po jakie sięgają inwestorzy. Korzystając z niej, możliwe jest zarabianie nawet na niewielkich zmianach cen walut i to bez konieczności gromadzenia dużego kapitału.

Dla inwestora dźwignia finansowa ma olbrzymie znaczenie Dla inwestora dźwignia finansowa ma olbrzymie znaczenie. Przez wykorzystanie tego mechanizmu możliwe jest inwestowanie niewielkich pieniędzy, uzyskując jednocześnie wyższe kwoty transakcji. W praktyce każdy uczestnik ma możliwość obracania kapitałem wyższym np. o 200% w porównaniu do tego, który zgromadził w portfelu inwestycyjnym.



Ponieważ dźwignia finansowa jest narzędziem pozwalającym na maksymalizowanie zysku, pojawia się pytanie o to, czy jej stosowanie jest bezpieczne. Tak, ale jedynie wówczas, gdy inwestor korzysta z innych zleceń i działa rozważnie. Nieroztropne lub pochopne użycie dźwigni może skutkować odnotowaniem na koncie uczestnika straty zamiast zysku.

Dźwignia finansowa a zmiany cen walut

Inwestorzy zainteresowani korzystaniem z dźwigni finansowej muszą pamiętać, że wartość każdej waluty notowanej na rynku Forex podawana jest z dokładnością do 4 miejsc po przecinku. Odnotowywane zmiany są przy tym zazwyczaj bardzo niewielkie. Wykorzystanie dźwigni finansowej sprawia, że w praktyce możliwe jest zarabianie nawet na tych nieznacznych zmianach.

Jak w praktyce wygląda korzystanie z dźwigni finansowej? Jeżeli przyjąć, że inwestor dysponuje kapitałem w wysokości 300 dolarów amerykańskich i chce zakupić euro, wykorzystując dźwignię finansową o wielkości 1:100, to faktycznie będzie miał do dyspozycji aż 30000 dolarów amerykańskich. Jeżeli transakcja zakończy się zyskiem, będzie mógł uzyskaną kwotę reinwestować lub odłożyć.

Kto ustala wysokość dźwigni finansowej?

Inwestor może samodzielnie zdecydować, na jakim poziomie dźwignia finansowa go interesuje. Trzeba przy tym pamiętać, że jej maksymalną wysokość ustala broker. Najczęściej dostępne są dźwignie w przedziale od 1:50 do 1:1000. W zależności od tego, jaką wybierze uczestnik, liczyć musi się on z określonym zyskiem lub stratą.

W zależności od wybranego domu maklerskiego trzeba też pamiętać, że inwestor może zostać zobowiązany do określenia wysokości dźwigni finansowej w momencie zakładania rachunku maklerskiego lub dopasowywać jej wysokość przed zajęciem pozycji. Drugie rozwiązanie jest bardziej elastyczne i pozwala na dokonywanie zmian bez konieczności składania żądania.

 

Autor: XTB

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe