W relacjach B2B lub B2C, każdy, kto w jakikolwiek sposób ma kontakt z klientem, ma możliwość wpływania na sprzedaż. Można powiedzieć, że wszyscy jesteśmy sprzedawcami. Nawet jeśli nie pracujesz jako handlowiec, ale charakter Twojej pracy daje Ci okazje do rozmów z klientami – sprzedajesz produkt, usługę czy… swoją osobę.
Jak mówi Jeffrey Gitomer, amerykański pisarz, mówca i trener biznesu: „Ludzie kochają kupować, ale nie lubią, kiedy im się coś sprzedaje.”
Wykorzystaj tę zasadę i sprzedawaj „przy okazji”
Wyobraź sobie firmę, w której sprzedażą usług zajmuje się sztab handlowców. Niech będzie to biuro turystyczne. Sprzedawcy dzwonią do klientów i proponują zakup wycieczki. Także klienci dzwonią do firmy, gdzie telefon odbiera pracownik biura obsługi klienta. Słyszy pytanie, o wycieczkę na Kretę. Jak sądzisz, który z tych pracowników ma większe szanse za zawarcie transakcji z klientem?
Nie musisz być handlowcem, by nauczyć się dostrzegać i wykorzystywać szanse sprzedażowe w codziennej pracy. Inny przykład. Dlaczego z usług jednego fryzjera mamy ochotę korzystać regularnie, a do drugiego zrażamy się po pierwszej wizycie? Nie zawsze chodzi o jakość wykonanej usługi. Ten, do którego wracamy, ma zwykle do zaoferowania coś więcej – potrafi odpowiednio zatroszczyć się o nasze potrzeby, wie jak na nie odpowiedzieć, potrafi sprawić, że czujemy się zrozumiani.
Jak się tego nauczyć? Co zyskasz dzięki umiejętnościom sprzedażowym?
Dzięki rozwinięciu umiejętności sprzedażowych staniesz się bardziej pewny siebie i swobodny w komunikacji z klientami. Nabędziesz umiejętność diagnozowania i analizowania potrzeb oraz potencjalnych wyzwań klientów, aby móc lepiej dotrzeć do ich rzeczywistych oczekiwań. Będziesz w stanie przedstawić rozwiązania, dopasowując przy tym język i dynamikę rozmowy do rozmówcy, aby czuł się on zrozumiany. Poprawisz tym samym jakość relacji z klientami, a co za tym idzie – klienci będą chętniej od Ciebie kupować.
Jak wyrobić w sobie nawyk myślenia sprzedażowego? Jak wykorzystać okazje, które przytrafiają się na co dzień? Jak zacząć je dostrzegać i wykorzystywać, by nie było to nachalne, ale naturalne, by klient czuł się zrozumiany, a nie „naciskany”?
Na te i inne pytania odpowiemy na szkoleniu:
Budowanie relacji z klientem i sprzedaż – warsztaty dla NIE-handlowców
Zapraszamy już we wrześniu. Więcej szczegółów organizacyjnych i szczegółowy zakres merytoryczny znajdziesz TUTAJ >>
Autor: J.G. Training | Szkolenia specjalistyczne.