W dzisiejszym świecie, kiedy chcemy skorzystać z możliwości rozwoju, rynek dostarcza nam wiele różnorodnych opcji edukacyjnych:szkoleń otwartych i szkoleń zamkniętych czy szytych na miarę, po kursy, zajęcia grupowe czy indywidualne konsultacje, coachingi w wersji tradycyjnej stacjonarnej i online. Wszystkie formy rozwojowe mają wspólny mianownik, jakim jest czynnik ludzki. To człowiek – trener – będzie głównym źródłem naszej nowej wiedzy i lepszych umiejętności. To on odpowiada za rozwój uczestników szkolenia, będzie nami kierował, wspierał nas i rozwijał. Jak w takim razie dobrać odpowiednią osobę dla nas, a w szczególności dla naszego zespołu i organizacji? Z jakich narzędzi i sposobów skorzystać, aby zminimalizować dysonans wynikający z wyboru? Skutecznym rozwiązaniem może być sampling szkolenia.
Korzystając z oferty indywidualnej, często możemy trafić na darmową lekcję lub też godzinę czy dwie gratis, jako sposób na zapoznanie się z tematem i prowadzącym, podejściem tego ostatniego do nauczania, osobowością, sposobem bycia, jak również tematem zajęć, by ocenić, czy jest to to, czego poszukujemy. Dzieje się tak na rynku indywidualnym, czy jednak
w biznesie podobna metoda może być tą właściwą na zweryfikowanie trenera czy też firmy szkoleniowej?
Sampling to mikro próbka szkolenia, narzędzie służące HR i decydentom w końcowej ocenie kompetencji prowadzącego szkolenie. Najczęściej organizowany jest przy większych projektach szkoleniowych, w których na spotkanie z jednym dostawcą przeznaczamy ok 1,5-2 godziny. Sam sampling jako próbka trenerska trwa zazwyczaj około godziny. Jest to rodzaj assessmentu – najbardziej angażująca metoda weryfikacji zarówno dla organizatora, jak i wykonawców.
Na pewno ta forma weryfikacji jest dużym wsparciem w podjęciu decyzji, na którą często składa się wiele czynników, jak doświadczenie trenera w temacie szkolenia, firmy szkoleniowej pod kątem podobnych projektów, czy też opinie klientów odnośnie do współpracy.
Jeżeli wybraliśmy sampling jako formę weryfikacji szkolenia, powinniśmy poznać to, co będzie kluczowe:
Samplingi organizujemy, kiedy ustawiliśmy mierniki (Zobacz szkolenie HILLWAY KPI – Kluczowe Wskaźniki Efektywności, czyli jak skutecznie mierzyć efektywność), na podstawie których jesteśmy w stanie właściwie ocenić poszukiwane kompetencje dla uczestników szkoleń. Warto ustalić, kto weźmie w nim udział, jaki zakres z całego szkolenia powinien zostać zaprezentowany. Czy będzie oceniane tylko prowadzenie szkolenia, czy też całościowe podejście, wraz z materiałami
i prezentacją.
Przygotujmy ankiety, które stosujemy wewnętrznie po szkoleniach, a po zakończeniu warto omówić wnioski z próbki, jak oceniamy trenera, co nam się podobało, co nie i dlaczego. Wnioski z ankiet niech będą podstawą do dalszego wyboru najbardziej właściwego trenera i firmy szkoleniowej, jeżeli tak ocenialiśmy.
Warto pamiętać, że metoda samplingu szkolenia będzie miarodajna, jeśli właściwie został określony cel i damy jasny sygnał drugiej stronie, czego oczekujemy. Nie warto niczego ukrywać, bądź kreować sztucznych sytuacji, to zawsze może obrócić się przeciwko organizatorowi.
Organizując w procesie oceny dostawców sampling warto pamiętać, że nie będzie on miał na celu weryfikacji całego zakresu merytorycznego szkolenia, a jego rolą jest ocena kompetencji trenera prowadzącego. Na ocenę ogólną merytoryki i koncepcji oraz samego dostawcy należy przeznaczyć czas wcześniej – można to zrobić na podstawie otrzymanej oferty i programu szkolenia, opinii o trenerze i firmie szkoleniowej, czy też zapoznając się z profilem trenera. W trakcie krótkiego samplingu może nie nastąpić również proces grupowy, a już na pewno nie taki, jak na pełnowymiarowym szkoleniu.
Kiedy w HILLWAY przychodzi nam do weryfikacji nowego trenera, zawsze oceniamy kandydata w trzech obszarach: doświadczenie zawodowe, wiedza, umiejętności trenerskie. I to właśnie ten ostatni obszar stanowi dla nas podstawę do oceny na samplingu. Jest kluczowy i niezbędny w rekrutacji trenerów i ocenie, czy trener będzie mógł prowadzić szkolenia HILLWAY. To trener stanowi najważniejszy element styku z uczestnikami szkolenia, a oni są dla nas najważniejsi.
Rekrutacja trenerów to wielkie wyzwanie, często z dostępnych dokumentów jasno nie wynika, jak dany trener prowadzi szkolenie, jak przekazuje wiedzę i ją utrwala budując lub rozwijając i doskonaląc kompetencje szkolonych osób.
W takim razie czy sampling to właściwa metoda weryfikacji? Tak, metoda jest właściwa, a właściwie jest jedną z wielu metod weryfikacji trenera i firmy szkoleniowej. Decyzja dotycząca sposobu weryfikacji należy do osób odpowiedzialnych za wybór odpowiedniej firmy czy też trenera i zawsze warto mierzyć siły na zamiary. Krótsze samplingi mogą być bezpłatne – organizowane w ramach spotkań handlowych, ale jest to forma coraz rzadziej spotykana, ponieważ spotkanie z trenerem
i firmą szkoleniową wspólnie z menedżerem osób, które będą szkolone, już jest w stanie osiągnąć właściwy efekt. Jeśli planujemy cykl szkoleń, duży projekt rozwojowy wówczas warto zdecydować się na zakup usług próbnych – samplingów nawet całodziennych u np. 2-3 dostawców.
Dziś coraz częściej zamiast samplingów realizowanych tradycyjnie możemy obejrzeć film z trenerem, kilkuminutowe jego nagranie czy zorganizować próbkę szkolenia online poprzez video spotkania na jednej z wielu platform do prowadzenia szkoleń na żywo.
W HILLWAY skrzętnie budujemy modele podejścia do kontaktu z klientem, dokładamy wszelkich starań, aby dobierając rozwiązania na jak najwcześniejszym etapie styku z klientem już dopasować właściwe rozwiązanie. To dzięki takiemu podejściu już od ponad trzynaście lat rozwijamy kompetencje tysięcy Polaków i nie tylko w obszarach szeroko rozumianej obsługi klienta, sprzedaży czy zarządzaniu.
W HILLWAY rozwijamy kompetencje zespołów, przygotowując na wyzwania jutra. Zobacz programy szkoleniowe HILLWAY.
Materiał partnera.