Szukaj szkolenia

Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na szkolenie z prawa pracy?

 

Co warto wiedzieć przed zapisaniem się na szkolenie z prawa pracy?

 

Przepisy wynikające z Kodeksu pracy oraz powiązanych z nim ustaw i rozporządzeń tworzą niezwykle obszerną gałąź prawa. Zagadnienia opisywane w wymienionych aktach prawnych są skomplikowane, a przyswojenie wiedzy na ten temat jest o tyle trudne, że właściwie rokrocznie wprowadzane są kolejne nowelizacje, zwłaszcza w obliczu napływu coraz większej ilości cudzoziemców do Polski. Mając to na względzie, należy uznać, że szkolenie z prawa pracy to najlepsze narzędzie, pozwalające na skuteczne usystematyzowanie wiedzy z tego obszaru.

 

Nowelizacje Kodeksu pracy nie należą do rzadkości. Problem w tym, że sposób zapisu wprowadzanych zmian nierzadko pozostawia szerokie pole do ich interpretacji. W tej sytuacji nie należy dziwić się, że nawet doświadczeni przedsiębiorcy miewają problemy z prawidłowym zrozumieniem prawnych niuansów. Należy pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia

z jego przestrzegania, a mówiąc inaczej i bardziej dosadnie – nieznajomość prawa szkodzi. Mając na uwadze interesy swoje

i zatrudnionych pracowników, warto zdecydować się na kurs z prawa pracy.

 

Szkolenie z prawa pracy – kto powinien się na nie zdecydować?

W powszechnym przekonaniu, szkolenia prawo pracy, których organizacją zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie jednostki, są dedykowane dla właścicieli firm zatrudniających pracowników. To w dużej mierze prawda. Każdy przedsiębiorca, który nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, powinien poznać przepisy obowiązujące w ramach Kodeksu pracy i aktów powiązanych. To właśnie prawo pracy reguluje kwestie związane z nawiązywaniem, utrzymywaniem i rozwiązywaniem stosunku pracy, porusza kwestie związane z organizacją pracodawców i pracowników oraz z ewentualnymi sporami, dialogami i wszelkimi innymi kwestiami dotyczącymi zatrudnienia.

 

Należy jednak podkreślić, że tego typu kursy nie są dedykowane wyłącznie właścicielom firm. W szkoleniu powinna wziąć każda osoba, która w przedsiębiorstwie odpowiada za zarządzanie pracą. Należy tu wskazać choćby na menedżerów

i kierowników na wszystkich szczeblach struktury firmowej. Kurs z prawa pracy okaże się przydatny także dla osób zatrudnionych w działach personalnych: HR oraz kadr i płac. 

 

Jakie zagadnienia są poruszane na szkoleniu z prawa pracy?

Dokładny zakres tematyczny szkolenia zawsze zależy od programu mającego zastosowanie w danej jednostce szkoleniowej. Należy przyjąć, że profesjonalnie przygotowany kurs umożliwi zaznajomienie się ze wszystkimi aktualnymi przepisami obowiązującymi w tym zakresie i pozwoli nabyć umiejętność stosowania ich w praktyce, co umożliwi swobodne wykonywanie obowiązków zawodowych.

 

Mając to na względzie, należy przyjąć, że profesjonalnie przygotowane szkolenia prawo pracy pozwalają zapoznać się m.in.

z aktualnymi zasadami sporządzania umów i ustalania warunków zatrudnienia, zasadami wypowiadania stosunku pracy, przepisami związanymi z obowiązkami pracodawcy i pracownika i z wieloma innymi zagadnieniami, których znajomość jest niezbędna w codziennej praktyce zawodowej.

 

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z prawa pracy?

Znajomość prawa w tym zakresie ma bezpośrednie przełożenie na korzyści dla obu stron stosunku pracy: pracodawcy

i pracowników. Często wprowadzane zmiany w prawie pracy nierzadko doprowadzają do sytuacji, w której pracodawca

w sposób nieświadomy dopuszcza się łamania praw pracowniczych, a to może stwarzać poważne konsekwencje, nie tylko moralne, ale także prawne. 

 

Nie można zapomnieć, że każdy medal ma dwie strony. Znajomość przepisów wynikających z Kodeksu pracy pozwala lepiej chronić interesy firmy i zapobiegać nadużyciom pracowniczym.

 

Artykuł sponsorowany.

zobacz profil udostępnij zapytanie grupowe